Прес-реліз
19 квітня 2017 року в Українському кризовому медіа-центрі, відбувся брифінг на тему: Міненерговугілля проти екологічної оцінки Програми розвитку гідроенергетики.
Народні депутати, експерти та представники громадськості наголосили на недопустимості реалізації затвердженої Кабінетом Міністрів України Програми розвитку гідроенергетики на період до 2026 року без її екологічної оцінки.
«Проект Програми розроблявся Міненерговугілля не публічно, не оприлюднювався на сайті міністерства, не було забезпечено участі громадськості і що найважливіше – не проводилася його екологічна оцінка», – зазначила юрисконсульт МБО «Екологія-Право-Людина» Марта Панькевич.
«Яскравим прикладом підкилимної, непрозорої та заангажованої на певних інтересах політики, на думку керівника Канівського підрозділу НЕЦУ Дмитра Іванова, є дії уряду стосовно будівництва Канівської ГАЕС. Не дочекавшись завершення усіх тривалих та вимогливих процедур із аналізу заявки ПАТ Укргідроенерго на отримання кредитних коштів у міжнародних банків для будівництва КГАЕС, уряд минулого року виділив не багато, не мало, а півмільярда гривень з бюджету на закупівлю робіт з першочергового будівництва об’єкту. А міжнародні фінансові інституції поки не підтвердили виділення цих коштів в першу чергу через відсутність чіткої інформації про економічну обгрунтованість проекту ГАЕС та її екологічну безпечність. Натомість Укргідроенерго тисне на місцеву владу та населення, приховуючи при цьому небезпеки будівництва”.
Однак Канівська ГАЕС не єдиний передбачений Програмою об’єкт будівництва, який викликає занепокоєння серед експертів. За словами еколога МБО «Екологія-Право-Людина» Петра Тєстова, «будівництво запланованого Програмою каскаду з 6 ГЕС на Дністрі призведе до знищення унікальних природних комплексів Дністровського каньйону та затоплення ряду населених пунктів. Проти будівництва ГЕС категорично виступають громади Івано-Франківщини та Тернопільщини, як наслідок дві обласні ради прийняли рішення щодо недопустимості будівництва ГЕС на їхній території. Проте, “Укргідроенерго” ігнорує думку громадськості, науковців, природоохоронців і планує в цьому році за кошти платників електроенергії провести ТЕО будівництва ГЕС на Верхньому Дністрі вартістю 155 млн гривень.»
Міненергетики разом з Кабінетом Міністрів України намагається чим по швидше виділити кошти на реалізацію Програми, хоча чинним законодавством суворо заборонена реалізація таких програм без позитивного висновку державної екологічної експертизи.
«Урядова Програма, нехтуючи цінностями Природи, довкіллям та річками, всупереч національному та міжнародному праву повертає нас до радянських часів підкорення природи та ставить за мету відновлення проектів «гідромонстрів», які вже були відкинуті раніше як необґрунтовані та недоцільні. – зазначив член Ради Національного екологічного центру України Руслан Гаврилюк. Експерт також додав, що наявні гідроенергетичні об’єкти створюють непомірне техногенне навантаження на довкілля та є ключовими причинами деградації наших річок.»
«Хронічне нехтування вимогами екологічного законодавства, на жаль, стало частиною сьогодення. При прийнятті стратегічних рішень таке нехтування має високі ризики призвести до наслідків, за які змушені будуть розраховуватися прийдешні покоління українців. Насамперед, органи влади мають це чітко усвідомлювати та використовувати наявні інструменти екологічної оцінки для врахування екологічних міркувань у процесі прийняття рішень.» – зазначив експерт проекту ЄС Сергій Вихрист.
Народний депутат України Остап Єднак в свою чергу наголосив, що питання охорони довкілля повинно бути пріорітетним під час розроблення Урядом планів і програм, що можуть мати негативний вплив на навколишнє середовище. Екологічна оцінка окремого об’єкту не може показати реальний вплив на довкілля від реалізації програми в цілому. Представники бізнесу прекрасно розуміють це і всіляко намагаються уникнути комплексної оцінки планованої діяльності, про що свідчать зокрема результати голосування за проект закону про стратегічну екологічну оцінку.
Нагадаємо, що на виконання Угоди про асоціацію 01 липня 2015 року ВРУ ратифікувала Протокол про стратегічну екологічну оцінку до Конвенції про оцінку впливу на навколишнє середовище у транскордонному контексті, який передбачає проведення стратегічної екологічної оцінки планів і програм, зокрема в сфері енергетики, які, вірогідно, можуть викликати суттєві екологічні наслідки в тому числі і на сусідні країни.
Як зазначив представник Молдови Ілля Тромбіцький: «Євроінтегруючись – Євроінтегруйтеся. Ми хочемо відповідальних сусідів, на яких можна розраховувати».
Таким чином громадськість та експерти наголосили на пріорітетності охорони довкілля під час розроблення Програми розвитку гідроенергетики, та запевнили, що не допустять реалізації цієї Програми без належної оцінки всіх екологічних ризиків, які вона несе.
МБО «Екологія-Право-Людина» та Національний екологічний центр України вже подали відповідні позови до суду в яких оскаржують розроблену Міненерговугілля та затверджену Урядом Програму розвитку гідроенергетики на період до 2026 року.
Контакти:
Панькевич Марта, юрисконсульт ЕПЛ
m.pankevych@epl.org.ua,
office@epl.org.ua, тел. (032) 225-76-82