Як ми вже інформували, 1 жовтня 2020 року Міндовкілля оприлюднило висновок з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності «Збирання, перевезення, зберігання, оброблення та утилізація небезпечних відходів, та подальшим виготовленням м’ясокістної муки, тваринних кормів, що буде споруджено за адресою: Дніпропетровська обл. м. Кам’янське, пров. Баглійський, 2». Отже жителів міста очікує запуск «надсучасного» комплексу зі спалювання небезпечних відходів, до складу якого входить 4 китайські піролізні установки та 1 теплогенератор модульний транспортабельний (котельня) українського виробництва (Завод КЗОТ), а також і інші установки.
Промовиста статистика
Жителі міста Кам’янське можуть «похвалитися» такими показниками забрудненості повітря у їхньому місті: Головними забруднювачами атмосферного повітря в місті є ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат», ПрАТ «ЮЖКОКС», ПрАТ «Дніпровський коксохімзавод» та АТ «ДНІПРОАЗОТ».
За узагальненими даними Головного управління статистики у Дніпропетровській області в 2019 році у атмосферне повітря від стаціонарних джерел надійшло близько 83,3 тис. тон забруднюючих речовин, у 2018 році – 103,3 тис. тон. Найбільша кількість перевищень протягом року максимально разових концентрацій зафіксовано по наступних інгредієнтах: 9,7 % по пилу; 13,8 % по сірководню; 11,3 % по фенолу. За 2019 рік середні концентрації перевищували ГДК по пилу у 2,7 рази, по діоксиду азоту у 1,8 разів; по фенолу у 2,7 рази, по аміаку у 1,3 рази, по формальдегіду у 3,7 рази. За даними мережі спостережень національної гідрометслужби України комплексний індекс забруднення у 2019 році по місту становить 14,7, що характеризується як високий. Щільність викидів у розрахунку на 1 км2 склала 603,9 тон, обсяги викидів на 1 особу – 347,9 кг проти 428,5 кг в 2018 році1.
Що обіцяє інвестор?
У звіті з ОВД на стр.63-66 подано дані щодо викидів комплексу (які надані розробником комплексу – напевно ТОВ «Рокобан»?), де наявні і важкі метали, труть, тверді частинки (пил), бензапірен, хлорид водню, діоксид сірки, тощо. Також зроблено висновок на основі фонового забруднення атмосфери про відсутність наднормативного забруднення атмосферного повітря в результаті діяльності комплексу ТОВ «Рокобан». Проте довідку про фонові концентрації м.Кам’янське було видано для ОВД, що замовило ТОВ «Рокобан» лише щодо деяких забруднюючих речовин: двооксид азоту, аміак, двооксид сірки, сірководень, оксид вуглецю, фенол, пил. Щодо важких металів, які планує викидувати небезпечний комплекс, то Дніпропетровський регіональний центр з гідрометеорології не проводить лабораторних спостережень, і не може надати значення фонових концентрацій. Тому, як вплинуть викиди ртуть, свинцю, хрому та інших забруднюючих речовин на довкілля та здоров’я жителів оцінити не можливо, а спеціальних замірів розробник звіту з ОВД не проводив, і очевидно, тому що замовник не хотів тратити на такі дослідження кошти.
У звіті також зазначено, що поблизу даного об’єкту вже працюють два великі підприємства – АТ «ДНІПРОАЗОТ», що займається виробництвом рідкого хлору, мінеральних добрив (аміак, карбамід і аміачна вода); продуктів базової хімії (їдкого натрію і синтетичної соляної кислоти); гіпохлорита натрію, а також ПАТ «Хімдивізіон», який випускає великий спектр хімічної продукції. Як вплинуть викиди комплексу ТОВ «Рокобан» на загальний стан атмосферного повітря та чи не будуть сумуватися окремі забруднюючі речовини в більш шкідливі для здоров’я та довкілля – невідомо, оскільки в звіті з ОВД цьому не приділено уваги, не надано також даних щодо викидів даних підприємств, їхніх обсягів, тощо.
Плюс 1, плюс…
Цікаво, що у місті ще є декілька підприємств, які забруднюють повітря. До прикладу, ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат», який в липні 2019 року через аварійну ситуацію забруднив повітря пилом, діоксидом азоту, оксидом вуглецю, фенолом та сірководнем…
Інсинератор-утилізатор
Основним джерелом небезпечних викидів в повітря на майбутньому комплексі буде інсинератор (теплогенератор модульний), який буде спалювати до 1500 кг небезпечних відходів на годину. Які ж викиди будуть від такої діяльності? На сторінці 29 звіту з ОВД подано технічні характеристики інсинератора-утилізатора, які серед викидів згадують лише оксид вуглецю і оксид азоту у димових газах, а вихідних газах (після очищення) згадуються СО, оксиди азоту, оксиди сірки і все!! Тобто це типовий набір викидів від опалювального котла, але тут ще відсутній пил (тверді частки), оксиди сірки та інші речовини. Крім того, оскільки розробники звіту з ОВД вказують, що інсинератор може працювати на твердому, та рідкому (дизель, піролізному рідкому паливі) і газоподібному (синтетичному газі) паливі, викиди мали б бути різні, в залежності від виду палива.
До речі щодо палива, то Інструкція з експлуатації теплогенератора модульного говорить, що установка по утилізації працює на дерев’яній трісці, пелетах та рідкому паливі (дизельному). Тут немає згадки ні про газоподібне паливо, і про піролізне рідке паливо, які ТОВ «Рокобан» планує використовувати для цієї установки, щоб зекономити на енергоносіях (до відома, гарантійні зобов’язання виробника не поширюватимуться в разі зміни параметрів енергоносіїв), проте які викиди будуть від таких альтернативних видів палива та як поведе себе обладнання – немає відповіді у звіті з ОВД. Також в звіті немає порівняння, який вид палива буде мати менше викидів забруднюючих речовин і відповідно буде безпечнішим для людей та довкілля.
Фтористий водень, кадмій, талій, ртуть, миш’як, свинець, хром…
Також є згадки, що інсинератор буде викидати і HCl, SO2, ртуть, фурани та діоксни, та інші небезпечні речовини. Цікавим є додаток до звіту ОВД, з яким напевно розробники звіту та Міндовкілля не ознайомилися – це Технічний опис установки, призначеної для утилізації методом термічної деструкції небезпечних відходів ТМ-Т-3000 «OVK-KZOT»-K-3000+0, виробництва «Коростенський завод теплотехнічного обладнання». (ст.50 Додатків до звіту з ОВД) У цьому описі виробник інсинератора вказав, що викиди будуть відповідати вимогам законодавства ЄС . Результатами згоряння будуть викиди наступний небезпечних забруднюючих речовин: CO, CO2, O2, SO2, HCl, NOx, пил, а також органічні летючі сполуки, фтористий водень, кадмій та талій, ртуть, важкі метали (сурма, миш’як, свинець, хром, кобальт, мідь, нікель, олово, ванадій), діоксини та фурани. Чи буде хтось контролювати викиди таких небезпечних забруднюючих речовин у м. Кам’янське? Чи будуть викиди цього комплексу в межах ГДК по найбільш небезпечним для людей речовинам – ніхто не може сказати, адже заміри фонових концентрацій було отримано лише щодо фенолу, пилу, двооксидів азоту, сірки, оксиду вуглецю, а щодо інших забруднюючих речовин – хлористий водень, фтористий водень, важкі метали (в першу чергу ртуть, кадмій та талій), діоксини та фурани – то їхні фонові концентрації у місті невідомі.
«Все буде в нормі!»
Проте розробники звіту з ОВД (до речі його автором є лише одна особа, бо є лише один підпис на цьому документі – Шматков Г.Г.), і посадові особи Міндовкілля вирішили, що викиди всіх забруднюючих речовин на межі СЗЗ (500м) будуть в нормі, окрім оксидів азоту. Проте, як можна було зробити такий висновок, якщо не по всіх речовинах, що будуть викидатися на комплексі, наявна довідка про їхні фонові концентрації у м. Кам’янське? (ст.15 Висновку з ОВД) Ось що зазначає Міндовкілля: «Відповідно до інформації, наданої в звіті з ОВД, за результатами розрахунку розсіювання, з урахуванням фонових концентрацій, максимальні приземні концентрації забруднюючих речовин на межі 500м такі: кадмій – 0,4 ГДК, ртуть – 0,43 ГДК, свинець – 0,46 ГДК, оксид азоту- 1,21 ГДК, водню хлорид 0,79 ГДК, бензапірен – 0,4 ГДК, тощо». Тобто розробники звіту з ОВД та Міндовкілля допускають, що дана територія, де буде розміщено комплекс, є умовно чистою (тобто немає викидів ртуті, кадмію, свинцю, бензапірену, водню хлориду) і викиди будуть здійснюватися лише від ТОВ «Рокобан»? Але це суперечить реальності, і забруднення повітря в місті Кам’янське викликає занепокоєння.
Далі Міндовкілля «заспокоює» жителів міста, адже у екологічних умовах висновку з ОВД (ст.21) планованої діяльності ТОВ «Рокобан» зобов’язане: проводити інструментально-лабораторні вимірювання параметрів викидів забруднюючих речовин та ефективності роботи очисного обладнання (як часто, яких саме речовин, кому надавати заміри??), вживати заходів щодо мінімізації викидів забруднюючих речовин (яких саме заходів??), здійснювати викиди забруднюючих речовин лише на підставі дозволу на викиди, і такі викиди не повинні призводити до перевищення гігієнічних нормативів на межі СЗЗ (хто буде міряти, коли і які речовини, а хто перевірить?).
Прогалини в українських нормах
Питання викидів діоксинів і фуранів із установок по спалюванню сміття в Європі вже давно хвилює громадськість, адже діоксини – це токсичні речовини, є універсальними клітинними отрутами, що роками накопичуються в організмі людини і підривають її імунну систему, спричиняють новоутвори, пришвидшують процеси старіння. На відміну від Європи, в Україні майже немає лабораторій для виявлення діоксинів в повітрі, а науковці та пересічні громадяни не поінформовані щодо небезпеки цих речовин.
Український Перелік найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, викиди яких в атмосферне повітря підлягають регулюванню був затверджений ще у 2001 році, і з того часу не оновлювався, і діоксинів та фуранів у ньому немає.
Європейське законодавство щодо викидів та контролю за викидами зобов’язує власників інсинераторів відходів здійснювати жорсткий контроль та моніторинг викидів таких установок, зокрема через автоматичні системи постійного моніторингу викидів на трубі та принаймі щорічне підтвердження даних цих систем із використанням незалежного референтного обладнання, а також заміри двічі на рік важких металів, діоксинів та фуранів.
Крім того, та ж Директива про промислові викиди 2010/75/EU вказує, що у випадку спалювання небезпечних відходів, у дозвільних документах на діяльність установки по спалюванню небезпечних відходів слід прописувати обсяги різних видів небезпечних відходв, які планується спалювати, мінімальні та максимальні масові частки таких відходів, їхню калорійну цінність, вміст у них поліхлорованих біфенілів, пентахлорфенолу, хлоридів, флоридів, сірки, важких металів, тощо. (ст.45 Директиви)
Без оцінки ризиків
Як видно зі звіту ОВД та висновку з ОВД щодо комплексу ТОВ «Рокобан», даних щодо вмісту різних небезпечних речовин у небезпечних відходах, що будуть спалюватися на комплексі в м. Кам’янське у звіті не наведено, а лише перелік всіх можливих видів небезпечних відходів. Тому, ТОВ «Рокобан» пощастило, що в Україні не такі жорсткі умови щодо контролю за викидами, та і не таке суворе законодавство щодо відповідальності за недотримання дозволу на викиди, та вимоги до дозвільних документів.
Отже, що робити жителям міста Кам’янське та чи довіряти їм Міндовкіллю, яке мало б оцінити плановану діяльність інвестора на предмет безпеки для їхнього здоров’я та довкілля? На жаль, як бачимо, інвестор та розробник ОВД не намагалися всебічно оцінити ризики та впливи від діяльності комплексу по спалюванню небезпечних відходів, в першу чергу впливи на атмосферне повітря, яке і так потребує покращення у м. Кам’янське.
1 Рішення сесії Кам’янської міської ради від 09.07.2020 №1967-44/ VII Про екологічний стан м.Кам’янське та хід виконання Екологічної програми міста Кам’янського на 2016 – 2020 роки