Минулої п’ятниці (23-го квітня) ЕПЛ взяла участь у першому форумі Лісової платформи, який був організований колегами з WWF-Україна.
Форум проходив у режимі онлайн і складався із 3-х блоків, на кожному із яких представники різних зацікавлених сторін сфери управління лісами презентували своє бачення майбутнього лісів та лісової галузі України за такими напрямками:
- бачення майбутнього лісів / лісової галузі України;
- моделі управління лісами України;
- моделі фінансування лісової галузі України.
Під час першого блоку виконавчий директор ЕПЛ, Олена Кравченко, наголосила на комплексному значенні лісів (оселища для рідкісних видів, джерела екосистемних послуг, відновлювальні природні ресурси), висловила наше концептуальне бачення майбутнього українських лісів (чіткий баланс між збереженням диких територій та ефективним використанням природних ресурсів, який базується на принципах рівності, прозорості та участі громадян), а також охарактеризувала стратегічні пріоритети для держави: затвердження Державної стратегії управління лісами України до 2035 року та погодженого із громадськістю комплексного Національного плану дій на виконання цієї Стратегії, розподіл регуляторної, економічної (господарської) та контролюючої функцій в сфері управління лісами, уніфікація нормативного регулювання лісогосподарської діяльності та закріплення у ст. 1 Лісового кодексу України функції лісів зі збереження біорізноманіття.
Еколог ЕПЛ, Богдан Кученко, презентував секторальні кроки, які варто здійснити для реалізації концептуального бачення:
покращення управління комунальними лісами;
збереження і юридичне визнання самосійних лісів;
стимулювання заліснення деградованих орних земель зони Полісся та Карпат;
збереження та відновлення лісового біорізноманіття, через розширення мережі природоохоронних територій та ефективне управління ними;
збільшення стійкості лісів та посилення їх кліматичної ролі;
запровадження 100% прозорого продажу всіх категорій деревини.
Під час презентації до другого блоку ЕПЛ було проаналізовано сильні та слабкі сторони моделі управління лісами, яку презентувало Міндовкілля у проєкті лісової Стратегії. Серед сильних сторін відзначено: чітке відокремлення функцій формування лісової політики, її реалізації, здійснення економічної діяльності та контролю; закріплення ведення лісового господарства в комунальних та існуючих приватних лісах за єдиними правилами із державними, і за спрощеними – у новостворених приватних лісах, а також передача у держвласність комунальних лісів, в яких неможливо забезпечити ефективне ведення лісового господарства. А серед необхідних додаткових кроків нами було згадано:
прописати у Нацплані дій чіткі терміни відокремлення функцій у сфері лісової політики та чіткі індикатори реалізації цього заходу;
прийняття законопроєкту щодо визначення статусу необлікованих лісів та включення їх до лісового фонду;
посилення відповідальності за порушення природоохоронного законодавства постійними лісокористувачами, зокрема під час відведення і здійснення рубок;
До третього блоку ЕПЛ підготувала аналіз пропозиції Стратегії щодо фінансування лісової галузі. Зокрема, запровадження єдиного лісового податку потребує пояснення механізму розподілу та використання такого податку, створення спецфонду з метою фінансування лісгоспів Півдня та Сходу України і реалізації програм протипожежного захисту лісів має відбуватись лише під повним контролем громадськості та із чітко прописаними механізмами залучення коштів до цього спецфонду. Крім цього, має бути забезпечене державне фінансування ДАЛРУ для забезпечення незалежності органу від надходжень коштів внаслідок рубок, а також передбачені податкові пільги для приватних і комунальних власників самозаліснених земель, які переведуть їх до складу лісового фонду.
ЕПЛ вдячна WWF-Україна за можливість презентувати своє бачення майбутнього лісів України та наголосити на важливості включення стратегічного бачення і наскрізних змін у лісові реформи. Сподіваємось, що подальша робота Лісової платформи буде конструктивною та дозволить підготувати якісні рекомендації для органів державної влади, зокрема щодо вмісту Національного плану дій з реалізації Державної стратегії управління лісами України до 2035 року.
Контакти:
Олена Кравченко, виконавчий директор ЕПЛ office@epl.org.ua
Богдан Кученко, еколог ЕПЛ b.kuchenko@epl.org.ua