На засіданні 18 грудня 2018 року Кабінет Міністрів України схвалив передачу 90% прав та обов’язків ТОВ “Надра Юзівська” в угоді про розподіл продукції за Юзівською газовою площею (Харківська та Донецька області) на користь компанії Yuzgas B.V. (Нідерланди). Про це повідомило агентство “Інтерфакс-Україна”. Інвестором-оператором проекту має стати словацька компанія Nafta.
Юзівське родовище розташоване на території Харківської та Донецької областей
Така новина викликає велике занепокоєння, адже для геологічного вивчення та промислової розробки віддається родовище, що за площею становить майже 1,5 % усієї території України. Преса називає угоду найбільшим нафтогазовим проектом в історії України, а Юзівську площу – надрами із трильйонним запасом газу. Для порівняння, згідно Національної доповіді про стан довкілля за 2017 рік загальна площа усіх об’єктів природно-заповідного фонду України становить лише 6,6 % території держави. Попри чіткі вимоги національного законодавства та обіцянки Мінприроди прийняття Кабміном такого рішення відбулося без проведення оцінки впливу на довкілля (ОВД) планованої діяльності та в умовах повної секретності.
Нагадаємо, що у 2013 році угода про розподіл вуглеводнів на ділянці Юзівська була укладена Урядом та компанією Шелл. Проект такої угоди навіть пройшов державну екологічну експертизу, щоправда майже через рік після підписання угоди. Згодом іноземна компанія вийшла з угоди, яка тим не менше залишилася чинною. Другий співінвестор (Надра Юзівська) натомість розпочав активні пошуки нового оператора.
Тим часом у грудні 2017 року запрацювала нова процедура оцінки впливу на довкілля. Згідно з перехідними положеннями Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» (ч. 5 п. 20) до Закону України «Про угоди про розподіл продукції» були внесені зміни, які з того часу вимагають проведення ОВД в процесі розробки проектів угод про розподіл продукції. Більше того, у листі від до Комітету із дотримання Оргуської конвенції (який зараз розглядає справу про порушення Україною прав на доступ до інформації та участь громадськості у процесі розробки угоди в 2013 році) заступник міністра екології пан Микола Кузьо запевнив міжнародних колег, що переуступка прав за угодою щодо Юзівської площі обов’язково вимагає проведення ОВД із відповідними елементами відкритості та участі громадськості.
Постає питання, чим займався шановний міністр екології пан Остап Семерак, який постійно піариться здобутками України у запровадженні нової системи оцінки впливу на довкілля, коли Уряд дозволив переуступку прав щодо планованої діяльності, яка входить до першого переліку видів діяльності, що можуть мати значний вплив на довкілля, без проведення ОВД, хоча це прямо вимагається законом саме в контексті угод про розподіл продукції.