25 квітня 2019 у приміщенні Українського кризового медіа центру пройшов брифінг Міжнародної благодійної організації “Екологія-Право-Людина”, де було озвучено результати аналізу використання коштів фондів охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області за 2018 рік та плани на 2019 рік.
ЕПЛ з 2013 року слідкує за використанням коштів з екофондів по всій Україні. Донецька область є одним із лідерів не тільки у обсязі використаних коштів, але й у неефективності їхнього витрачення.
Область витрачає сотні мільйонів гривень на ремонт парків та бульварів, але ігнорує нагальні екологічні проблеми Донеччини. Значно менші суми витрачаються на питання утилізації відходів, очистки вод, реконструкцію каналізаційних споруд та на інші нагальні екологічні проекти. Зокрема, доповідь про стан навколишнього природного середовища у Донецькій області щороку звітує, що забруднення поверхневих вод перевищує всі можливі норми.
На жаль, навіть ті кошти, які використовуються на доцільні заходи, витрачаються не завжди неефективно. Експерти ЕПЛ провели польові виїзди для перевірки реальної ситуації на місцях.
На брифінгу учасники навели приклади порушень під час проведення тендерів на ремонт очисних споруд та колекторів, а також представили фотодокази, які ілюструють неефективність використання коштів екофондів. Для прикладу, тендер на ремонт очисних споруд Слов’янська проводився двічі, і обидва рази із порушеннями. А ремонт колектора біля очисних не виправив протікання старих труб, оскільки нову трубу так і не було прокладено по всій довжині колектора. Фактично, стоки очисних через протікаючу трубу потрапляють в ґрунт та на поверхню, утворюючі «фекальне озеро». Очисні ж споруди у Яковлівці Бахмутського району були відремонтовані з використанням матеріалів настільки низької якості, що розсипаються ще до введення в експлуатацію. Тобто, незважаючи на виділення мільйонів гривень, фактично роботи проходять неякісно і нашвидкуруч, не вирішуючи проблеми забрудення вод. Більше деталей у повному записі брифінгу, посилання на який наведено у кінці релізу.
Свіжий бетон, який розсипається. Очисні у Яковлівці
Новобудова піврічної давнини вже осипалася. Очисні у Яковлівці
Новий колектор до Слов’янських очисних так і не дотягнули
Відео із протіканням старої труби колектора. Нову не дотягнули
https://www.youtube.com/watch?v=iTIgtJ7nhMQ&feature=youtu.be
Відео із фекальним озерцем біля Слов’янських очисних
https://www.youtube.com/watch?v=WUserF6UYxI&feature=youtu.be
Про виявлені порушення ЕПЛ готує звернення до правоохоронних органів.
На другий квартал 2019 року Державна аудиторська служба України запланувала за зверненням ЕПЛ ревізію фінансово-господарської діяльності Департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації з 01.01.2015 по 31.05.2019 року. Якщо у громадськості є підозри про недоцільне чи нецільове використання коштів, просимо надсилати інформацію на ДАСУ офіційними листами, це буде враховано під час аудиту.
Повний запис брифінгу за посиланням нижче
https://www.youtube.com/watch?v=s7uHDFSZ4bs
Контакти:
Катерина Норенко, аналітик та еколог МБО “Екологія-Право-Людина”
office@epl.org.ua, kateryna.norenko@gmail.com
(032) 255 76 82
Петро Тєстов, аналітик МБО “Екологія-Право-Людина”
office@epl.org.ua, petro.testov@gmail.com
(032) 255 76 82
Сергій Шапаренко, експерт проекту МБО “Екологія-Право-Людина” “Громадськість за прозоре використання екологічних фондів”
Дослідження фонду ОНПС Донецької області було проведено за сприяння Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Громадськість за прозоре використання екологічних фондів». Окремі думки, висловлені в матеріалах або озвучені на брифінгу, є особистою позицією авторів/спікерів і необов’язково відображають точку зору Міжнародного фонду «Відродження».