ЕПЛ систематично слідкує за процедурами ОВД, які проводить Міндовкілля та за якістю звітів з ОВД, і, нажаль, якість і звітів, і перевірки цих звітів Міндовкілля залишає бажати кращого, особливо якщо це стосується маловідомих, локальних та не таких “розкручених” об’єктів чи місць, як м.Кам’янське. До нашої організації звертаються жителі міста Кам’янське, Дніпропетровської області, які потерпають від надмірної індустріалізації та, як наслідок, – високого рівня забруднення повітря. Про це ми вже писали раніше: http://epl.org.ua/announces/chym-dyhatymut-zhyteli-m-kam-yanske/
Так от, Міндовкілля забило це один цвях в здорове мабутнє молодого покоління кам’янчан: дозволило розширення потужностей одного із підприємств міста -ТОВ «Поліоколор», що виробляє лакофарбову продукцію, до 2,5 тис тон в рік у м.Кам’янське. Отож така реконструкція принесе жителям міста 90 тон викидів щороку! Проте Міндовкілля 19.11.2020 року винесло висновок про допустимість планованої діяльності ТОВ «Поліколор» http://eia.menr.gov.ua/uploads/documents/5228/reports/tduTOEekZx.pdf.
ЕПЛ проаналізувало звіт з ОВД планованої діяльності ТОВ «Поліколор», який швидше нагадує задовільної якості дослідження на тему: екологічний стан складових довкілля на території виробничої діяльності ТОВ «Поліколор» (ст.4 звіту http://eia.menr.gov.ua/uploads/documents/5228/reports/2yWEE6S8Ua.pdf)
Наведемо декілька «перлів» із даного звіту, які не помітило Міндовкілля та які серйозно повинні були вплинути на результат процедури ОВД для даного суб’єкта господарювання.
Кумулятивний вплив – буде чи не буде?
Так, виконавці звіту з ОВД – ТОВ «НДП Екоексперт» – вирішили не ускладнювати собі життя та не проводити оцінку кумулятивного впливу на повітря від планованої діяльності ТОВ «Поліколор» та інших заводів довкола цього ТОВ (в тому числі в СЗЗ яких дане ТОВ попадає), а зазначили в звіті таке: Планована діяльність не матиме кумулятивного впливу на довкілля в складі як самого підприємства, так і на межі санітарно-захисної зони підприємства, так як викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря за джерелами викидів мінімальні. Негативний кумулятивний вплив на довкілля від планової діяльності не очікується. (с.211 звіту з ОВД) Розробники звіту з ОВД, очевидно не читали вимог ст.2 ч.2, ст.6 ч.2 пп.5 Закону «Про оцінку впливу на довкілля», чи не знають, як це кумулятивний вплив порахувати. У висновку Міндовкілля немає згадки про кумулятивний вплив на повітряне середовище планованої діяльності, хоча ч.1 ст.9 Закону «Про ОВД» вимагає від Міндовкілля врахувати при визначенні допустимості чи недопустимості провадження планованої діяльності виходячи з оцінки кумулятивного впливу на довкілля (і повітря). А такого впливу виконавці звіту не оцінили, адже у них не було вихідних даних для такої оцінки (дані щодо дозволів на викиди чи замірів викидів для підприємств, які знаходяться довкола ТОВ «Поліколор»).
Саме ж Міндовкілля у Загальних методичних рекомендаціях щодо змісту та порядку складання звіту з оцінки впливу на довкілля у п.20 вказує, як рахувати кумулятивний вплив: рекомендується застосовувати наступний методичний підхід: вплив планованої діяльності оцінюється з урахуванням усіх об’єктів – джерел впливу аналогічного характеру (виду), що розташовані а) на одному проммайданчику, б) на сусідніх проммайданчиках одного підприємства або виробничо-технологічного комплексу, якщо відстань між ними менше 500 м за найкоротшою траєкторією, в) у розрахунковій зоні впливу, в межах якої величина впливу (концентрації та рівні шкідливих факторів) перевищує встановлені екологічні чи гігієнічні нормативи або санітарні норми. У розрахунки та оцінки доцільно включати об’єкти – джерела впливу у власності (користуванні) суб’єкта господарювання, а також ті, інформація про які у встановленому порядку підлягає оприлюдненню у формі відкритих даних, у тому числі об’єкти з Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля, щодо яких прийнято позитивне рішення про провадження і які знаходяться у власності (користуванні) цього ж суб’єкта господарювання. В оцінці сукупного (кумулятивного) впливу рекомендується враховувати, у тому числі, будівництво, зміни та експлуатацію відомчих (технологічних) автодоріг і їхніх штучних транспортних споруд, тимчасових (об’їзних, під’їзних) доріг, залізниць, ліній електропередачі, інших елементів інженерної інфраструктури, необхідні для провадження планованої діяльності і розташовані у просторових межах, як зазначено вище. (https://mepr.gov.ua/documents/3342.html)
П.21 Загальних Методичних рекомендацій також деталізує: Оцінку сукупного (кумулятивного) впливу рекомендується здійснювати на предмет: 1) ідентифікації видів сукупного (кумулятивного) впливу і зачеплених ним факторів, територій та об’єктів; 2) ймовірного збільшення площі (зони) впливу (наприклад, якщо вплив планованої діяльності оцінювати сукупно з впливами інших об’єктів та супутніх робіт, то може збільшуватися зона впливу викидів на атмосферне повітря населеного пункту чи сельбищної території); 2) збільшення часу (тривалості або частоти) впливу (наприклад, може зростати тривалість відновлення якості води до нормативних показників при сукупному впливі кількох випусків зворотних вод); 3) збільшення інтенсивності впливу (наприклад, при сукупному впливі зростають рівні шуму).
Чому при аналізі звіту з ОВД ТОВ “Поліколор” Міндовкілля не проаналізувало відсутність даних та розрахунків кумулятивного впливу на повітря – невідомо!
Який же фоновий стан повітря?
Ще одним «ляпом» звіту з ОВД є відсутність даних щодо фонових концентрацій забруднюючих речовин. П.17 Загальних методичних рекомендацій вказано, що до звіту з ОВД рекомендується додавати 2) копію довідки про фонові концентрації забруднюючих речовин в атмосферному повітрі у населеному пункті; 3) копію довідки про метеорологічні умови для проведення розрахунків. Проте виконавець звіту з ОВД вказав: Значення фонових концентрацій забруднюючих речовин атмосферного повітря міста Кам’янське було прийнято з Єдиного реєстру з ОВД Міністерства енергетики та захисту довкілля України (http://eia.menr.gov.ua/uk/cases). No comments!
Підприємство систематично незаконно забруднює повітря
Підприємство «Поліколор» вже давно отруює життя містян, і в додатках є лист Кам’янської міської ради щодо надходження 5 скарг за 5 років про закриття даного підприємства. У звіті з ОВД його розробники подали лише наявні висновки санітарно-епідеміологічної експертизи на лакофарбову продукцію, яку це підприємство випускає, проте жодного висновку санітарно-епідеміологічної експертизи на сам об’єкт – цех, хоча таку експертизу він би мав проходити. Розробники звіту з ОВД напевно сподівалися, що Міндовкілля не буде читати цього звіту, адже подали акти перевірок Держекоінспекцією цього підприємства, де вказано про систематичне порушення цим підприємством вимог природоохоронного законодавства. Так в 2016 році ДЕІ зафіксувала наднормативні викиди забруднюючих речовин та недотримання вимог діючого дозволу на викиди.
Чи є стічні води?
Також ДЕІ у акті перевірки заводу у 2018 та 2019 році вказала, що на виробничому майданчику утворюються господарсько-побутові та виробничі стічні води, контроль якості та кількості стічних вод не ведеться. Проте у висновку з ОВД вказано, що водовідведення не планується, є лише збір зливових вод, і є наявна зливова каналізація. У звіті з ОВД вказано також, що виробничі стічні води відсутні: Виробнича і побутова каналізація не планується, всі водовмісні відходи виробництва використовуються повторно. Таким чином, вплив проектованого об’єкта гідрогеологічну середовище виключається.
Проте, як ДЕІ зафіксувала наявність виробничих стічних вод у 2018 та 2019 роках? Напевно причиною такої маніпуляції є обов’язок підприємств такого виду діяльності встановлювати локальні очисні споруди для стічних вод, оскільки їхні стічні води не можна скидати до каналізаційної мережі міста без попередньої очистки. ТОВ «Поліколор» підключено до каналізаційної мережі міста, і згідно договору, що наявний в звіті з ОВД (Додаток К), водовідведення складає 167 м3 щомісяця. Отож, Міндовкілля не дослідило, що у звіті з ОВД його розробники подали неправдиву інформацію, що у виробничій діяльності ТОВ «Поліколор» не утворюються виробничі стічні води (і побутові!), адже це є нормальним технологічним процесом такого виробництва та договір із водоканалом, що є додатком до звіту з ОВД, свідчить про протилежне. В договорі також зазначено про скид стічних вод виробничої діяльності, який повинен відбуватися в межах допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
Яка ж СЗЗ та чи дотримана вона?
Кам’янська міська рада вказала, що відстань від огорожі підприємства до найближчого житлового будинку складає 30м., відстань від огорожі підприємства до огорожі житлового будинку по вул..Східна – 4м, !! Розробники звіту з ОВД зазначили, що для ТОВ “Поліколор» нормативна СЗЗ – 100м, а проект СЗЗ розробляється у випадку, якщо нормативна СЗЗ не витримується. В інших частинах звіту з ОВД розробники вказували і 50 м як СЗЗ даного об’єкту. Саме через близькість даного об’єкту до житлових будівель, громадськість скаржиться на дане підприємство. За результатами таких скарг Головне управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області провело позапланову перевірку саме тоді, коли Міндовкілля видало свій висновок для ТОВ “Поліколор”. https://inspections.gov.ua/inspection/view?id=2181493. За результатами перевірки встановлено, що: Згідно наданих графічних матеріалів (генеральний, ситуаційний план) встановлено, що від джерел виробничих шкідливостей, складів зберігання готової продукції ТОВ «Поліколор» з південної сторони не витримано розмір нормативної СЗЗ. В санітарно – захисну зону потрапляють житлові будинки по вулиці Східній, 1/2 та 2/2 у місті Кам’янському. Проектування, розміщення, будівництво, реконструкція та технічне переобладнання підприємства, його виробничих об’єктів здійснено без дотримання вимог санітарного законодавства, оскільки не витримується нормативна санітарно-захисна зона (далі – СЗЗ) у 100 метрів, згідно додатку № 4 ДСП 173-96. На території підприємства розташовані складські приміщення, згідно додатку № 6 до Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, N 173, санітарно-захисна зона від промтоварних та продовольчих торгово-розподільних складів визначена розміром 50 м, яка не витримується у південному напрямку на відстані 15 м розташовані приватні житлові будинки по вул. Східній, 1/2 та 2/2 у місті Кам’янському.
Як наслідок, ДПСС зобов’язала підприємство: Розробити проект організації санітарно-захисної зони в комплексі з проектом будівництва, реконструкції підприємства з поршочерговою реалізацією заходів, передбачених у зоні.
Міндовкілля у своєму висновку поклало на ТОВ “Поліколор” обов’язок до початку планованої діяльності надати до ДЕІ висновок затвердженої СЗЗ відповідно до вимог ДСНіП №173(с.16). Який саме висновок мало на увазі Міндовкілля?
На сьогодні підприємство продовжує працювати і труїти людей на вул.Східній, бо далі вважає, що нормативну СЗЗ дотримано і висновок з ОВД у них є.
Звичайно, у випадку із ТОВ “Поліколор” чиновники забули про вимоги п. 5.5. ДСНІП №173: У тих випадках, коли розрахунками не підтверджується розмір нормативної СЗЗ або неможлива її організація в конкретних умовах, необхідно приймати рішення про зміну технології виробництва, що передбачає зниження викидів шкідливих речовин в атмосферу, його перепрофілювання або закриття. Також згідно п.5.14., проект організації СЗЗ слід розробляти в комплексі з проектом будівництва (реконструкції) підприємства з першочерговою реалізацією заходів, передбачених у зоні. Тому, разом із проектом реконструкції ТОВ “Поліколор”, слід було підприємству розробити і проект організації СЗЗ, хоча такий обов’язок підприємство мало ще тоді, коли розпочало свою підприємницьку діяльність на даному майданчику.
Також чиновники Міндовкілля не вимагали від ТОВ “Поліколор” висновку санітарно-епідеміологічної експертизи своєї діяльності (його очевидно і ТОВ не має), тому і не врахували вимоги п.8.7. СНІП №173: Забороняється розташовувати нові, реконструювати існуючі об’єкти, що є джерелами забруднення атмосфери, на територіях з рівнем забруднення, який перевищує гігієнічні нормативи. Нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт, технічне переоснащення та реставрація діючих об’єктів дозволяється на таких територіях тільки за умови зменшення на них викидів в атмосферу до рівня гранично допустимих викидів (ГДВ) з урахуванням перспективи розвитку, а також при наявності можливості організації достатніх санітарно-захисних зон.
Скільки ж днів в році може працювати підприємство?
Згідно висновку з ОВД, кількість робочих днів в році складає 130 днів, оскільки цех з виробництва лакофарбової продукції здійснює діяльність у теплу пору року. Проте чи правдива така інформація, надана розробником звіту з ОВД, адже договори про постачання газу свідчать про круглорічне постачання газу, із збільшенням обсягів постачання в холодну пору року. Договір з водоканалом також зафіксував однакові обсяги водовідведення та водопостачання щомісяця. Також на запит ДЕІ дане ТОВ подало довідку, що за січень-квітень 2018 року підприємство виробило більше 200 т лако-фарбової продукції, тобто підприємство працює круглорічно.
Знов проігноровані..
Жителі давали конструктивні пропозиції щодо встановлення газоочисного обладнання, датчика газоаналізатора та пиломіра для контролю викидів даного підприємства, але Міндовкілля цю пропозицію проігнорувало, і, як захід післяпроектного моніторингу зобов’язало підприємство організувати періодичних відбір проб на межі житлової забудови. Чи побачить громадськість результати таких замірів, та чи будуть вони проведені?
Бізнес “білий і пухнастий”
Перевірки ДЕІ, згідно додатків до звіту з ОВД, проводилися і у 2016 році, і у 2018 році та виявляли численні системні порушення вимог природоохоронного законодавства, в тому числі, що стосуються викидів, поводження з відходами, водовідведення. Примітно, що з 16 пунктів припису, виданого ДЕІ у 2016 даному підприємству, лише 3 було виконано, а 13 – не виконано станом на 2018 рік! У 2019 році ДЕІ перевірила підприємство знову, і припис від 2018 року також не виконано по більшості пунктів, тобто порушення вимог природоохоронного законодавства (більше 16ти порушень) тривають з 2016 року, що може бути підставою для звернення до суду про закриття такого підприємства, проте Міндовкілля нагородило його позитивним висновком з ОВД.
Аналогічно і перевірки ДПСС, як ми зазначали вище, виявили численні порушення, які підприємство роками не виправляє та продовжує безперешкодно свою виробничу діяльність та законне отруювання життя сусідам.
Отож жителі м.Кам’янське і далі продовжують потерпати від любові київських чиновників Міндовкілля до них, які дозволяють додаткові десятки тон викидів у м.Кам’янське, що є в топ лідерах по забрудненню повітря, через позитивні висновки з ОВД для ТОВ «Рокобан» (http://epl.org.ua/announces/chym-dyhatymut-zhyteli-m-kam-yanske/ та http://epl.org.ua/announces/oh-my-god-yak-mindovkillya-dozvolylo-sporudzhennya-zavodu-z-utylizatsiyi-ta-zneshkodzhennya-nebezpechnyh-vidhodiv-u-m-kam-yanske/) та ТОВ «Поліколор». Вважаємо, що саме Міндовкілля та департаменти екології обласних державних адміністрацій мають припинити підготовку таких неякісних звітів з ОВД, які в першу чергу розробляються за кошти суб’єктів господарювання та повністю відповідають їхнім комерційним інтересам, аж ніяк не інтересам захисту довкілля та здоров’я. Неякісні звіти з ОВД тягнуть за собою неякісні висновки з ОВД, що нажаль, дискредитує ідею цього важливого інструменту запобігання завдання шкоди довкіллю, забезпечення екологічної безпеки (преамбула Закону «Про ОВД»).