Щоденник ознайомчої поїздки
У вересні відбулася навчальна поїздка до Чеської Республіки у рамках проєкту LIFE для представників зацікавлених сторін з органів місцевого самоврядування та організацій громадянського суспільства. ЕПЛ виступила співорганізатором поїздки.
Чеська Республіка є однією з країн Європи, де сьогодні найуспішніше функціонує NATURA2000. Країна мала досить ефективну систему охорони природи ще до того, як стала частиною Європейського Союзу. Проте впровадження NATURA2000 видавалося досить сумнівною ідеєю. За роз’ясненнями щодо порядку створення мережі чехи звернулися до Австрії та Німеччини, однак ці країни також не мали чітких методик. Відтоді Чеська Республіка розпочала власний шлях у напрямку впровадження Пташиної (а згодом і Оселищної) Директив.
Представники місцевих органів влади називали себе наївними, думаючи: “Якщо щось написано у Директиві, то так і має бути”. Тому вони залучали вузькопрофільних ботаніків, зоологів та інших спеціалістів, які розпочали процес мапування біотопів у всій країні. Результат вийшов надзвичайно деталізованим. Згодом це стало причиною конфліктів із ЄС, оскільки виявлення нових і нових біотопів, які відповідали критеріям Директив, а це в свою чергу вимагало впровадження ефективного менеджменту та значне фінансування.
Мапування біотопів у Чеській Республіці є унікальним для ЄС. Це робили фізичні особи, які не були представниками Агентства охорони природи. Їхня робота, звичайно, оплачувалась. Важливими були не академічні титули, а саме навички людини у певній галузі.
Результатом мапування стало створення Інформаційної система охорони природи в ГІС. Секретами успіху були: гарантоване фінансування, сприяння Міністерства, наявність великої кількості кваліфікованих незалежних експертів. Крім того, у країні створена національна класифікація біотопів.
Завдяки тому, що у Чеській Республіці інвентаризовано 100% ділянок, які підпадають під критерії Пташиної та Оселищної Директив, їхня частка від загальної території НАТУРА2000 є дуже високою, бо саме вони стали основою її виділення.
День перший
Відбулася зустріч із представниками Міністерства навколишнього середовища Чеської Республіки (Ministerstvo životního prostředí), на якій було представлено особливості охорони природи в державі та основні напрямки співпраці з Україною у цій галузі.
Система охорони природи у Чеській Республіці подібна до української та включає три рівні:
– загальна охорона природи в державі. На цьому рівні ще у 1990-х роках була створена територіальна система екологічної стабільності (ТСЕС — аналог нашої екологічної мережі). Ця система включає біоцентри та біокоридори. Вона інтегрована у систему просторового планування. ТСЕС є невід’ємною частиною генеральних планів, а її елементи виділяються так само, як дороги чи забудова. Недоліком системи є застарілі підходи до виділення структурних елементів, оскільки до неї віднесено тільки ліси.
– охорона окремих природоохоронних територій національного значення та НАТУРА2000, яку координує Агентство охорони природи Чеської Республіки;
– збереження окремих охоронюваних, рідкісних та зникаючих видів.
День другий
Наступна зустріч відбулася із представниками Агентства охорони природи Чеської Республіки. Основними напрямками роботи цієї установи є:
– картування та моніторинг біотопів;
– розробка планів управління природоохоронними територіями;
– розробка програм охорони видів, які затверджує Міністерство;
– створення “Будинків природи” для відвідувачів;
– публікація Червоної книги Чеської Республіки.
Завдяки спілкуванню з представниками Агентства ми дізналися про наступне:
До природоохоронних територій Чеської Республіки належать: 4 Національні парки, 26 Заповідних ландшафтів, 110 Національних природних резерватів, 126 Національних природних пам’яток, 820 Природних резерватів, 1597 Природних пам’яток.
Перша природоохоронна територія у Чеській Республіці була проголошена ще у 1838 році.
Народні парки мають свою адміністрацію, яка є незалежною від Агентства.
Вилучення ділянок із природоохоронних територій у Чеській Республіці можливе тільки за умови, якщо зник об’єкт охорони. У такому випадку все одно ведеться пошук аналогічної ділянки, де він потенційно може бути присутнім.
У Чеській Республіці діє автоматичний процес створення природоохоронної території без погодження землевласника для її охорони. Часто з метою збереження цінних територій укладається добровільний договір про те, що власник опікуватиметься земельною ділянкою відповідно до рекомендацій. Однак, коли той відмовляється, є можливість цю ділянку в нього забрати.
У Чеській Республіці діє принцип: охорона домашніх тварин — це справа рук їхніх власників, а Агентство всіма способами цьому сприяє. Це пояснюється тим, що в країні дуже мало великих хижаків, які регулюють чисельність травоїдних. Тому навіть передбачаються певні зміни у закон “Про мисливство”, які б змушували мисливців відстрілювати більше тварин.
Згадане Агентство встановлює правила функціонування Будинків природи та компенсує 25% витрат на їхнє утримання. Керує цими будинками громада.
Попри те, що у Чеській Республіці немає спеціального закону «Про Червону книгу», вона все ж видається у вигляді академічного документу.
У другій частині дня ми приїхали в Chráněné krajinné oblast (CHKO — заповідний ландшафт) Křivoklátsko. Цей об’єкт характеризується наявністю трьох зон: зона суворої охорони; зона інтенсивного природокористування; зона відновлення. Частину заповідного ландшафту використовують мисливці. Полюють, переважно, з метою отримання трофеїв. Проте їхня діяльність посприяла збільшенню кількості таких диких тварин, як олені, кабани, сарни. І це стало проблемою, оскільки ті перешкоджають відновленню лісу.
Серед проблем цієї природоохоронної території можна зазначити також те, що мисливці посприяли поширенню оленя плямистого, який почав схрещуватися з корінним тут оленем європейським.
У межах заповідного ландшафту планують створити національний парк.
День третій
Заповідний ландшафт BRDY, який ми відвідали третього дня, виконує не тільки природоохоронні, а й військові функції. Тут розташовується військовий полігон. У 2016 році створено заповідну ландшафтну область (дослідження, які стали основою для створення заповідної ландшафтної області, розпочалися ще у 2012 році), і присутність військових була суттєво зменшена.
На сьогодні суб’єкти, які є землекористувачами у межах заповідної ландшафтної області, досягли консенсусу між оборонними та природоохоронними цілями.
Особливістю території є те, що вона складена з малопоживних та водонепроникних порід. Відповідно місцеві ґрунти непридатні для ефективного ведення сільського господарства. Це й стало основною причиною того, що посеред Чеської Республіки є великий незаселений масив. Місцеві гірські породи розпадаються і утворюють “кам’яні моря” з великими глибами. Вони надають важливі екосистемі послуги, забезпечуючи довколишні поселення чистою питною водою.
У нас була можливість побачити вересові пустища, для збереження яких підтримується “безлісість” окремих ділянок в межах території. Також ми могли спостерігати різні стадії сукцесії у місцях, де біотопи проходять природне поновлення.
Друга локація, яку ми відвідали, — Будинок природи у заповідній ландшафтній області BRDY. Все в ньому продумано до деталей: дизайн, інформаційне та звукове наповнення, інтерактивність, колористика. Тут можна, не тільки побачити, а й почути, відчути атмосферу охоронюваного ландшафту, його унікальність та значення.
День четвертий
У четвер ми приїхали до заповідного ландшафту ČESKÉ STREDOHORI, де мали можливість ознайомитися із досвідом ефективного менеджменту оселищами NATURA2000. Всі перелічені нижче заходи фінансуються в рамках проекту Life.
Локація 1 — середньогірний степ, де вдалося організувати випас ділянок вівцями та козами. Інтенсивність випасу залежить від мети: якщо є потреба зберегти певний вид метеликів, то необхідно залишати дуже низьку траву; інші умови мають бути, наприклад, для бабаків. Якщо ж ділянка нова, на ній організовується тотальний випас, щоб забрати чужорідні види. Мету менеджменту біотопом визначають ботанік та зоолог.
Локація 2 — базальтова гора з трьома вершинами Rana. Вона є частиною вулканічних гір, вкритих осадовими породами. На її схилах розкинувся азональний степ, який був відновлений на місці поселення та кар’єру з видобутку базальту. Доказом його справжності стало виявлення такого виду як вівсюнець пустельний. У цьому місці також проводять випасання та впроваджують інші способи видалення небажаних видів. Чагарники час від часу викорчовують.
У другій половині дня ми відвідали два місця на річці Ельба, де мали можливість побачити, як тут створюють умови для того, щоб риби могли долати бар’єри.
Локація 1 — нова електростанція, побудована на існуючій греблі. Було створено два рибоходи. Перший максимально повторює природні умови. Це відгалуження від основного русла довжиною 190 м, глибиною 80-100 см. Другий — більш технічний — застосовується на випадок повноводдя. Риба дізнається про те, куди їй потрібно прямувати, за рахунок достатньої потужності течії (т.з. “заманювальної течії”) на вході у природний чи технічний канал. Вона відчуває цю течію і повертає у правильному напрямку.
Локація 2 — стара гребля, яку почали зводити ще у 1926 році. Це будівництво тривало 10 років. Вона зумовила перепад води висотою 9 метрів. Тут було облаштовано 3 турбіни по 6 МВт кожна. На той час електростанція генерувала більше електроенергії, ніж могла спожити вся Прага. Цікаво, що разом із електростанцією був споруджений також перехід для риб. Але він виявився зовсім неефективним.
Новий рибохід почали споруджувати у 2000 році. Він проектувався відповідно до найсучасніших на той час технологій, однак також виявився недосконалим. Недоліком стало те, що вхід до каналу був далеко від турбін, а “заманювальна” течія — недостатня.
Через те, що існуючий рибохід виявився неефективним, було розроблено новий проект. Він передбачатиме витіснення залізниці, яка проходить попри річку. Зараз саме тривають переговори, щоб викупити цю частинку.
День п’ятий
Ранок п’ятниці почався з гарної погоди і чудових краєвидів. Минулу ніч ми провели у національному парку “Чеська Швейцарія” (Czech-Switzerland NP) і ще встигли по дорозі побачити прямовисні високі кам’яні схили, які стриміли прямо над дорогами та річками, викликаючи захват і страх водночас.
Цей національний парк наймолодший у Чеській Республіці. Він був створений 25 років тому в межах заповідного ландшафту на кордоні із Німеччиною.
День почався зі знайомства з адміністрацією національного парку. Проблемою для парку стала масштабна пожежа, яка охопила близько 1000 га, що складає 1/8 загальної площі природоохоронної території.
Через пожежу були вжиті серйозні численні організаційні та практичні заходи. Адміністрація парку співпрацює з пожежниками. Для них облаштовано дороги з метою підвищення рівня доступу. Пожежники часто проводять тут тренування. Крім того, розроблено застосунок для пожеж із детальною картою парку, на якій позначені дороги, джерела води, можливість розвороту тощо. Щодо води, то тут є природні джерела та штучні мобільні резервуари. На природніх джерелах є загати, які легко усунути. Після пожежі була підсилена служба інспекторів, що використовує гідрон, не порушуючи при цьому природу.
Друге питання після пожежі — це пошук балансу між охороною природи та безпекою туристів. За рік цю територію відвідує приблизно 1 мільйон людей. У межах парку є декілька атракцій, що мають важливе значення як з національної, так із європейської точки зору. Серед них кам’яна брама і долина річки Кам’яниця.
Кам’яна брама — це найбільша арка з пісковика шириною 26 м, висотою 16 м. Колись по ній можна було ходити, однак зараз вона закрита для відвідувачів. Зараз люди мають можливість побачити цю атракцію зблизька зі спеціальних оглядових майданчиків.
Кам’яна брама разом із лісами прикордоння віднесена до заповідної зони, що становить близько 17% від загальної площі парку. Прохід туристів тут заборонений, однак така проблема існує. Для порушників діє система штрафів, якщо їх впіймають. Однак на боці Чеської Республіки, наприклад, працює у 3 рази менше охоронців, ніж із німецького боку.
Загалом в межах національного парку промарковано 130 км екостежок. Також є багато ще непромаркованих.
У всіх природоохоронних територіях Чеської Республіки заборонений рух транспорту (крім спеціально облаштованих доріг для цього). Проте така проблема для них теж актуальна і характерна переважно для околиць населених пунктів. Також у межах парку заборонена ночівля за межами спеціально відведених для цього місць. Всі готелі підключені до централізованої каналізації або мають власні очисні споруди. Для місцевих підприємців існує спеціальний фонд, куди вони сплачують свою частку на розвиток території.