За неофіційними даними, вартість дельфіна на чорному ринку становить від 25 до 100 тис. доларів, а, мережа дельфінаріїв «Немо» здає в оренду дельфінів, морських левів за 15 тис. доларів в місяць. Проте такі суми не зупиняють власників дельфінаріїв та охочих відкрити схожий бізнес по експлуатації морських ссавців1. Адже такі витрати їм швидко окупляться. До прикладу, квиток на шоу коштує 200-300 грн., 10 хвилин плавання з дельфінами – від 1250 до 3000 грн, дельфінотерапія – 1500-5000 грн. за сеанс2. Крім того, контроль за тим, чи використовують дельфінарії природну морську воду, і чи законно були поневолені дельфіни, держава практично не здійснює попри те, що дельфіни, як червонокнижні види, знаходяться під особливою охороною держави, а міра відповідальності у цій сфері є смішною у порівнянні із вигодами від порушень щодо утримання та експлуатації морських ссавців. Саме тому, попри заборону експлуатації червонокнижних тварин та неможливості забезпечення належних умов утримання, дельфінарії активно продовжують свою діяльність. Однак, від вилову для експлуатації та утримання дельфінів в неволі страждають не тільки самі дельфіни, але й морські екосистеми.
Дельфіни – це хижаки, які полюють на рибу та кальмарів та контролюють їхню популяцію, чим підтримують баланс екосистеми. Крім того, дельфінів вважають індикаторами стану прибережних морських систем – якщо морські води забруднені, забрудненою є і риба, яку у великій кількості споживають дельфіни, абсорбуючи при цьому у своєму тілі усі забруднюючі речовини. Тому, від того, в якому стані дельфіни, вчені отримують інформацію про стан морського середовища загалом3. Зменшення кількості дельфінів через браконьєрство, промислове та шумове забруднення морських вод призводить до збоїв та порушення балансу у морських екосистемах. Якщо дельфіни повністю зникнуть, цей баланс буде безповоротно порушений. Це, в свою чергу, вплине на популяцію усіх інших видів морського середовища.
Саме тому, ми повинні пам’ятати, що від утримання дельфінів в неволі страждають не тільки дельфіни, але й морські екосистеми. Крім того, якщо продовжувати такий негативний вплив , дельфіни стануть наступними видами з тисячі тварин, які припинили своє існування через діяльність людини.
А поки проблему експлуатації дельфінів не вирішено в правовому полі, ми закликаємо кожного долучитися до зупинення незаконного використання морських ссавців та інших тварин в неволі. Будьте гуманними, не відвідуйте дельфінарії та інші заклади, де утримують тварин в неволі, не фінансуйте незаконну діяльність та жорстоке поводження з тваринами! Не ставайте причиною зникнення тварин!
Наші контакти:
Куць Наталія, юрисконсульт ЕПЛ
+380 32 225 76 82
office@epl.org.ua
2 Дані взято із сайтів дельфінаріїв, які діють в Україні, зокрема: https://therapynemo.com/prices/, http://truskavets.oskar.org.ua/prices