Завдяки рішенню Верховного суду Сполучених Штатів Америки міста та штати США зможуть подавати до суду на великих забруднювачів, таких як нафтогазові компанії. Американські активісти оголосили це рішення «вирішальною перемогою» для судових процесів щодо зміни клімату.
Для розуміння важливості цієї новини варто розібратись, чому місцеві органи влади у США подають до суду на нафтових гігантів. У той час як кліматична криза наростає, екстремальні погодні умови сіють хаос у всьому світі. Від систем адаптації до реагування на катастрофи, необхідні заходи коштують недешево. У США місцеві органи влади, які фінансуються платниками податків, оплачують багато з цих послуг. Але керівництво кількох міст і штатів хочуть, щоб нафтові гіганти також були залучені до фінансування таких програм. Вони стверджують, що великі компанії, які здійснюються діяльність із видобутку та переробки викопного палива знали про небезпеку глобального потепління ще в 1980-х роках, але нічого не зробили з цим. Більше того, внаслідок кілької витоків внутрішньої кореспонденції показали, що в минулому нафтові компанії приховували наукові досягнення, які показували, як їх викиди зумовлюватимуть глобальне потепління.
Штат Род-Айленд і муніципалітети в Каліфорнії, Колорадо, Гаваях і Меріленді подали до суду на компанії «Exxon», «Chevron» і «Suncor Energy», щоб змусити останніх допомогти сплатити «кліматичні рахунки». Ці справи були відкриті протягом останніх п’яти років.
Нафтові гіганти програли в таких справах у судах нижчої інстанції, і минулого тижня Верховний суд США відмовився розглядати їхні апеляційні заяви.
Таке рішення грунтується на думці суддів, що давні прецеденти дають місцевим судам право розглядати такі справи в їхній юрисдикції, і що Верховний суд США не може втручатися в їх розгляд.
Це означає, що і майбутні подібні справи тепер розглядатимуться в місцевих судах. Нафтові гіганти мають набагато менше шансів перемогти саме у місцевих судах, оскільки у цьому випадку справи розглядає суд присяжних.
«Сьогодні суд підтвердив те, що ми знаємо, як правду: наша справа заслуговує свого дня в місцевому суді, де наші громади відчувають вплив і значущість зміни клімату», — сказав Аарон Брокетт, мер Боулдера, штат Колорадо, де зараз розглядатимуть подібну справу. Він також додав: «Нафтові компанії отримують рекордні прибутки, тоді як наша планета продовжує нагріватися. Справедливо, щоб компанії, які отримують прибуток від безвідповідальних дій, компенсували громадам шкоду, яку вони завдають».
Сподіваємось, що колись подібна практика із залучення муніципалітетами «великих шкідників» до фінансування, втілення програм боротьби зі зміною клімату та адаптації до таких змін буде втілюватись і в Україні.