Екологічний стан річки Рось вже давно турбує небайдужих жителів, і дані спостережень свідчать, що основною причиною такого незадовільного стану річки є недостатньо очищені стоки з міських каналізаційних споруд.1 Місто Богуслав також скидає свої каналізаційні води до річки Рось після очищення на очисних спорудах. Працівники водоканалу переконані, що стан Богуславських очисних споруд є задовільним. Проте громадські активісти мають іншу точку зору. В лютому 2020 року стартувала громадська кампанія з захисту річки Рось, яка націлена на боротьбу із найбільшими забруднювачами річки – водоканалами, в тому числі КП БМР «Богуславводоканал», який має застарілі очисні споруди.2
Очисні споруди міст вже давно є значною проблемою для річок, оскільки до каналізаційної мережі та далі до очисних споруд попадають не тільки каналізаційні стоки побутові, але і стічні води промислових підприємств та стоки різної виробничої діяльності (від скидів автомийок, до скидів підприємств харчової, легкої, важкої промисловості). Тому не дивно, що очисні споруди не мають змоги очистити воду від такої кількості забруднюючих речовин, і весь цей хімічний коктейль попадає до річок.
Так, Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення3 дають перелік тих забруднюючих речовин, що заборонені до скидання до системи централізованого водовідведення, оскільки їх не зможуть нейтралізувати чи «забрати» очисні споруди: це і кислоти, луги, тверді відходи боєнь та переробки м’яса, кров, відходи тваринництва, волокнисті матеріали, біомаса харчових виробництв, лакофарбові матеріали, продукти нафтопереробки, органічні розчинники, медичні відходи, та інші речовини. Також Правила надають перелік виробничих процесів, під час здійснення яких споживач повинен мати локальні очисні споруди для попереднього очищення стічних вод перед їх скиданням до системи централізованого водовідведення та очищення стічних вод. Це такі процеси: фармацевтичне виробництво, нафтопереробка, обробка предметів чи поверхонь із використанням органічних розчинників, виробничі процеси, під час яких використовуються: нафтопродукти, кислоти, луги, утворюються волокнисті включення, у тому числі пряжа, ворс, волосся, шерсть, тощо. (Додаток 1 та 2)
Отож свідомі промислові споживачі, що мають такі виробничі процеси, які є перелічені в додатку 1 чи скидають зі своїми стічними водами такі забруднюючі речовини, що містяться в додатку 2 Переліку, повинні б були мати локальні очисні споруди.
Як це відбувається на практиці, хочемо показати на прикладі текстильних підприємств міста Богуслав, а саме: ТОВ «Тактик Про» (колишнього ТОВ «Торговий дім «Богуславський текстиль»).
Скарги жителів на постійний сморід та забруднення повітря хімікатами від текстильних фабрик по вул. Шевченка, 85 у м. Богуслав (там працює і ТОВ «Тактик Про», і ТОВ «Глобал спецтекс» на заміну ТОВ «ТЕМП-3000») мали наслідком викриття ще однієї проблеми – скидів понаднормативно забруднених стічних вод до міської каналізації та відсутності локальних очисних споруд.
Як нам вдалося з’ясувати із відповідей КП «Богуславводоканал», із текстильними підприємствами, що розміщені по вул. Шевченка, 85 укладено договір лише із ТОВ «Торговий дім «Богуславський текстиль» (у 2018 році), яке змінило назву на ТОВ «Тактик ПРО». Інший орендар приміщень фабрики по вул. Шевченка, 85 (ТОВ «ТЕМП-3000», а тепер ТОВ «Глобал спецтекс») не має договору із КП «Богуславводоканал», тому не відомо, куди ідуть стічні стоки та каналізаційні стоки даного підприємства, найімовірніше – разом із стічними водами ТОВ «Тактик ПРО» вони попадають до міської каналізації.
Як випливає із протоколів замірів стічних вод цього текстильного підприємства-абонента КП «Богуславводоканал», з 2017 року по 2020 рік періодичні заміри стічних вод підприємства свідчать про значне перевищення допустимих рівнів певних забруднюючих речовин в скидах даного підприємства, а також і про наявність тих забруднюючих речовин, які не можуть бути в скидах стічних вод, що подаються до каналізаційної мережі через неможливість очищення таких стічних вод в КОС водоканалів. Таке текстильне підприємство мало б мати локальні очисні споруди, та не могло бути приєднано до комунальних каналізаційних систем із такими показниками стічних вод. Оскільки ТОВ «Торговий дім «Богуславський текстиль» (тепер – ТОВ «Тактик ПРО») не має своїх локальних очисних споруд, його стічні води є понаднормативно забруднені.
Так, надані нам дані аналізів стічних вод ТОВ «Богуславський текстиль» свідчать по постійне перевищення показників по ХСК, БСК5, РН-метрії, по нафторечовинах, азоту, сульфатах, фосфатах, сухому залишку, хлоридах, СПАР. По деяких речовинах, в різні періоди перевищення було в 2, 5,10 та навіть 50 разів більшим.
Текстильне виробництво ТОВ «Тактик Про» підпадає під ті види діяльності, які повинні мати локальні очисні споруди: п.10 обробка поверхонь, продукції органічними розчинниками (такі використовуються широко в текстильній промисловості), п.11 виробничі процеси, під час яких використовуються такі речовини: нафтопродукти, кислоти та луги, та ін (про це свідчать дані аналізів стічних вод)
Отож посадові особи КП «Богуславводоканал» не мали права підключати абонента ТОВ «Торговий дім «Богуславський текстиль» до систем централізованого водопостачання без локальних очисних споруд, оскільки такі виробничі процеси передбачають обов’язковість локальних очисних споруд (п.3 розділу ІІІ). Тим більше, що саме підприємство систематично скидало понаднормативно забруднені стічні води.
У разі виявлення перевищень забруднюючих речовин під час контрольних замірів, водоканал протягом 5 днів з дати відбору проби надсилає споживачу лист-повідомлення про перевищення, а також рахунок за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
Проте, як нам відомо, абонент ТОВ «Торговий дім «Богуславський текстиль» не здійснював платежів за скид понаднормативно забруднених стічних вод у 2018-2019 роках. Отож, комунальне підприємство, яке і так експлуатує старі та неефективні очисні споруди, недоотримувало платежів від приватної бізнесової структури, яка вирішила зекономити на локальних очисних спорудах та знищити комунальні очисні споруди!
Численні звернення небайдужих мешканців до Богуславської міської ради залишаються без видимих результатів, оскільки на думку працівників міської ради, у неї немає важелів впливу на текстильні підприємства, що отруюють повітря та воду. Проте у посадових осіб комунального підприємства Богуславської міської ради є законні важелі впливу на таких бізнесменів – як мінімум, відключення від каналізаційних мереж текстильної фабрики, накладання додаткової оплати за забруднені стічні води, але, на жаль, вони цим не хочуть користуватися. Працівникам «Богуславводоканалу», очевидно, байдуже і на забруднення річки Рось через задовільні очисні споруди міста Богуслав, і на здоров’я тих водокористувачів, які беруть питну воду з річки Рось.
Ось із таких дрібних «зловживань та бездіяльності» чиновників, несвідомого бізнесу річка Рось може перетворитися на мертве зелене місиво.
Фото: https://nadrossya.com/ros-prosyt-vody/
Підготовлено: О.Мелень-Забрамна, керівник юридичного відділу ЕПЛ
Тел. 032 2257682
1 http://kshpk.org.ua/wp-content/uploads/2017/03/Книга-проблеми-річки-Рось-1.pdf
2 https://nadrossya.com/saveros-startuvala-borotba-iz-zabrudnyuvachamy-richky/
3 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0056-18#Text