4 грудня представниці МБО “Екологія-Право-Людина” відвідали безпосередньо Міжнародний кримінальний суд у Гаазі, де провели важливу зустріч із прокурором Міжнародного кримінального суду (МКС) Райнхольдом Галльметцером. Окрім своєї діяльності в МКС, він є засновником The Center for Climate Crime Analysis (CCCA) — неприбуткової організації, створеної для підтримки та посилення протидії вчиненню злочинів проти клімату. Робота CCCA вирізняється методологією роботи, спрямованою на ефективну боротьбу з кліматичними злочинами по всьому світу.
Під час зустрічі обговорювалися ключові аспекти, пов’язані з екоцидом в Україні, правові виклики у його кваліфікації та притягненні винних до відповідальності на національному рівні. Особливу увагу було приділено перспективам визнання екоциду окремим злочином у Римському статуті МКС, а також можливостям застосування статті 8(2)(b)(iv) Римського статуту МКС у справах, пов’язаних із навмисним знищенням довкілля російськими військовими.
Пан Галльметцер наголосив на важливості інституційної спроможності водночас і національних, і міжнародних органів у розслідуванні таких злочинів, а також підкреслив критичну роль експертної громадськості у документуванні доказів та ініціюванні процесів притягнення до відповідальності.
Усі учасники дискусії наголосили на необхідності використання всіх доступних правових механізмів для забезпечення справедливості, зокрема через національні судові процеси та звернення до міжнародних інституцій. Зустріч стала платформою для обговорення викликів і перспектив збору доказів нищення довкілля, спричиненого російським вторгненням в Україну, можливостей співпраці з міжнародними партнерами у цьому напрямку.
Візит до МКС підтвердив важливість об’єднання зусиль громадських організацій, державних інституцій та міжнародної спільноти для досягнення справедливості та притягнення до відповідальності винних у злочинах проти довкілля, зокрема в частині збору доказів.
Після цього відбулась зустріч із представниками Інспекції довкілля та транспорту у Нідерландах. Під час візиту члени команди ЕПЛ обговорили з працівниками інспекції питання, пов’язані з реформою державного екологічного контролю в Україні та можливістю використання досвіду нідерландської інспекції у цих процесах. Інспекція довкілля та транспорту у Нідерландах є провідним контролюючим органом, що забезпечує дотримання екологічного законодавства, безпеки транспорту та охорони довкілля в Нідерландах. Для нас дуже важливий обмін досвідом із такими інституціями.
Однією з центральних тем стало обговорення практичних аспектів діяльності інспекції як ефективного контролюючого органу. Говорили про основні принципи і засади роботи цього органу. Так, підходи Інспекції довкілля та транспорту в Нідерландах базуються на інтегрованому, ефективному та орієнтованому на ризики підході. Основні аспекти її діяльності включають: 1) розслідування інцидентів та аварій, 2) контроль, орієнтований на ризики, та збір інформації для аналізу і вироблення рекомендацій для бізнесу, 3) оптимальне обслуговування та ліцензування, орієнтоване на субʼєктів звернення, 4) розслідування кримінальних правопорушень (Спеціальна служба розвідки та розслідувань за проведення розслідувань у випадках підозри на злочинні дії). Цей підхід дозволяє інспекції забезпечувати високий рівень безпеки, дотримання екологічних стандартів та ефективне використання ресурсів у Нідерландах.
Крім того, особливу увагу було приділено важливості якісного збору фактів і доказів руйнування довкілля, що є ключовим елементом для притягнення винних до відповідальності на міжнародному рівні, зокрема російського агресора за шкоду, завдану довкіллю України.
Широкому обговоренню підлягала тема відходів, зокрема контролю за перевезенням відходів. Пан Крістіан Енно, що працює у цьому напрямку детально розповів про особливості роботи інспекції у цьому напрямку.
Нідерландський досвід реформування та здійснення екологічного контролю, підвищення ефективності інспекційної діяльності може стати цінним ресурсом для України. Така співпраця сприятиме вдосконаленню національної системи екологічного контролю, підвищенню її прозорості та дієвості, може допомогти у боротьбі за екологічну справедливість у контексті наслідків війни.
Окрім того, нам вдалось зустрітися із юридичним радником Міжнародного реєстру збитків для України пані Іриною Кірєєвою. В ході зустрічі мова йшла про роботу ЕПЛ із документування впливів війни на довкілля, подальші кроки розвитку роботи Реєстру збитків для України, важливість відображення шкоди довкіллю в цьому Реєстрі та можливості громадянського суспільства щодо допомоги в ефективній роботі та наповненні даних цього реєстру. В ході цієї зустрічі вкотре було наголошено на питанні збору якісних даних. Ми сподіваємось, що Реєстр збитків для України запрацює згідно із чітким баченням команди реєстру та у визначені для цього строки.
Усі зустрічі в межах цього дня вкотре підкреслили важливість міжнародного діалогу та обміну досвідом для вирішення глобальних та регіональних екологічних проблем.