Відповідний законопроєкт, як відомо, нещодавно проголосувала Верховна Рада у першому читанні. У випадку прийняття документу в цілому вже з 1 січня 2022 р. вводитимуться обмеження для роздрібних торгових мереж та закладів харчування на продаж (використання) легких і надлегких одноразових пакетів.
Як у Львові сприймають ці ініціативи? Чи готовий місцевий бізнес до таких нововведень? Про це в ефірі ТК “Твоє місто” говорили представники торгових мереж Львова “Арсен”, “Два кроки від хати” та керівник юридичного відділу ЕПЛ Ольга Мелень-Забрамна.
Загалом усі учасники дискусії поділяють думку про потребу відмовитися від поліетиленових пакетів чи зменшити до мінімуму їх використання. Є лише 2 застереження.
По-перше, у деяких випадках поліетиленової упаковки не можна уникнути для сипучих товарів, для риби та м’яса.
По-друге, в Україні станом на сьогодні не налагоджено виробництвабіорозкладальних пакетів (предметів упаковки) у таких масштабах, що могли б задовольнити споживацький попит.
Роздрібні мережі готові стимулювати покупців відмовлятися від одноразових пакетів, вводячи на них певну незначну плату. Для деяких категорій споживачів (наприклад, пенсіонерів) це справді буде істотний стимул брати менше пакетів під час покупок. Подібна практика, нагадаємо, запроваджена в деяких країнах Європи й завдяки їй суттєво знизився попит на пакети з боку покупців. В українських реаліях ця ідея також може спрацювати, як своєрідний запобіжник для запобігання утворення відходів із поліетилену. Адже по приблизним розрахункам, один житель України використовує біля 500 поліетиленових пакетів щороку.
Представники торгових мереж “Арсен” та “Два кроки від хати” розповідали про свій досвід впровадження екологічних альтернатив пластиковим виробам, про причини, які їх стимулюють до таких кроків.
Ольга Мелень-Забрамна у свою чергу під час дискусії відзначила, що бізнес справді часто демонструє неабияку екосвідомість й готовність відповідати на суспільні запити, однак не варто зупинятися на досягненнях, а самим виступати ініціатором певних змін у споживчій культурі й люди це неодмінно оцінять. “Насправді сьогодні мова повинна йти не лише про поліетилен чи інші види одноразової упаковки, а про комплексний підхід “нуль відходів”. Запобігати утворенню відходів одноразових пакетів – це лише одна складова підходу. Потрібно налагоджувати сортування відходів, їхню переробку та компостування органіки. Це також нагальна потреба сьогодення”, – сказала вона.
Ольга Мелень-Забрамна розповіла про проект, який реалізовує ЕПЛ спільно з Львівською торгово-промисловою палатою, компанією “Грінера Україна”, Департаментом екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації та ГО “Нуль відходів Львів”. Метою проєкту є долучення бізнесу – закладів громадського харчування, готелів, торгових мереж до сортування та запобігання утворення відходів, а також окремого збору органіки. Вона закликала учасників програми активніше переймати дієві практики принципу “нуль відходів”, адже роздрібними мережами продукується величезна кількість не класифікованих й не сортованих відходів, яка зрештою опиняється на сміттєзвалищах”.
“Ми готуємо екопутівник Львова, куди будемо заносити екосвідомі заклади. А обирати їх будемо за результатами конкурсу на найкращі практики екологічносвідомого бізнесу. Закликаємо мережеві заклади громадського харчування, чи торгівлі, чи туризму, які знаходять можливості й ресурси зменшувати обсяги відходів, заміняти одноразові речі багаторазовими, налагодити сортування відходів, розповідати про свій досвід. Він обов’язково стане у нагоді для інших підприємців, що працюють у цих сферах“, – наголосила Ольга Мелень-Забрамна.
Ініціатива підтримується в рамках спільного проекту Уряду Швеції та ПРООН в Україні “Посилене партнерство для сталого розвитку”, що реалізовується за фінансової підтримки Уряду Швеції.