Згідно українського законодавства, перед тим як утримувати диких тварин в неволі, залучати їх до проведення різноманітних шоу чи здійснювати над ними досліди, необхідно отримати відповідний дозвіл на спеціальне використання тварин. Така вимога обумовлюється тим, що тварини – це живі істоти, які потребують особливих умов утримання та догляду. А тому особа, яка бажає утримувати чи використовувати диких тварин, повинна отримати дозвіл на спецвикористання тварин, у ході видачі якого держава з свого боку перевіряє, чи є усі необхідні умови для утримання, які відповідають біологічним, видовим та індивідуальним особливостям тварини.
Так, в Україні передбачені дозволи на проведення заходів із залученням тварин, на утримання диких тварин в неволі, на право займатися розведенням у напіввільних умовах чи в неволі видів тварин, занесених до Червоної книги України, дозвіл на спеціальне використання об’єктів тваринного світу та ін.1. Однак не всі з них реально отримати, оскільки відсутній порядок видачі більшості з цих дозволів. Так, на сьогодні втратила чинність Постанова КМУ «Про затвердження Порядку видачі дозволу на проведення заходів із залученням тварин».
Правила видачі дозволів на спеціальне використання диких тварин та інших об’єктів тваринного світу, віднесених до природних ресурсів загальнодержавного значення було скасовано 29 січня 2019 року на тій підставі, що вони не відповідають Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності». Водночас, скасовуючи ці Правила, Кабінет Міністрів України своїм рішення від 18 липня 2018 року доручив Мінприроди розробити та подати на затвердження проект нового порядку видачі дозволу на спецвикористання тварин2. Мінприроди розробило та подало такий 31 січня 2019 року3. Однак, станом на сьогодні цей порядок не прийнято.
Відтак, хоча забороняється спеціальне використання диких тварин без дозволу4, на практиці отримати такий неможливо. Однак така ситуація не трактується на користь осіб, що утримують та використовують диких тварин. Згідно Постанови Великої Палати Верховного Суду від 11 грудня 2018 року у справі № 910/8122/17, «відсутність установленого чинним законодавством спеціального порядку видачі дозволів не надає права суб’єктам господарювання здійснювати діяльність з використання диких тварин без відповідних дозволів, оскільки це заборонено законодавством»5.
В Україні все активніше розвивається тенденція заборони утримання диких тварин в неволі. Однак, навіть якщо цю заборону приймуть, всерівно залишаться в неволі чи напіввільних умовах ті тварини, які, через перебування у непритаманному для них середовищі, більше не зможуть подбати про себе самостійно та вижити у дикій природі. А тому нормативно-правовий акт, який регулює порядок видачі дозволів на спеціальне використання диких тварин повинен бути розроблений та прийнятий.
Ми неодноразово заверталися до профільного міністерства з проханням розробити порядок видачі таких спецдозволів та, як і тоді, готові на співпрацю заради усунення цієї прогалини правового регулювання. А тому підготували відповідне звернення до новоствореного Міндовкілля. Однак, якщо новостворене Міністерство та Уряд також будуть бездіяти, ЕПЛ ініціює судовий процес задля захисту диких тварин від жорстокого поводження.
Наші контакти:
Наталія Куць, юрисконсульт, аналітик ЕПЛ
natalia.kuts1@gmail.com, +380 32 225 76 82
4 Ч. 3 ст. 8 ЗУ «Про захист тварин від жорстокого поводження», https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3447-15#Text