Фонди охорони навколишнього природного середовища формуються переважно за рахунок екологічного податку: хто більше шкодить довкіллю, той і більше має вкластися в його відновлення.
Найбруднішим регіоном України є Донбас – багато забруднень, багато великих забруднювачів – тому й фонди ОНПС в його областях найбільші. Чим більший фонд, тим більше коштів з нього можна «освоїти». Якщо копнути, виявиться, що в цьому регіоні чи не кожний профінансований з них захід був реалізований або неефективно, або із корупційними порушеннями.
Крім рівня забрудненості рисою промислового регіону є висока щільність міського населення, а через це дуже актуальною для нього є якість функціонування каналізаційних очисних споруд. На Донбасі ж більшість із них капітально ремонтувалися, в кращому випадку, «за Кучми»… Тож, недивно, що зараз пильна увага приділяється саме їхній відбудові та реконструкції.
У 2018-2019 роках одними з таких заходів стала реконструкція очисних споруд Слов’янська і колектора до них, а також будівництво очисних в селі Яковлівка Бахмутського району.
Обидва слов’янських тендери дивним чином виграло марганецьке ТОВ ВКФ “Перспектива”. Реконструкція очисних передбачала розбирання старих каналів і опор під трубопроводи, монтаж нових опор та придбання устаткування очисних установок. Цей захід вдалося запустити тільки з другого тендера: в першому “Перспектива” участі не брала – в грудні 2017 року за цей підряд боролися ТОВ “Юнібуд Енерго Сервіс” і ТОВ Науково-Інженерний Центр «Потенціал-4». Переміг «Потенціал-4», але «Юнібуд Енерго Сервіс» зажадав скасувати це рішення, нарахувавши в заявці «Потенціалу-4» низку невідповідностей вимогам тендерної документації, і пригрозивши в противному випадку звернутися до правоохоронців. «Потенціал-4» від своєї перемоги відмовився і тендер був скасований.
Наступний тендер було проведено в січні 2018 року – і тут вже “Перспектива” гладесенько-рівнесенько перемогла з остаточною пропозицією в 30 057 000 грн. За інформацією Департаменту капітального будівництва ДонОДА, за 2018 рік цей захід було виконано на 60 % – зараз встановлюється устаткування очисних установок.
У грудні 2017 року право реконструювати колектор до цих очисних, крім «Перспективи», виборювали ще 4 фірми. Остаточна цінова пропозиція “Перспективи” склала 5 999 900 грн, а її конкурента – ТОВ Спецінжиніринг Постач – 5 998 899. Не зважаючи на це, тендерний комітет визначив переможцем “Перспективу”. Скарги “Спецінжиніринг Постач” на це рішення замовник робіт – КП «Слов’янське управління капітального будівництва» – з січня 2018 року просто не розглядає!
Не обійшлося без ексцесів й під час самої реконструкції – фактично заміни старого проржавілого колектора на новий пластиковий. На відкритих ділянках, зрозуміло, нові труби просто укладалися у вириту канаву. На ділянках же, де канава б заважала міським комунікаціям, наприклад, при перетині проїжджих частин, проектом передбачалося здійснення горизонтального буріння під ними і просовування через таку свердловину своєрідної «муфти» – металевої труби більшого діаметру. А основна пластикова протягувалася вже через неї. Ну, і, звісно, всі труби мали би бути новими.
Але на початку серпня 2018 року з’ясувалося, що на перетині вул. Свободи та Торської «Перспектива» під виглядом нових укладала труби з нашаруванням корозії. Слов’янські поліціянти за цим фактом порушили кримінальні справу, а Слов’янський міськрайонний суд навіть надав їм доступ до документації «економних» будівельників. Як ця справа розгорталася далі – невідомо, ані в ЄРД, ані будь-де ще інформації про неї нема. Враховуючи, що «Перспектива» продовжує реконструювати колектор, мабуть, якось «домовилися»…
Слов’янські очисні
За інформацією Департаменту капітального будівництва ДонОДА, за 2018 рік цей захід був майже закінчений (виконаний на 84 %): 1374 м труб засипані майже повністю – на 95 %. Проблема в тому, що 1374 м – це приблизно третина відстані від каналізаційної насосної станції 1А (звідки тягнувся колектор) до очисних…
У канаві ліворуч старої труби – кінець “перспективного” колектора
Тож, проект, можна вважати, реалізований, але що далі? Фекалії із старого колектора як текли, так і течуть. Гроші витрачені, але проблема не вирішена – складається враження, що цей проект потрібним був тільки, щоб причетні до нього змогли заробити.
А витік фекалій із старого колектору чималий – на цілий ставок назбиралося. Особливо в цьому сенсі «щастить» мешканцям вулиці Крайньої – струмок із лайнового джерельця прямує прямо на їхні подвір’я…
Фекалії зі старого колектора утворили цілий ставок
Тендер на будівництво в Яковлівці очисних споруд і каналізації до них виграло костянтинівське ТОВ “Оквин-5” – ці роботи воно пообіцяло виконати за 17 500 000 грн. І все б нічого – будівництво триває (згідно із інформацією Департаменту капітального будівництва ДонОДА на початок 2019 року проект був готовий на 61 %), тільки очисні і каналізаційні колодязі вже почали розсипатися…
Яковлівські очисні
Це будівництво обіцяє перерости на бюджетну прірву – в нескінченні ремонти відремонтованого.
Конструкції яковлівських очисних вже руйнуються
Конструкції яковлівських очисних вже руйнуються
Тривалість життя на Донбасі на декілька років нижча за середню по Україні, зокрема й через низьку якість довкілля. Зараз влада і робить кроки для його покращення (ті ж очисні в Слов’янську працюють достатньо ефективно), але робить, не ображаючи при цьому і себе… Поки левова частина бюджету витрачатиметься на різноманітні корупційні оборудки, принципового покращення довкілля нам доведеться довго чекати.
Сергій Шапаренко,
експерт проекту ЕПЛ «Громадськість за прозоре використання екологічних фондів»
Дослідження фонду ОНПС Донецької області було проведено за сприяння Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Громадськість за прозоре використання екологічних фондів». Окремі думки, висловлені в матеріалах або озвучені на брифінгу, є особистою позицією авторів/спікерів і необов’язково відображають точку зору Міжнародного фонду «Відродження».