28 листопада 2013 року Державна інспекція ядерного регулювання України (ДІЯР України)планує прийняти рішення про продовження терміну експлуатації енергоблоку №1 Южно-Української АЕС на 10 років. Для забезпечення прозорості та участі громадськості в цьому процесі оголошено громадське обговорення такого рішення.
8.11.2013р. МБО «Екологія-Право-Людина» надіслала до ДІЯР України свої коментарі щодо документації, яка подана замовником, НАЕК «Енергоатом», та щодо позитивного рішення ДІЯР.
ЕПЛ вважає, що прийняття позитивного рішення буде суперечити вимогам конвенції Еспо, оскільки процедури транскордонних консультацій не були ще розпочаті, документації з оцінки впливу на навколишнє середовище не було підготовлено замовниками, тому ліцензія не може бути продовження на10років без дотримання процедур, закріплених в конвенції Еспо.
Також процес громадського обговорення порушує вимоги Оргуської конвенції,оскількигромадськості не надано можливість доступу та оцінки тієї документації, яка необхідна для ефективної участі громадськості і яка подана та оцінюється ДІЯР України перед прийняттям рішення. Зокрема, це і Звіт із періодичної переоцінки безпеки в повному обсязі,який доповнювався у2013році у зв’язку із недоліками та неповнотою, про що вказувала ДІЯР України. Громадськість не має доступу і до документів чи матеріалів, які обґрунтовують вплив на довкілля від продовження терміну експлуатації блоку, а доступний розділ 6 Звіту із періодичної переоцінки безпеки «ВПЛИВ НА НАВКОЛИШНЄ СЕРЕДОВИЩЕ» має на меті встановити наявність у експлуатуючої організаціївідповідної програми контролю радіаційного впливу АЕС на навколишнє середовище, а не оцінити вплив на довкілля, запропонувати заходи до зменшення чи мінімізації такого впливу.
Також відсутність висновку державної екологічної експертизи вказаного об’єкту чи матеріалів щодо продовження терміну експлуатації свідчить про відсутність оцінки потенційного впливу на довкілля від продовження терміну експлуатації блоку №1 ЮУ АЕС зі сторони компетентного профільного центрального органу виконавчої влади.
Найбільше занепокоєння в громадськості викликає факт саме відсутності оцінок та досліджень щодо впливу на довкілля від майбутньої десятирічної експлуатації ядерного реактора, і цепри тому, що для такої мети НАЕК нещодавно провелавеликомасштабну реконструкцію на ЮУ АЕС2.
У зв’язку із вказаними порушеннями, недоліками та упущеннями ЕПЛ вимагає від ДІЯР України неприймати рішення про подальшу експлуатацію енергоблоку №1 ЮУ АЕС до 2023 року на своєму засіданні 28.11.2013 року.
Підготувала:
Ольга Мелень-Забрамна,
керівник юридичного відділу ЕПЛ
Email:office@epl.org.ua; o.melen-zabramna@epl.org.ua
Тел.: (032) 224-33-888