Триває процедура оцінки впливу на довкілля (ОВД) планованої діяльності ТОВ «НВК УКРЕКОПРОМ» у сфері поводження з відходами, у тому числі з небезпечними відходами (збирання, зберігання, оброблення (перероблення), знешкодження, утилізація, видалення). Дана одеська компанія має ліцензію на поводження із 26 видами небезпечних відходів (майже всіх можливих), в тому числі і переробкою ртуть-вмісних ламп та батарейок.
Проходження процедури ОВД збіглося із серйозним корупційним скандалом в Мінприроди, пов’язаним із керівником департаменту екологічної безпеки та дозвільно-ліцензійної діяльності, якого підозрюють в схемах зловживань при видачі ліцензій на поводження із небезпечними відходами.1
Цікаво, що перші ліцензії за керівництва Остапа Семерака Мінприроди видало двом одеським підприємствам ТОВ НВК «Укрекопром» (06.09.2016) та ТОВ «Утільвторпром» (видано ліцензію 12.09.2016, анулювано ліцензію 11.09.2018) на операції з поводження з 26-ма видами небезпечних відходів кожному. За результатами розслідування журналістів до ТОВ НВК «Укрекопром» причетний керівник Департаменту екологічної безпеки та дозвільно-ліцензійної діяльності Мінприроди Сергій Лук’янчук2. Даний департамент у Мінприроди відповідальний за видачу ліцензій на поводження з небезпечними відходами.
Одеське підприємство «Укрекопром» не має належної матеріально-технічної бази для переробки небезпечних відходів. І Звіт з ОВД є підтвердженням цьому.
ЕПЛ підготувала та направила до Мінприроди свої коментарі щодо звіту з ОВД, оскільки вважаємо, що дана фірма не має належної матеріально-технічної бази для утилізації таких відходів як ртуть-вмісні лампи, батарейки. Звіт з ОВД містить ряд недоліків, які не дозволять встановити потенційний вплив «Укрекопром» на довкілля. Підприємство заявляє, що буде сортувати батарейки та їх переробляти , хоча потім в листі саме підприємство заявило, що буде отримувати лише відсортовані батарейки від інших ліцензіатів. Метод переробки батарейок – їх подрібнення, щоб відділити вторсировину – пластик та метал. Що будуть робити із рештою залишків – невідомо.
Хочемо нагадати, що діяльністю даної фірми небезпідставно давно цікавляться правоохоронні органи. У провадженні слідчого управління Головного управління Національної поліції в Одеській області перебувало кримінальне провадження щодо діяльності ТОВ НВК «Укрекопром» від 16.12.2016 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, за фактами здійснення господарської діяльності в сфері збирання, зберігання, оброблення, утилізації небезпечних відходів з систематичним порушенням природоохоронного та бюджетного законодавства України, що спричиняє тяжкі наслідки3.
Ось таке підприємство має право переробляти батарейки в Україні, проте 5 червня 2018 року Остап Семерак заявив, що в Україні немає жодного підприємства з переробки використаних батарейок4. То чи потрібна в Україні така ліцензійна діяльність, яка дозволяє фірмам без належного обладнання заробляти кошти забруднюючи довкілля? Відповідь є очевидною для пересічних громадян, проте Мінприроди в новому законопроекті “Про управління відходами” намагається надалі зберегти процедуру ліцензування для операцій поводження із небезпечними відходами. Хоча зрозуміло, що даний інструмент повністю себе дискредитував у стінах Мінприроди. Тому, сподіватися що ми зможемо навести лад з небезпечними відходами через ліцензування – немає підстав.
За більш детальною інформацією просимо звертатися:
Ольга Мелень-Забрамна
Тел. 032 2257682
1 https://uk.etcetera.media/dozhilisya-chinovnik-minekologiyi-zberigav-habari-v-bankivskomu-seyfi.html
2 https://www.youtube.com/watch?v=jY7yVj71krQ
3 http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/70206873
4 https://www.depo.ua/ukr/politics/2018/semerak-poskarzhivsya-na-vidsutnist-pidpriyemstv-dlya-utilizaciyi-batareyok-20180605785467