Активна участь Європейського екологічного бюро у перегляді Директиви ЄС про паковання та відходи паковання
28-29 листопада в Брюсcелі в ЄЕВ (Європейському екологічному бюро) відбулася щорічна зустріч робочої групи по відходам та круговій економіці, на якій численні члени ЄЕВ почули про новини законотворчості в сфері відходів на рівні ЄС.
Так, влітку 2023 року Єврокомісія запропонувала зміни до рамкової Директиви про відходи, які стосуються лише двох потоків відходів – відходів текстилю та їжі. Запропоновано цілі по зменшенню відходів їжі, а країни будуть зобов’язані заснувати системи РРВ для текстилю та відходів їжі.
У листопаді 2022 року було запропоновано зміни до законодавства про відходи паковання через кризу в ЄС з обсягами утворення відходів паковання. Так, все більше паковання використовується для транспортування товарів, і за останній рік обсяг утворення відходів паковання зріс на 6%, а за 10 років на рівні ЄС відбулося збільшення обсягів відходів паковання на 20%. Найменше відходів паковання утворюється в Хорватії (73 кг на жителя) та найбільше в Ірландії (246 кг). Біля 40% виробництва пластику використовується для паковання, та 50% паперу іде для пакування товарів. Тому, пропозиція ЄК щодо змін в законодавстві про паковання включає:
зменшення надмірного упакування та поширення паковання що можна повторно використати;
перехід на паковання, яке можна переробляти до 2030 року;
зменшення потреби в первинних ресурсах, створення ринку пластику.
22 листопада 2023 року Європейський парламент дуже послабив законодавчі зміни та розмив заходи зі зменшення утворення відходів паковання під впливом бізнесу, що виробляє одноразові товари-паковання.
Отож, після цього залишилися такі законодавчі пропозиції:
Запобігання та мінімізація
– цілі по запобіганню утворення відходів паковання для країн: зменшення на 5% до 2030р., 10 % до 2035 р., 15 % до 2040 р.;
– додано більш амбітні цілі для зменшення пластику: 10 % до 2030, 15 % до 2035;
– видалені обмеження щодо непотрібного одноразового паковання для овочів та фруктів, одноразових тарілок та горняток у ресторанах.
Повторне використання
– видалені цілі по їжі та напоям на виніс;
– цілі з повторного використанні до 2040 року для всіх секторів видалені;
– залишені цілі з повторного використанні паковання для напоїв (крім вина, алкогольних напоїв та молока);
Роздільний збір
– відхилені цілі із запровадження добровільних схем депозитних;
– 90 % цілі з роздільного збору для країн-членів ЄС до 2029 року;
– не підтримано обов’язок з виокремленню зі змішаних відходів відходів паковання, що можна переробляти.
На сьогодні тривають переговори із Радою Європейського Союзу щодо цих пропозицій. Тріалог буде відбуватися на початку 2024 року, і остаточна редакція має бути готова до виборів. Після прийняття таких змін, фокус буде на їхній імплементації та прийняттю підзаконних нормативних актів.
Тому, нарівні ЄС органи реагують на виклики у сфері управління відходами та постійно переглядають законодавство ЄС в даній сфері, а також систематично аналізується виконання діючих норм на рівні країн-членів ЄС. Для досягнення цілей Європейського зеленого курсу всі країни повинні докласти зусиль до переходу до кругової економіки та зменшення обсягів утворення відходів. Громадськість має цілу низку можливостей впливу на законодавчі пропозиції на рівні ЄК, Європейського парламенту та інших органів