Однією з країн у яку експортували дельфінів з Чорного моря у 90х роках ХХ століття була Туреччина1. Так, у травні 1995 році у Мармарис транспортували 4 дельфінів афалін з державного океанаріуму Збройних Сил України2 за допомогою авіатранспорту та вантажівки. Дельфінів помістили в огороджену частину морської акваторії Середземного моря. Це було зумовлено тим, що в Туреччині не було спеціально облаштованого місця для утримання морських ссавців в неволі.
Кожен з дельфінів перебував у окремому відгородженому басейні розміром 3х4 метри. Також, у акваторії був відгороджений більший басейн, призначений для проведення шоу. Повз цю відгороджену морську акваторію щодня проходило понад 500 суден. Через це вода, у якій перебували дельфіни, була забруднена різними нафтопродуктами та відходами. Тварини також страждали від шумового забруднення та переслідування туристами, яким було дозволено плавати поруч та стрибати у відгороджені басейни. Цікаво, що протягом транспортування та всього часу перебування в Туреччині, дельфіни перебували без будь-якого ветеринарного нагляду3.
Умови, в яких утримувались дельфін, викликали протести у місцевого населення та туристів, яких підтримали деякі великі європейські туроператори. Так, агенство the Touristik Union International (TUI) звернулося з листом до Міністра екології Туреччини та до України, у якому вони зазначили: «Як ви напевне знаєте, ці дельфіни утримуються не в природньому для них середовищі, а їхній фізичний стан погіршується щодня. Враховуючи ці обставини, було декілька дзвінків від відпочиваючих, які верталися з Туреччини, що ми сприймаємо дуже серйозно». На фоні протестів до дельфінів було допущено ветеринара. Огляд дельфінів показав, що вони знаходилися в дуже поганому та стресовому стані, через що поводили себе агресивно, двоє з дельфінів були надмірно худі, а умови, в яких вони перебували, були абсолютно непридатними для здоров’я дельфінів.
У серпні 1995 року під тиском громадськості дельфінів було повернуто назад в океанаріум в Севастополі. Попри це, на сьогодні дельфінарії функціонують у щонайменше 10 містах Туреччини, включаючи Стамбул, Анталію, Аланью, Кемер, Мармарис4.
А ми нагадуємо, що під час утримання дельфінів в неволі неможливо забезпечити належні умови утримання. Незабезпечення цих умов є жорстоким поводженням з тваринами. Будьте гуманними, не відвідуйте дельфінарії та інші заклади, де утримують тварин в неволі, не фінансуйте незаконну діяльність та жорстоке поводження з тваринами! Не ставайте причиною зникнення тварин!
Детальніше про інші випадки експорту дельфінів з Чорного моря – читайте у нашій наступній новині.
Наші контакти:
+380 32 225 76 82
office@epl.org.ua
Наталія Куць, юрисконсульт ЕПЛ
natalia.kuts1@gmail.com
1 Дельфіни із Чорного моря: куди їх експортували та навіщо? ЕПЛ, http://epl.org.ua/announces/delfiny-iz-chornogo-morya-kudy-yih-eksportuvaly-ta-navishho/
2 https://navy.mil.gov.ua/vid-naukovo-tekhnichnoi-bazy-vmf-srsr-do-ndts-zs-ukrainy-derzhavnyi-okeanarium/
3 “The Dolphin Traders – An Investigation into the World-wide Trade and Export of Black Sea bottlenose dolphins (Tursiops truncatus) from the Ukraine and Russia, 1990 – 1997”, WDCS