Що таке автомобільний транспорт?
Закон України “Про транспорт” визначає склад автомобільного транспорту. Це підприємства автомобільного транспорту, що здійснюють перевезення пасажирів, вантажів, багажу, пошти, авторемонтні і шиноремонтні підприємства, рухомий склад автомобільного транспорту, транспортно-експедиційні підприємства, а також автовокзали і автостанції, навчальні заклади, ремонтно-будівельні організації та соціально-побутові заклади, інші підприємства, установи та організації незалежно від форм власності, що забезпечують роботу автомобільного транспорту.1
Закон України “Про автомобільний транспорт” визначає, що автомобільний транспорт – галузь транспорту, яка забезпечує задоволення потреб населення та суспільного виробництва у перевезеннях пасажирів та вантажів автомобільними транспортними засобами.
Відповідно автомобільний транспортний засіб – колісний транспортний засіб (автобус, вантажний та легковий автомобіль, причіп, напівпричіп), який використовується для перевезення пасажирів, вантажів або виконання спеціальних робочих функцій (далі – транспортний засіб). Автомобіль легковий – автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння не більше ніж дев’ять з місцем водія включно.
Єдині вимоги до конструкції та технічного стану колісних транспортних засобів, що експлуатуються,2 затверджені постановою КМУ від 22 грудня 2010 р. № 1166.
Закон України «Про дорожній рух» визначає правові та соціальні основи дорожнього руху з метою захисту життя та здоров’я громадян, створення безпечних і комфортних умов для учасників руху та охорони навколишнього природного середовища. Містить окремий розділ Охорона навколишнього природного середовища, що передбачає проектування, виробництво та експлуатацію механічних транспортних засобів, із вживанням заходів щодо запобігання та зменшення викидів вказаними засобами забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, а також шуму і вібрації.
Керівники транспортних організацій, власники автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів та транспортних засобів несуть персональну відповідальність за додержання гранично допустимих нормативів викидів і скидів забруднюючих речовин і гранично допустимих рівнів фізичних впливів на навколишнє природне середовище, встановлених для відповідного типу транспорту.
Підприємства, установи і організації, що розробляють перспективні програми, комплексні схеми та проекти організації дорожнього руху, а також здійснюють ці розробки, повинні передбачати в них заходи, спрямовані на запобігання та зменшення викидів і скидів забруднюючих речовин у навколишнє середовище, а також шуму і вібрації.
Більше того, забороняється їздити у заборонених місцях. Нагадаємо, прохід дозволяються на дорожній мережі та забороняється поза нею у об’єктах природно-заповідного фонду, згідно Закону України “Про природно -заповідний фонд України.”
Землі автотранспорту – це землі дорожньої мережі
До земель автомобільного транспорту належать землі, надані в користування під споруди і устаткування енергетичного, гаражного та паливно-роздавального господарства, автовокзали, автостанції, лінійні виробничі споруди, службово-технічні будівлі, станції технічного обслуговування, автозаправні станції, автотранспортні, транспортно-експедиційні підприємства, авторемонтні заводи, бази, вантажні двори, майданчики контейнерні та для перечеплення, службові та культурно-побутові приміщення й інші об’єкти, що забезпечують роботу автомобільного транспорту.
До земель дорожнього господарства належать землі, надані в користування під проїзну частину, узбіччя, земляне полотно, декоративне озеленення, резерви, кювети, мости, тунелі, транспортні розв’язки, водопропускні споруди, підпірні стінки, смуги відведення і розташовані в їхніх межах інші дорожні споруди та обладнання.
До складу земель дорожнього господарства входять також землі, що знаходяться за межами смуг відведення, якщо на них розміщені споруди, що забезпечують функціонування автомобільних доріг, а саме:
паралельні об’їзні дороги, паромні переправи, снігозахисні споруди і насадження, протилавинні та протисельові споруди, вловлюючі з’їзди;
майданчики для стоянки транспорту і відпочинку, підприємства та об’єкти служби дорожнього сервісу;
будинки (в тому числі жилі) та споруди дорожньої служби з виробничими базами;
придорожні лісосмуги для захисту доріг і вирощування деревини, в тому числі ділової.
Землі, що знаходяться під автомобільними дорогами загального користування та їх спорудами, надаються дорожнім організаціям у користування відповідно до чинного законодавства.3
Автомобільний транспорт використовує землі транспорту та інші землі відповідно до земельного законодавства.
Отже, перебування автомобільного транспорту поза межами дорожньої мережі трактується мінімум як порушення правил дорожнього руху. За посиланням ви знайдете пропозиції змін до законодавства, які допоможуть в подоланні проблеми джипінгу в об’єктах ПЗФ, на територіях Смарагдової мережі. Таблиця змін до законодавста тут.
1 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/232/94-%D0%B2%D1%80#Text
2 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1166-2010-%D0%BF#Text
3 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/232/94-%D0%B2%D1%80#Text