Розпочинаємо обговорення окремих частин аналітичного документу “Відповідність державної політики України у сфері збереження біорізноманіття пріоритетам та цілям Європейського зеленого курсу”.
МБО «Екологія-Право-Людина» аналізує документи державного планування України у сфері збереження біорізноманіття на предмет їх відповідності пріоритетам та цілям Європейського зеленого курсу, а саме Стратегії біорізноманіття ЄС до 2030 року: повернення природи в наше життя [1].
Однією з цілей Стратегії є відновлення щонайменше 25 000 км вільноплинних річок.
В ЄС триває робота над розробкою технічних керівництв та з підтримки держав-членів ЄС щодо визначення місцезнаходження та допомоги у залученні фінансування для відновлення 25 000 км вільноплинних річок, а також щодо заходів з перегляду дозволів на водозабір та відновлення екологічних потоків.
В ЄС не існує єдиної інвентаризаційної бази даних щодо кількості існуючих гребель та водосховищ. Загальна кількість дамб, станом на 2008 рік оцінювалася в 0,6 – 1,8 млн. Також немає єдиної бази даних річок, з відновленою течією. За різними даними в ЄС було розібрано 4000-5000 гребель, але лишається більше 1 мільйона перешкод на річках.
За даними Державного агентства водних ресурсів України на сьогодні Водним кодексом України та іншими нормативно-правовими актами України у сфері управління водними ресурсами ведення реєстру кількості річок в Україні, на яких відновлена природна течія, не передбачено.
З метою поліпшення екологічного, санітарного та гідрологічного стану водних об’єктів Держводагентством здійснюються заходи з відновлення джерел, розчищення та регулювання русел річок і водойм. У 2020 році у межах бюджетної програми 2707070 «Захист від шкідливої дії вод сільських населених пунктів і сільськогосподарських угідь, в тому числі в басейні р. Тиса у Закарпатській області» було розчищено 1,41 км русла річки Черемош на території Горішньозалучанської сільської ради Снятинського району Івано-Франківської області.
У 2020 році на території Одеської області, завдяки тісній співпраці органів місцевої влади, громадськості, БУВР річок Причорномор’я та нижнього Дунаю, за підтримки Одеської обласної державної адміністрації, Держводагентства, у рамках проєкту ГЕФ/ПРООН/ОБСЄ/ЄЕК ООН «Сприяння транскордонному співробітництву та комплексному управлінню водними ресурсами в басейні річки Дністер», реалізовано проєкт з екологічного відновлення частини річки Ягорлик. Проєктом передбачалося відновлення природного русла річки шляхом ліквідації несанкціонованих перешкод (загат, насипів), створення водопропускної споруди в дамбі автодороги, на ділянці від с. Артирівка до с. Ілія, розчищення русла річки від матеріалів замулення. Після проведення таких робіт на частині русла Ягорлика від села Довжанка до села Розівка, довжиною понад 8 км, відновилася течія і тепер на місці болота знову річка і луг. Це покращило візуальний та санітарно-епідеміологічний стан території навколо, адже зник неприємний запах, який з’являвся через виділення сірководню.
Також на території Одеської області розпочато реалізацію великого проєкту з відновлення річки Великий Куяльник. Департаментом екології та природних ресурсів Одеської облдержадміністрації у вересні 2020 року укладено угоду з розробки проєктної документації на техніко-економічне обґрунтування розчистки русла річки Великий Куяльник з реконструкцією (ліквідацією) частини гідротехнічних споруд у Лиманському, Іванівському, Ширяївському, Березівському, Ананьївському, Подільському районах Одеської області.
Разом з тим, для досягнення доброго екологічного стану вод триває підготовка планів управління річковими басейнами (далі – ПУРБ), згідно із вимогами Водної Рамкової Директиви ЄС. Структурою ПУРБ передбачено розробку повного переліку програм (планів) для кожного району річкового басейну чи суббасейну, у тому числі заходів, спрямованих на покращення чи відновлення гідрологічного режиму та морфологічних показників у разі порушення вільної течії річок, гідравлічного зв’язку між руслами річок та їх заплавами, гідрологічних змін, модифікації морфології річок.
Будь ласка, заповніть гугл-форму, де ви зможете написати свій коментар до цієї теми https://docs.google.com/…/1FAIpQLScG6N3Tq1u…/viewform…
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.
#ПрямуємоРазом #MovingForwardTogether #EU4USociety
За додатковою інформацією звертайтеся:
Катерина Полянська, еколог ЕПЛ
k.polyanska@epl.org.ua