7 лютого активісти-правозахисники з м. Світлогірськ потрапили на прийом до Міністра екології Республіки Білорусь Андрія Худика (https://goo.gl/6MScHb).
Скид неочищених стоків із заводу сульфатної біленої целюлози вже понад 4 роки триває у Світлогірську (https://goo.gl/NQS9g6). Відвідини с. Якимова Слобода експертами ЕПЛ підтвердили цю інформацію (деталі: https://goo.gl/DWccW7). Масові виступи місцевих жителів на захист своїх екологічних прав не давали жодних результатів до того моменту, як керівництво Мінприроди України звернулося до білоруських колег (https://goo.gl/8iDwYR). Нагадаємо, що річка Березіна, до якої скидають стоки, після Світлогірська впадає у Дніпро, і забруднені води потрапляють до України.
На додачу до стаціонарного скиду, у січні 2019 року на підприємстві сталась аварія (https://goo.gl/1tWVKj), фотографії якої оприлюднили білоруські та українські екологи (https://goo.gl/T3WguQ). Проте реакція на оприлюднення цієї екологічної інформації була досить своєрідна. Офіційні ЗМІ Білорусі (https://goo.gl/d7Yd2B) та сайт Світлогірського районного виконкому (https://goo.gl/nK59UV) почали заспокоювати населення, пояснюючи що ніякого забруднення немає.
Тим часом на завод виїхав Віце-прем’єр Білорусі Ігор Ляшенко (https://goo.gl/JioG7Q). Відразу після цього Міністерство надзвичайних ситуацій Республіки Білорусь провело тактико-спеціальні навчання з ліквідації техногенних катастроф на території заводу (https://goo.gl/bYVNQs), залучивши до навчань 31 одиницю спецтехніки.
Проте зовсім нова картина постала перед активістами під час візиту до Міністра Андрія Худика. Правозахисники принесли на прийом пляшку води, набрану зі стоку заводу. Такий класичний екологічний перформенс часто застосовується у світі і навіть приніс «Оскар» відомій кіноакторці Джулії Робертс, що зіграла роль захисниці екологічних прав громадян у стрічці «Ерин Брокович» (класична сцена з фільму https://www.youtube.com/watch?v=BGX4nMrnxg0). Не встояв перед такою акцією і Міністр Худик. Першою його реакцією на пляшку води зі Світлогірська став виклик охорони. Втім, у розмові він повідомив, що про забруднення міністерству відомо давно, і на підприємство вже неодноразово накладали «великі штрафи», про що білоруським і українським екологам до цього часу не було відомо (https://goo.gl/SqzjkF). Принесену пляшку води «відправили на експертизу» (https://goo.gl/Dnu6mL), хоча торкатись її Міністр не забажав.
Контакти:
(032) 255 76 82