4 жовтня 2016 року Верховна Рада України нарешті прийняла Закон України “Про оцінку впливу на довкілля” та Закон України “Про стратегічну екологічну оцінку”.
Екологічна громадськість України очікувала на прийняття цих законів понад десять років, відколи Комітет із дотримання Оргуської конвенції, розглядаючи справу за зверненням ЕПЛ щодо будівництва Україною судноплавного каналу Дунай-Чорне море, дійшов висновку про невідповідність законодавчої бази та практики України у сфері участі громадськості зобов’язанням України за Конвенцією. Прийняття цих законів також було обумовлено необхідністю впровадити відповідні директиви Європейського Союзу в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Джордж Кремліс, генеральний директор з питань охорони довкілля Європейської комісії у своїй промові на круглому столі, який передував прийняттю законів, наголосив, що Угода про асоціацію Україна-ЄС є дорожньою картою для імплементації основних директив ЄС, серед яких директива про ОВД та директива про СЕО є пріоритетними, і прийняття законів про ОВД та СЕО є дуже важливим для країни та виконання її міжнародних зобов’язань.
На заміну радянської системи державної екологічної експертизи ці закони привносять у національне законодавство роками відпрацьовані європейські стандарти у сфері екологічної оцінки, передбачають чітку, прозору і зрозумілу процедуру такої оцінки за участі громадськості та відкритості інформації, на підставі якої приймаються рішення.
Прийняті закони забезпечать можливість запобігти, мінімізувати і контролювати негативний вплив на довкілля від діяльності людини. І це лише вершина айсберга, довгоочікуване і належне врегулювання цих питань в Україні справить суттєвий позитивний вплив на інвестиційний клімат, економіку та міжнародний імідж держави. За словами депутата Європейського парламенту Ребекки Хармс, «Ці закони є кроками вперед у правильному напрямку в екологічній політиці в Україні. Вже найвищий час досягнути прогресу у питанні запровадження оцінки впливу на довкілля в Україні. Це період основних змін, а також основних інвестицій. Маю надію, що екологічне законодавство вже готове до ситуації реалізації великих проектів та інвестування.»
Вчора був також важливий день для охорони водних об’єктів, оскільки був прийнятий рамковий закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження інтегрованих підходів в управління водними ресурсами за басейновим принципом». Він запроваджує в Україні європейську інтегровану модель управління водними ресурсами за басейновим принципом, що у свою чергу сприяє збереженню і відтворенню водних ресурсів, впровадженню інтегрованого управління водними ресурсами, реалізації принципу сталого розвитку, а отже розвитку економіки України. Для пересічного громадянина це означає, що можна буде безпечно плавати у відкритих водоймах, не боятися пити воду із відкритих джерел та менше витрачати на потреби лікування, адже якісна вода – це здоров’я.
Тим не менше, іще багато зусиль необхідно докласти для забезпечення практичної реалізації новоприйнятих законодавчих положень. В першу чергу, потрібно розробити цілу низку підзаконних нормативно-правових актів, не звузивши при цьому гарантії відкритості і прозорості, передбачені законом. Другою невід’ємною складовою подальшого плану дій має стати навчання усіх зацікавлених сторін процесу екологічної оцінки: проектантів, держслужбовців, забудовників та громадськості. Попереду іще багато роботи, але добрий законодавчий фундамент дає оптимістичні настрої у погляді на майбутнє.