Ось і наближаються новорічні свята. Символом цього періоду звичайно ж є ялинка. З кожним роком ринок все більше наповнюється штучними ялинками різноманітних кольорів та розміру, які часом важко відрізнити від справжньої, проте ніщо не замінить живої ялинки з її свіжим ароматом. Для того аби мінімізувати негативний вплив на довкілля від використання ялинок в декоративних цілях в різдвяно-новорічний період, їхню заготівлю здійснюють на спеціально вирощених для цієї мети плантаціях, а також за рахунок дерев, що підлягають вирубці, при проведенні рубок формування та оздоровлення лісів.
Так, за оперативною інформацією про хід реалізації новорічних ялинок підприємствами Держлісагентства, що розміщена на сайті цього органу, у новорічний період 2014/15 років лісогосподарські підприємства, що входять до сфери управління Держлісагентства України мають змогу реалізувати близько 621 тис. новорічних ялинок. Станом на 19.12.2014 підприємствами галузі вже реалізовано близько 217 тис. новорічних ялинок.
Однак з року в рік значна частина хвойних дерев, що пропонується на ринку (за різною інформацією до 50%), все ж вирубується громадянами самовільно з метою одержання якомога вигіднішого прибутку, а нереалізовані дерева викидають, що завдає значний негативний вплив на природу, а також наносить збитки державі.
З метою запобігання незаконному вирубуванню хвойних насаджень у лісових масивах області в передноворічний період 2015 року та впорядкування централізованої реалізації новорічних ялинок Держлісагентство України прийняло Наказ від 24.11.2014 р. № 498 «Про забезпечення охорони хвойних насаджень від незаконного вирубування напередодні нового, 2015 року».
Відтак, реалізацію новорічних ялинок можна здійснювати на спеціально утворених торгівельних пунктах у спеціально визначених місцях біля садиб лісництв, розсадників, уздовж автошляхів, на ринках сіл, селищ та міст та лише за рахунок дерев, спеціально заготовлених для цієї мети, або дерев, які вирубуються при проведенні санітарних рубок.
Для прикладу, цьогоріч у Львові легально можна купити ялинку у місцях, позначених на карті https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?ll=49.831782,24.030876&t=m&source=embed&ie=UTF8&msa=0&spn=0.110727,0.205994&z=12&mid=zpmvEum2rvf4.k10i2GFF5uE0.
Відрізнити легально зрізані ялинки від браконьєрських можна за допомогою обов’язкового маркування пластиковими бірками із штрих-кодом, які повинні бути розміщені на кожній ялинці, дійсність штрих-коду також можна перевірити на сайті ulk.gov.ua/index.php/forestcheckmain.
Задля охорони лісів від незаконної заготівлі новорічних ялинок державними лісогосподарськими підприємствами організовуються мобільні рейдові бригади у складі працівників держлісохорони, міліції, екологічної інспекції та представників засобів масової інформації.
У випадку виявлення новорічних ялинок, добутих у незаконний спосіб, на порушників чекає адміністративний штраф у розмірі 85-170 гривень, відповідно до ст. 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а також обрахована сума збитку. Величина завданого збитку залежить від діаметру зрубаної новорічної ялинки і становить від 198 гривень.
Звичайно законодавством не передбачено відповідальності громадян за купівлю незаконно зрубаної ялинки. Однак такі дії лише сприяють руйнуванню лісу.
З метою забезпечення населення новорічними ялинками, не завдаючи шкоди для лісу, Держлісагентство закликає завжди купувати ялинку чи сосну в організованих пунктах продажу, і обов’язково прослідкувати, щоб на пухнастій була прикріплена бірка зі штрих-кодом. Ялинка без бірки є незаконно виставленою на продаж.
Як альтернативу Держлісагентство пропонує живі ялинки, посаджені в горщик. Цьогоріч, в рамках ялинкової компанії держлісгоспи мають змогу реалізувати близько 2 тис. «зелених» із закритою кореневою системою.
Новорічні свята обходиться лісам надто дорого. Зелені насадження зникають щороку із геометричною прогресією. На сьогодні Україна поступається лісистістю більшості країн Європи (втричі – Латвії, вдвічі – Німеччині, Чехії, Франції та Італії). Ліси становить лише 15% загальної території України, близько 5 тис. га, тоді як у більшості країн ЄС, де давно перевагу віддають штучним деревам – 30%. До браконьєрства традиційного, що триває цілий рік, переважно у Карпатах, додається передноворічний бум. Вирубуючи ялинки, ми знищуємо ліс.
Деревам, які продають, п’ять – сім років. Інколи, зрубують 50-річне дерево, щоб лише зрізати верхівку. Але навіть, якщо йдеться про вирубування молодих насаджень, ми втрачаємо шести- чи семирічний ліс. Щоб ліс виріс знову, має пройти така ж кількість років. А це кисень, це фітонциди – біологічно активні речовини, що утворюються рослинами, які вбивають чи пригнічують зростання і розвиток бактерій, мікроскопічних грибів та інших форм мікроорганізмів.
І промислові, і нелегальні рубки шкодять лісу однаково. Варто пам’ятати, що один гектар лісу виробляє 30 тонн кисню на рік.
Підготували:
Марта Руда, юрист ЕПЛ,
Алла Войціховська еколог 1-ої категорії ЕПЛ