Калуш – зона виникнення транскордонної надзвичайної ситуації!4 квітня у м. Калуші Івано-Франківської області відбулася науково-практична конференція на тему «Проблеми техногенно-екологічної безпеки на території Калуського гірничопромислового району», організована Івано-Франківською обласною державною адміністрацією. Захід проводився у Будинку культури «Мінерал» за участі народного депутата України О. Сікори (обрана по Калуському мажоритарному окрузі), представників Міністерства екології та природних ресурсів України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, місцевої влади регіону, представників екологічних організацій, науковців-геологів провідних науково-дослідних установ України та небайдужої громадськості. Мета даного заходу полягала в здійсненні всебічного вивчення та підготовці комплексного наукового обґрунтування вирішення проблем Калущини.
Техногенно-екологічний стан в межах Калуша і прилеглих сіл є критичним. На території Калуського гірничо-промислового комплексу сформувалася низка загроз, зокрема:
1. Загрози від Домбровського кар’єру – остаточне затоплення Домбровського кар’єру призведе до неможливості раціонального та ефективного розв’язання техногенно-екологічних та соціально-економічних проблем Калуша.
2. Загрози від солевідвалів та хвостового господарства – наслідком є забруднення ґрунтів, підґрунтових і поверхневих вод та перспектива втрати водозаборів питного водопостачання м. Калуш, а також засолення басейну Дністра.
3. Загрози, пов’язані із просіданням денної поверхні над шахтними виробітками, утворенням провальних воронок, що може призвести до масових нещасних випадків та витісненням розсолів із шахт – деформована земна поверхня та ґрунтові води, зосереджені у єдиному водоносному горизонті на значній території, стануть непридатними для використання.
4. Загроза катастрофічного погіршення еколого-гідрогеологічних умов внаслідок прориву річки Лімниця у Хотінське шахтне поле з наступним засоленням цих вод та міграцією їх у р. Дністер.
5. Загроза поширення шкідливого впливу полігону гексахлорбензолу (ГХБ) – ГХБ – стійкий органічний забруднювач – протікає й розповсюджується по оточуючому середовищу з місця захоронення на полігоні.
Ще 10.02.2010 р. Президент України Віктор Ющенко видав Указ № 145 “Про оголошення території міста Калуш та сіл Кропивник і Сівка – Калуська Калуського району Івано – Франківської області зоною надзвичайної екологічної ситуації”. Внаслідок цього Кабінет Міністрів України був зобов’язаний із резервного фонду Державного бюджету України в 2010 році виділити 560 млн. гривень на нормалізацію екологічного стану на території міста Калуш та сіл Кропивник і Сівка – Калуська та забезпечення захисту життя та здоров’я людей.
Незважаючи на те, що протягом 2010 – 2012 рр. із Держбюджету було виділено біля мільярда гривень на покращення ситуації на території міста Калуш та сіл Кропивник і Сівка – Калуська Калуського району Івано–Франківської області, екологічна ситуація з кожним днем, місяцем, роком стрімко погіршується, налижається до межі виникнення транскордонної екологічної катастрофи. Виділяються кошти, проводиться численна кількість семінарів, круглих столів, але реального результату не видно. Враховуючи масштаби та швидкість негативних змін, за результатами досліджень залишилося не більше 2 років для того, щоб нормалізувати проблеми та попередити страшну біду. Але складається враження, що хтось свідомо не хоче рятувати ситуацію в регіоні. Взяти хоча б даний захід. Конференцію планувалося провести 4-5 квітня. Чому її скоротили до одного дня? Відповіді не отримали. Планувався виїзд на техногенно – небезпечні об’єкти Калуського гірничо-промислового району, але нібито через погодні умови виїзд не відбувся. З програми заходу взагалі виключили доповіді громадських активістів та експертів Калущини та регіону, які найбільш компетентні в даних питаннях, адже роками досліджують дані проблеми і кожен день стикаються з ними. Більшість виступаючих говорили про актуальність даної конференції, а не конкретні шляхи розв’язання проблем. До виступів запрошувалися професори провідних дослідницьких інститутів України, доктори геологічних та технічних наук. Здавалося б, хто краще за них може оцінити ситуацію та знайти шляхи її вирішення? Але очікування не виправдалися. Представник «Гірхімпрому» вразив присутніх своєю концепцією «прісне озеро», згідно якої Домбровський кар’єр варто перетворити на зону рекреації з прісним озером та тезою про те, що розсоли не змішуються з прісною водою і ніякого її забруднення бути не може. І таких тез можна привести чимало.
Дана проблема турбує і міжнародну спільноту, оскільки є ризик забруднення р. Дністер, яка є транскордонної водною артерією. Представники Спільної місії ООН та Комісії Європейського Союзу з ліквідації надзвичайної екологічної ситуації ще в березні 2010 року побували в Калуші на екологічно небезпечних об’єктах. На основі проведених досліджень був зроблений звіт, який містив висновки та рекомендації і був переданий в Кабінет Міністрів України та Мінприроди України. Але виконавець екологічних робіт в Домбровському кар’єрі – Фінансова енергетична корпорація (м. Київ), та виконавець екологічних робіт на полігоні ГХБ – ДП “Національний центр поводження з небезпечними відходами” проігнорували висновки та рекомендації, які були подані у вищезазначеному звіті. Окрім того, варто зазначити, що у випадку переростання даної проблеми у транскордонну надзвичайну ситуацію, матимемо численні ознаки порушення не лише національного законодавства, але й положень міжнародних природоохоронних конвенцій, стороною котрих є наша держава.
На даний момент ще є можливість запобігти перетворенню поточної ситуації на стихійне лихо. Можливість стабілізації екологічної рівноваги не повинна бути втрачена. Критичність ситуації у Калуші потребує проведення невідкладних природоохоронних заходів. Проблема донесена до вищого політичного керівництва держави. Місцеві жителі замучені постійними моніторингами, конференціями, які за їх словами, далекі від реальних дій, покликаних вирішити ситуацію.
Підготували:
Олена Кравченко,
Наталія Проць
email: office@epl.org.ua
тел.: (032) 225 – 76 – 82