14 жовтня 2014 року Верховна Рада України прийняла новий Закон України «Про прокуратуру», який істотно вплинув на виконання прокурорами функції загального нагляду. Так, новоприйнятий Закон, у порівнянні із діючим Законом України від 24.08.2014 року, не містить положень, які б закріплювали норми щодо:
- порядку здійснення нагляду за додержанням і застосуванням законів;
- прав прокурора при здійсненні нагляду за додержанням і застосуванням законів;
- підстав та порядку проведення перевірок за зверненнями фізичних, юридичних осіб, чи за ініціативою самого прокурора;
- підстав та порядку складання подання, постанови прокурором у разі виявлення відповідних порушень закону;
- гарантій і компенсації громадянам, що викликаються до прокуратури;
- участі у засіданнях органів державної влади і управління.
Відповідно до п.1 Прикінцевих положень Закону від 14.10.2014 року, цей Закон набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування, крім пункту 5 розділу XII (крім підпунктів 3, 5, 8, 9, 12, 20, 42, 49, 63, 67), розділу XIII цього Закону, які набирають чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Згадані вище пункти розділу ХІІ та розділ ХІІІ закріплюють зміни, що повинні вноситися до інших нормативно-правових актів, які пов’язані із здійсненням прокурорами функції загального нагляду. Так, наприклад, відповідно пп.33 п.5 розділу ХІІ, із Закону України “Про звернення громадян” виключається стаття 29, яка регулювала здійснення прокурорського нагляду за дотриманням законодавства про звернення громадян. Окрім того, відповідно до п.1 Перехідних положень, прокуратура виконує функцію нагляду за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержанням законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами виключно у формі представництва інтересів громадянина або держави в суді. Вищезазначені пункти Перехідних та Прикінцевих положень новоприйнятого Закону набрали чинності 26.10.2014.
Окрім того, новоприйнятий Закон деталізує поняття прокурора органу прокуратури (скасовує посаду помічника прокурора), скасовує право невідкладного прийому прокурора, майже не містить положень про повноваження прокурорів, істотно змінює підставу для представництва прокурором громадян у суді (підставою представництва буде не лише неспроможність самостійно захищати свої права або реалізовувати процесуальні повноваження, але й не здійснення чи неналежне здійснення такого захисту законними представниками), деталізує положення щодо підпорядкування прокурорів та виконання вимог і наказів. Ці зміни наберуть чинності лише з 25 квітня 2015 року.
Таким чином, прокуратура уже не здійснює функцію загального нагляду, вона не вправі здійснювати перевірки дотримання законів за зверненнями фізичних, юридичних осіб. Закон України «Про прокуратуру» від 24.08.2014 року продовжує діяти до 25.04.2015 року за винятком положень, що регулюють порядок здійснення прокурорами функції нагляду за додержанням і застосуванням законів(ст. 4, ст. 19-28). Нововведені зміни цілком відповідають положенням Конституції України, відповідно до п. 9 Перехідних положень якої, прокуратура продовжує виконувати відповідно до чинних законів функцію нагляду за додержанням і застосуванням законів та функцію попереднього слідства – до введення в дію законів, що регулюють діяльність державних органів щодо контролю за додержанням законів, та до сформування системи досудового слідства і введення в дію законів, що регулюють її функціонування.
Таким чином, станом на сьогодні на прокуратуру покладаються такі функції:
1) підтримання державного обвинувачення в суді;
2) представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом;
3) нагляд за додержанням законів органами, що провадять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство;
4) нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян.
Підготувала: Наталія Куць,
помічник юрисконсульта ЕПЛ