Починаючи з 1997 року, 11 січня у світі відзначається Міжнародний день заповідників і національних парків. В Україні створено 49 національних природних парків та 19 природних заповідників. «У цей день у кожній із держав, що приєднується до святкування, відбуваються просвітницькі заходи, направлені на популяризацію заповідної справи серед населення. Втім у нашій країні пояснювати важливість створення національних парків треба передусім чиновникам», – зазначив еколог ЕПЛ Олексій Василюк.
Постановою Кабінету Міністрів України (КМУ) від 6 серпня 2014 року № 385 було затверджено Державну стратегію регіонального розвитку України на період до 2020 року. У складі Стратегії затверджено показники площ територій природно-заповідного фонду (ПЗФ), що мають бути додатково створені в кожній з областей до 2017 та до 2021 року. В середньому, запроектовані площі територій природно-заповідного фонду в 3-4 рази більші за показники 2014 року. Зокрема,Стратегія вказує, що протягом 2016року в Україні має бути додатково створено 6733 тис. га ПЗФ, а до 2021 року – 9095 тис. га. Частка ПЗФ повинна становити на 1 січня 2017 року – 11 % і на початок січня 2021 року – 15 % від площі держави.
«Ми закликаємо керівників обласних державних адміністрацій, Державного агентства лісових ресурсів та Міністерства екології та природних ресурсів України поновити роботу зі створення національних парків та інших природоохоронних територій, адже часу на реалізацію Стратегії лишається не так багато», – додає Олексій Василюк.
На думку фахівців ЕПЛ, для реалізації Стратегії слід першочергово виконати такі завдання:
1. Видати рішення обласної адміністрації/ради «Про розвиток мережі природно-заповідного фонду в області», яким деталізувати передбачені Державною програмою регіонального розвитку України на період до 2020 року планові показники заповідності на рівні районів (Додаток 1).
2. Організувати роботу щодо створення територій та об’єктів ПЗФ, що були зарезервовані і створення яких передбачено існуючим законами, програмами та указами Президента України.
3. Організувати роботу з виявлення територій, перспективних для створення нових/розширення існуючих територій і об’єктів ПЗФ.
Для допомоги працівникам природоохоронних департаментів ОДА, фахівцями ЕПЛ розроблено спеціальний посібник із виявлення ділянок, придатних для оголошення їх територіями ПЗФ та процедури створення природно-заповідних територій. Посібник можна завантажити на сайті ЕПЛ за посиланням: http://epl.org.ua/people/nashi-publikatsii/563-vyiavlennia-terytorii-prydatnykh-dlia-oholoshennia-ob-iektamy-pryrodno-zapovidnoho-fondu
За додатковою інформацією звертайтеся до:
Василюк Олексій, еколог ЕПЛ
032 225 76 82,office@epl.org.ua,Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.”>vasyliuk@gmail.com