Другий день роботи команди МБО “Екологія-Право-Людина” в Нідерландах був насиченим та продуктивним, присвяченим обговоренню стратегічно важливих питань міжнародного екологічного права та практичних аспектів захисту довкілля.
День розпочався зі зустрічі в офісі організації PAX, яка займається питаннями миру та справедливості. Однією з ключових тем дискусії стала проблема екоциду – одного з найбільш дискусійних та нагальних питань сучасного міжнародного права. Представники PAX та ЕПЛ обговорили, серед іншого: 1) критерії, які можуть лягти в основу юридичного визначення екоциду, бути корисними для застосування статті 8(2)(b)(iv) Римського статуту Міжнародного кримінального суду у контексті шкоди довкіллю; 2) механізми притягнення до відповідальності за екологічні злочини, зокрема в умовах війни; 3) виклики збору належних доказів у справах, що стосуються нищення довкілля внаслідок війни.
Мова йшла і про практичні виклики у подоланні наслідків відходів війни та руйнації, пошук інноваційних підходів до їх утилізації. Зокрема, обговорювалися питання створення ефективної інфраструктури для збору та переробки таких відходів, оцінки їхнього впливу на довкілля та здоров’я людей, залучення міжнародної технічної допомоги для впровадження сучасних екологічних технологій, нормативно-правове регулювання цієї сфери.
Окрему увагу приділили обговоренню реформування системи державного екологічного контролю в Україні. Наголошувалося на критичній важливості створення ефективного, прозорого та незалежного механізму контролю, здатного оперативно виявляти порушення. Обговорювалися такі аспекти, як модернізація технічної бази, підвищення кваліфікації інспекторів та впровадження цифрових інструментів для моніторингу довкілля.
Було розглянуто і можливі форми співпраці між ЕПЛ та PAX у цих напрямках.
Слід згадати і про те, що 3 грудня 2024 року відбувся захід в межах 23 Асамблеї держав-членів Римського статуту МКС “Екоцид як п’ятий міжнародний злочин: вступні міркування”, організований міжнародним рухом «Stop Ecocide» за підтримки таких держав як Республіка Вануату, Незалежна Держава Самоа, Республіка Фіджі, Демократична Республіка Конго. На заході розглядалася концепція екоциду як потенційного п’ятого злочину, який може бути включений до Римського статуту Міжнародного кримінального суду. Учасники обговорили: важливість створення чітких юридичних рамок для визнання екоциду міжнародним злочином; роль держав, міжнародних організацій та громадянського суспільства у формуванні нових правових норм; стратегічні кроки для досягнення глобального консенсусу щодо боротьби з екоцидом.
Завершила день зустріч із Езіо Коста Корделлою, виконавчим директором чилійської організації FIMA. Обговорення охопило низку актуальних тем, серед яких: перспективи ухвалення і наслідки консультативного висновку Міжнародного суду ООН щодо зобов’язань держав у контексті змін клімату та відповідальності за їх невиконання; позиції держав у питаннях захисту клімату, включно із зобов’язаннями щодо скорочення викидів парникових газів; міжнародно-правові аспекти екоциду та воєнних злочинів проти довкілля.
Крім того, обговорили можливі шляхи співпраці між FIMA та ЕПЛ, зокрема обмін досвідом у сфері стратегічного екологічного судочинства, роботу у сфері забезпечення відповідальності агресора за нищення довкілля в Україні і участь у міжнародних ініціативах.
МБО “Екологія-Право-Людина” продовжує працювати над пошуком інноваційних рішень та укріпленням міжнародного партнерства задля захисту довкілля та прав людини.