Сьогодні, 3 березня – Всесвітній день дикої природи. Природи, якої в Україні і в цілому в Європі залишилося вже дуже мало. Понад 56% нашої країни займають орні землі, а частка природно-заповідного фонду на початок 2020 р. становила лише 6,77% території держави (та й ці землі не усі «дикі»).
Приймаючи Європейський зелений курс, ЄС продовжує послідовно впроваджувати ефективну модель збереження дикої природи, складовими якої є Бернська конвенція, Пташина та Оселищна директиви. На відміну від режиму природно-заповідного фонду, що діє в Україні, режим управління територіями Смарагдової мережі покликаний забезпечити не всеохоплюючу охорону всього біорізноманіття, а провадити заходи для збереження конкретних видів та оселищ, що цього потребують на чітко визначених територіях. На територіях Смарагдової мережі не запроваджується повна заборона господарської діяльності, як це передбачено національним законодавством для об’єктів ПЗФ, але встановлюються науково-обґрунтовані обмеження, покликані забезпечити сприятливий статут для охоронюваного виду чи оселища.
Саме такий підхід на думку європейців є оптимальним для поєднання потреб економічного та екологічного розвитку у «тісній» Європі. Він же закладений у законопроєкті «Про території Смарагдової мережі» від 4461 від 04.12.2020, який, ми сподіваємося, не буде відкладатися у довгий ящик нашими парламентарями.
Нагадаємо, законопроєкт «Про території Смарагдової мережі» покликаний встановити порядок управління територіями Смарагдової мережі шляхом 1) розробки та виконання планів управляння такими територіями; 2) проведення оцінки впливу документів державного планування та господарської діяльності, що планується в межах територій Смарагдової мережі, з метою розробки та проведення комплексу заходів, що забезпечать збереження та підтримку сприятливого статусу видів флори і фауни, а також їх оселищ, що підлягають охороні згідно Бернської конвенції, Пташиної та Оселищної директив.
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety . Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».