08.09.2017 року ЕПЛ провела тренінг “Захист екологічних прав громадян. Огляд практики». Під час тренінгу, який був сформований відповідно до запитів центрів БПД говорили про права людини та їхній зв’язок із екологічними правами.
Юристи центрів БВД відмітили, що нажаль громадяни дуже мало обізнані про їхні екологічні права, тому дуже часто мовчки страждають від порушення їхніх прав та роками проживають біля шкідливих підприємств, страждають від забруднення води у місцевих водоймах, дихають нечистим повітрям, їдять отруєні пестицидами продукти харчування.
Під час заходу юристи ЕПЛ розповіли про особливості ведення екологічних справ на захисті суспільних інтересів.
Ольга Мелень-Забрамна, розповіла про досвід ЕПЛ у зверненні до міжнародних інституцій та інструменти на захисті екологічних прав громадян, а також, розповіла про особливості доступу до правосуддя щодо захисті цих прав в національних судах та інституціях.
Єлизавета Алексєєва, наголосила на важливості під час ведення судових справ використовувати практику Європейського суду з прав людини, оскільки на відміну від практики захисту права власності індивідуального характеристика ЄСПЛ наголошує ,що довкілля є суспільне благо, а отже економічні імперативи і навіть деякі основоположні права, такі як право на повагу до власності не повинні бути пріоритетом над охороною довкілля, особливо, якщо держава впровадила законодавство з цього питання. Саме на владу покладено обов’язок, які повинні вчасно втілюватися у конкретні дії, щоб не позбавити заходи з охорони довкілля, які держава повинні втілювати, будь-якого корисного ефекту (справа 21861/03, рішення від 27 листопада 2007 року).
Оскільки захист прав на безпечні для життя та здоров’я довкілля залежить від доступу до інформації, тому дуже корисними для учасників тренінгу були доповіді Марти Панькевич та Назара Шпарика, які проаналізували практику ЕПЛ щодо доступу до екологічної інформації.
Найбільше юристи цікавилися, а як довести, що є порушення прав та інтересів громадян під час забруднення об’єктів довкілля таких як вода, повітря чи грунти. Чи має право одна фізична особа піднімати питання про забруднення озера, чи це право територіальної громади? Як захиститися від поганого стану атмосферного повітря? Як краще інформувати громадян про їхні екологічні права?
На усі ці запитання відповіді учасники отримали під час презентацій Софії Шутяк про захист цінних земельних і природних ресурсів та ПЗФ, Наталія Куць про захист права на чисте атмосферне повітря, Любомири Тимощук про захист прав на чисте атмосферне повітря та Марта Панькевич про захист водних об’єктів.