Будь-яка діяльність, яка планується в Україні, повинна гарантувати екологічну безпеку. Охорона навколишнього природного середовища, раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини – невід’ємна умова збалансованого економічного та соціального розвитку України. З метою гарантування дотримання екологічних вимог під час прийняття рішень та реалізації планованої діяльності існують екологічні оцінки – стратегічна екологічна оцінка (СЕО) та оцінка впливу на довкілля (ОВД).
Аналіз існуючого стану управління водними ресурсами та планування реалізації проєктів, що мають вплив на довкілля, свідчить про невикористання екологічних оцінок у повній мірі, що ускладнює процес прийняття рішень та породжує конфліктні ситуації. Зокрема, таким прикладом є реалізація проєкту із відновлення внутрішнього водного шляху Е-40 на ділянці річки Прип’ять від Дніпра до кордону із Республікою Білорусь.
«Проєкт Е-40» є транскордонним і має поєднати водні мережі трьох країн – Польщі, Білорусі та України, пройти відповідні екологічні оцінки на національному та міжнародному рівнях, а також широке громадське обговорення.
Станом на сьогодні, уряд вносить зміни у постанову КМУ про перелік внутрішніх водних шляхів, якою закріплює навігаційні габарити без здійснення стратегічної екологічної оцінки, виділяє кошти на фінансування робіт із поточного дночерпання без надання необхідних дозволів та проходження ОВД, не враховує вплив майбутнього шляху у Плані управління басейном річок Прип’ять та Дніпро. Все це свідчить про грубе ігнорування норм національного законодавства та відсутність уміння стратегічно планувати та узгоджувати між собою різні напрями економічного розвитку країни.
Як покращити ситуацію із екологічними оцінками під час управління водними ресурсами, зокрема, і в процесі використання їх як транспортних коридорів, проблема відновлення внутрішнього водного шляху Е-40 – цим питанням присвячений аналітичний документ, розроблений спеціалістами МБО “Екологія-Право-Людина”.