Експертна громадськість дослідила ситуацію, що склалася у зв’язку із обмеженням окремих конституційних прав і свобод людини і громадянина в ході здійснення процедури оцінки впливу на довкілля (надалі також ОВД). Зокрема, мова йде про право на участь та право на доступ до інформації.
У ході вивчення було виявлено низку проблемних питань, серед яких:
Обмеження доступу до матеріалів справ з ОВД, щодо яких висновки з ОВД було видано до 24.02.2022 р., що є виходом за межі легітимних заходів військового стану.
Обмеження доступу до інформації про місце провадження планованої діяльності у документації з ОВД, що надається для ознайомлення в рамках громадського обговорення в процедурі ОВД.
Відсутність правової визначеності нововведеного механізму отримання документів у процедурі ОВД за зверненням громадськості (нечіткість сфери охоплення нововведення, відсутність критеріїв надання чи відмови у наданні документації, невизначеність способів подання звернення на доступ до документації з ОВД та шляхів їхнього отримання, скорочення строків громадського обговорення).
Нами не лише було виявлено зазначені проблеми, але й знайдено можливі шляхи для їхнього вирішення і сформульовано низку рекомендацій. Ми пропонуємо:
Забезпечити надання за запитом документів у справах з ОВД, щодо яких висновки з ОВД були видані до 24.02.2022 р..
Забезпечити громадськості в ході процедури ОВД повний доступ до матеріалів з ОВД, в тому числі звітів з ОВД, включаючи до інформації про місцерозташування планованої діяльності за запитом чи на вимогу для ознайомлення у приміщенні уповноваженого органу.
Забезпечити доступ громадськості до документів, що вносяться до Реєстру уповноваженим органом, зокрема, до умов щодо обсягу дослідження та рівня деталізації інформації, що підлягає включенню до звіту з ОВД, висновку з ОВД, звіту про громадське обговорення.
Додатково роз’яснити громадськості, що новий порядок доступу стосується лише документації, яка вноситься до Реєстру суб’єктом господарювання.
Чітко роз’яснити громадськості з яких підстав їм може бути відмовлено у доступі до документації з ОВД в умовах воєнного стану.
роз’яснити громадськості, що на сьогодні засоби звернення до уповноважених органів через Реєстр з ОВД не є зверненням для отримання документації з ОВД в умовах воєнного стану, оскільки відсутність такого роз’яснення із паралельною наявністю технічної можливості звернутися до органу через Реєстр вводить громадськість в оману.
Приймати звернення про надання документації з ОВД в електронному вигляді, визначити та публічно оприлюднити електронну адресу, на яку такі запити можуть подаватися.
Забезпечити громадськості також можливості звернення для отримання документації з ОВД через засоби Реєстру з ОВД, тобто інтегрувати у Реєстр відповідні форми.
Забезпечити громадськості можливість ознайомитися із документами у приміщенні уповноваженого органу.
Забезпечити громадськості можливості отримання документації з ОВД через засоби Реєстру з ОВД після ідентифікації особи-запитувача.
Доповнити перехідні положення Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» положенням про продовжені строки громадського обговорення в умовах воєнного стану (щонайменше 35 робочих днів), у зв’язку із обмеженням роботи Реєстру з ОВД, а відтак і можливостей громадськості у отриманні швидкого доступу до відповідної інформації.
Надати суб’єктам господарювання роз’яснення про те, що до моменту введення в дію зазначеного вище положення їм рекомендується встановлювати максимальні строки громадського обговорення – 35 робочих днів – з тим, аби час, що витрачається громадськістю на отримання доступу до звіту з ОВД, не призводив до скорочення строків громадського обговорення, і громадськості забезпечувалася мінімальна тривалість строку (щонайменше 30 днів) на опрацювання та підготовку коментарів у процедурі ОВД.
На підставі викладеного, просимо Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України дослухатись до рекомендацій громадськості та врахувати подані нами пропозиції виправивши існуючі станом на зараз проблеми. Врахування пропонованого свідчитиме про визнання органами виконавчої влади України вагомості ролі громадянського суспільства у житті держави, демонструватиме прагнення влади до розвитку демократії та прагнення до забезпечення захисту прав людини і громадянина в Україні.
З повним текстом дослідження можна ознайомитися тут: https://bit.ly/3Cdmrtz
МБО «Екологія – Право – Людина»
ГО «Екопарк Осокорки»
ГО “Дунайсько-Карпатська Програма”
ГО «Національний екологічний центр»
ГО «Мережа захисту національних інтересів Антс»
ГО «Еколтава»
ГО «Зелена генерація»
ГО «Save Dnipro»
Хмельницький енергетичний кластер