Степові та лучні екосистеми займають важливе місце в збереженні біорізноманіття. Лише в степах зустрічається третина всіх зникаючих видів рослин і тварин України. Ці екосистеми переважно використовуються людиною як пасовища та сіножаті. Серед основних загроз для таких ділянок є інтенсивне розорювання земель, особливо схилів, які є природними місцями існування багатьох рідкісних і зникаючих видів тварин. Таке розорювання призводить до деградації природних середовищ, зокрема через ерозію та погіршує чи знищує середовища перебування (зростання) тварин і рослин. Особливо це загрожує видам що занесені до Червоної книги України, таким як бабак степовий. Ця тварина занесена до ЧКУ в 2021 році і повинна суворо охоронятися разом зі своїм середовищем існування, але до цього часу території де проживає вид, переважно схили балок, знаходяться під загрозою перетворення на ріллю.
Так, 31.03.2025 року, поруч села Глинськ Роменського району Сумської області було помічено що товариство з обмеженою відповідальністю “МХП–Урожайна країна” на орендованих земельних ділянках, що розташовані на схилі, проводить обробіток ґрунту трактором і також лежать поруч купи викорчуваних дерев і кущів. «Урожайна країна» — це рослинницьке підприємство, яке займається вирощуванням сільськогосподарських культур: кукурудза, пшениця озима, ріпак озимий, соняшник, соя, гірчиця та гречка.
Це ділянки з кадастровими номерами 5924184400:02:003:0049, 5924184400:02:003:0050, 5924184400:02:003:0051, 5924184400:02:003:0052, 5924184400:02:003:0055, 5924184400:02:003:0053 та 5924184400:02:003:0054 віднесені до категорії земель сільськогосподарського призначення. За природними особливостями і при аналізі космічних знімків з Sentinel-2 L2A переважна частина площ ділянок, що оброблялась виглядає як пасовища та сіножаті.
Також безпосередньо тут розташоване середовище перебування колонії бабака степового. Для унеможливлення знищення нір і території навколо них, було викликано поліцію, при її прибутті обробіток ґрунту був трактористом зупинений. На місці поліції було надано письмове пояснення та слідчо-оперативна група здійснила огляд.
Важливо зазначити, що відповідно до Статті 47 Закону України «Про охорону земель», забороняється розорювання схилів крутизною понад 7 градусів (крім ділянок для залуження, залісення та здійснення ґрунтозахисних заходів). На схилах крутизною від 3 до 7 градусів обмежується розміщення просапних культур чорного пару тощо. За словами працівників підприємства, на орендних ділянках в цьому році планується вирощувати кукурудзу. За допомогою програми Google Earth Pro було попередньо оцінено крутизну схилу, що оброблявся, біля 7 градусів. Що, відповідно, забороняє вирощування там цієї просапної культури. Також згідно цієї ж Статті 47 щодо охорони земель від ерозії та зсувів, власники земельних ділянок та землекористувачі, у тому числі орендарі, зобов’язані здійснювати ґрунтоохоронні заходи з метою запобігання погіршенню їх якісного стану та якісного стану суміжних земельних ділянок і довкілля в цілому. Згідно Статті 35 цього ж Закону власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов’язані дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України і дотримуватися нормативів при здійсненні протиерозійних, агротехнічних, агрохімічних, меліоративних та інших заходів, пов’язаних з охороною земель, збереженням і підвищенням родючості ґрунтів.
На фото вище складування викорчуваних дерев і чагарників поруч бабачих нір.
Порушення законодавства щодо охорони природних територій, зокрема розорювання схилів, може мати серйозні правові наслідки. За порушення вимог законів України у галузі охорони навколишнього середовища передбачено відповідальність у вигляді штрафів, так Кодекс України про адміністративні правопорушення Стаття 90 включає відповідальність за порушення вимог щодо охорони видів тварин і рослин, занесених до Червоної книги України або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України, або які внесені до переліків рідкісних видів тварин і рослин, або які мають особливу наукову, природоохоронну та іншу цінність, або є такими, що перебувають під загрозою зникнення на відповідній території. Погіршення, знищення середовища перебування (зростання) тварин і рослин, види яких занесені до Червоної книги України або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України, знищення, незаконне або з порушенням встановленого порядку вилучення їх із природного середовища, а також порушення умов утримання (вирощування) тварин і рослин зазначених видів у ботанічних садах, дендрологічних та зоологічних парках, інших спеціально створених штучних умовах, що призвело до їх загибелі, каліцтва (пошкодження), інші порушення порядку охорони, використання і відтворення таких видів тварин і рослин – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого і на посадових осіб – від п’ятдесяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого.
Посилання: