“Українські провладні ЗМІ наперебій розповідають легенди про успішні технології видобутку сланцевого газу на території США та широку підтримку американським народом цих технологій. Втім, згідно з офіційними дослідженнями Агенції США з охорони довкілля, від 20% до 40% хімікатів залишаються під землею, не здатні до біологічного розкладу і спричиняють забруднення води і ґрунтів”. Про це зазначила у своєму виступі на парламентських слуханнях “Екологічні проблеми видобування сланцевого газу в Україні”, ініційованих головою Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Іриною Сех, виконавчий директор Міжнародної благодійної організації “Екологія – Право – Людина” (ЕПЛ) Олена Кравченко, яка презентувала дослідження ЕПЛ. За її словами, згідно з дослідженнями Комітету енергетики та підприємництва Конгресу США щодо хімічних речовин, які застосовувалися для гідророзривів у період між 2005 та 2009 рр., чотирнадцять провідних нафтогазових компаній використовували понад 2500 різних продуктів для гідророзриву. “Деякі з них були звичні і загалом безпечні, такі як сіль чи лимонна кислота, деякі були досить несподівані, такі як розчинна кава і шкаралупи грецьких горіхів. Але також було понад 750 різних хімічних речовин та інших компонентів. Серед цих хімічних речовин 29 видів, включаючи бензол, толуол, ксилол, формальдегід та інші, є відомими канцерогенами, які Закон США про безпечну питну воду класифікує як небезпечні для здоров’я людини. Ці 29 речовин входять до складу 652 продуктів, які використовуються для гідророзривів”, – зазначає еколог.
Вона зазначає, що у США у деяких штатах, де здійснювалися гідравлічні розриви, повідомлялося про випадки витоку метану та таких забруднюючих речовин як соляний розчин, невизначені хімічні речовини, сульфати, гідрокарбонати (бензол, толуол) у підземні джерела питної води чи поверхневі води. Були навіть зафіксовані випадки вибуху житлових будинків через накопичення метану у підземних питних водах.
За словами Олени Кравченко, у недавньому дослідженні Бамбергерга та Освальда зроблено висновок, що тварини, особливо домашня худоба, чутливі до зараження, спричиненого у довкіллі процесами буріння, і до його комплексного впливу. Документація дослідження конкретних випадків у шести штатах вказує на те, що буріння газу має серйозний вплив на людей, домашніх тварин, велику рогату худобу, коней та на живу природу загалом.
“Ще одним важливим питанням є повернення на поверхню відпрацьованої рідини. При застосуванні технології гідравлічного розриву одна свердловина протягом свого життєвого циклу може утворити понад 3,8 мільйонів літрів токсичних відпрацьованих вод. У деяких штатах США газодобувні компанії накопичували відпрацьовані води у глибоких підземних контрольованих свердловинах, а у штатах Пенсильванія та Нью-Йорк компанії транспортують відпрацьовані води на міські очисні споруди. Розслідування, проведене газетою Нью-Йорк Таймз, виявило, що ці очисні споруди часто не мають потужностей, щоб належним чином фільтрувати та очищати усі забруднюючі речовини, що містяться у відходах буріння, перед тим, як скинути їх у річки, які слугують джерелом питної води. Окрім того, рівень радіоактивності у відпрацьованих водах часто значно перевищував норму і допустимий для потужностей очисних споруд рівень. Тому цю отруєну воду просто випускали у ріки та потічки, які є джерелом питної води для мільйонів мешканців штату Пенсильванія”, – повідомила Олена Кравченко.
Прес-служба ВО “Свобода”
www.iryna-sekh.info/diyalnist/podiyi/00000551/
За більш детальною інформацією звертайтеся:
Олена Кравченко,
виконавчий директор ЕПЛ
email: office@epl.org.ua; okravchenko@epl.org.ua
тел.: (032) 225 76 82