Безвідповідальне ставлення людини до домашніх тварин призводить до значно більшої кількості нещасть, ніж уявляє більшість пересічних громадян. Сьогодні, у Всесвітній день прав тварин, ми розкажемо про те, на скільки можна зменшити кількість нещасть, якщо восени забрати з вулиці кошеня.
Кішка домашня – один з небагатьох видів тварин, який в наш час існує лише в одомашненому вигляді. Її пращури супроводжували людську цивілізацію ще із часів, коли люди вперше почали вирощувати зернові культури і зажадали помічника для охорони запасів зерна від мишей. Тож вони живуть з нами вже біля 12-13 тисяч років. Їхня еволюція за цей час відбувалась таким чином, що тварини все більше і більше пристосовувалися до життя лише поряд з людиною1. Але, всупереч оспіваній у фольклорі живучості котів, вижити без людини вони практично не можуть. Кішка лишається теплолюбним супутником людини.
В умовах українського клімату до 70% всіх вуличних кішок не переживають навіть першу зиму свого життя. Залежно від віку і особливостей здоров’я, температури від – 5С до – 10С стають для більшості кішок, що не знайшли теплого притулку або опікуна, причиною переохолодження і обмороження частин тіла, що тягнуть за собою стрімке зниження імунітету і розвиток багатьох хвороб (а згодом призводять до смерті). Критичною для виживання кішки є температура – 20С. За рідкісними винятками, більшість навіть здорових дорослих кішок не в стані пережити більше зниження температури. Тож, так чи інакше, більшість вуличних котів, що живуть в українських містах, не доживуть до весни. Першими на вулиці загинуть молоді кошенята і тварини, яких нещодавно викинули на вулицю. Далеко не всі вони знайдуть тепле місце для зимівлі та дбайливого опікуна-годувальника.
Окрім трагедії самих кішок, вони, позбавлені щоденного підгодовування, стають причиною загибелі диких птахів. Кішка – вправний і талановитий мисливець. На жаль, в більшості випадків це означає вірну смерть для багатьох тисяч птахів. Світові дослідження говорять, що шкода, яку приносять домашні і зокрема вуличні кішки птахам, співрозмірна використанню тепер забороненого хімікату ДДТ. До прикладу, у США від кігтів вуличних кішок гине більше птахів, ніж від усіх антропогенних причин (хімікати, транспорт, вітрові електростанції тощо) разом узятих2. Лише у США кішки щороку вбивають 4 млрд. диких птахів і 20 млрд. дрібних ссавців3. Чимало рідкісних видів птахів Австралії та Нової Зеландії вже вимерли, будучи повністю знищеними безпритульними кішками. Серед всіх небезпечних видів живих організмів, що поширились на планеті через діяльність людини і тепер призводять до збіднення біорізноманіття, кішки посідають 38-ме місце (лідерами списку є небезпечні бур’яни).
Навіть у населених пунктах, що не є дикою природою, кішки наносять птахам величезні втрати. По-перше, влітку саме неподалік людських осель зосереджується багато видів птахів, що прилітають до нас на період розмноження. Більшість таких дрібних птахів призвичаїлись розмножуватись влітку у наших широтах завдяки наявності багатої кормової бази – комах, що розвиваються на листяних рослинах. Більшість лісів України – штучні насадженняи хвойних порід, тож комахоїдні птахи зосереджуються біля населених пунктів і садів, де переважають листяні дерева, багаті поживою. Крім того, лісівники знищують всі дерева із дуплами, тому зручні для оселення місця більшість птахів шукає в садах, парках та людських спорудах.
По-друге, слід розуміти, що переважна більшість птахів, які наявні на території України в теплий період року – пташенята і молодь, залежна від батьків (до речі недосвідчені молоді птахи, які щойно покинули гніздо – найлегша жертва для вправних кішок). Тож варто кішці вполювати батьків пташенят, як вірна загибель прийде і до всього їхнього виводку.
По-третє, взимку загроза від кішок не менша. У засніжену пору року самостійно знайти поживу практично неможливо. Тож кішки покладаються практично повністю на полювання. У той же час, саме ця пора є найважчою для птахів, які зимують, не відлітаючи з України. Більшість з них в холодні місяці зосереджуються біля населених пунктів. Тут тепліше, менше снігу і загалом більше шансів знайти поживу.
До речі, статистика, наведена вище для США, розрахована з огляду на приблизну оцінку чисельності вуличних котів у США в 76,5 млн особин (24 кішки на 100 людей). Для порівняння, в Китаї ця пропорція складає лише 3 кішки на 100 людей. Загальна ж їх чисельність на планеті оцінюється в 500 мільйонів. Україна посідає друге місце після США: в нашій країні на 100 людей припадає 17 кішок (загалом – біля 7,5 млн особин)4.
Вплинути на сумні статистичні відомості, наведені нами вище, можна лише в один спосіб: знайти безпритульним тваринам нових господарів, а тих, хто вимушений залишатись на вулиці – стерилізувати.
Забравши восени з вулиці безпритульне кошеня, ви гарантовано вбережете його від вірної смерті, а разом з ним і кілька сотень дрібних птахів. Сьогодні, Всесвітній день прав тварин, поширте це повідомлення серед друзів.
Олексій Василюк, еколог ЕПЛ
Email: vasyliuk@gmail.com
Тел.: (032) 225 – 76 -82; (097) 1000-473
1 А) DNA study offers some hints of cat domestication history. September 23, 2016. https://phys.org/news/2016-09-dna-hints-cat-domestication-history.html ; Б) How cats conquered the world (and a few Viking ships), 20 September 2016. https://www.nature.com/news/how-cats-conquered-the-world-and-a-few-viking-ships-1.20643 ; В) Кирилл Стасевич. Как появились домашние кошки // Наука и жизнь. — 2017. — № 8. — С. 107—111.
2 Cat Wars: The Devastating Consequences of a Cuddly Killer by Peter P. Marra and Chris Santella. Princeton University Press, 212 pp. – https://www.amazon.com/gp/product/0691167419?ie=UTF8&tag=thneyoreofbo-20&linkCode=as2&camp=1789&creative=9325&creativeASIN=0691167419