Постанова Кабінету Міністрів України “Деякі питання паспортизації об’єктів критичної інфраструктури” від 04.08.2023 № 818
Цей Порядок визначає вимоги до розроблення оператором критичної інфраструктури паспорта безпеки на об’єкт критичної інфраструктури та його складових, а також механізм його погодження секторальними і функціональними органами у сфері захисту критичної інфраструктури. Відомості, що містяться в паспорті безпеки та його складових, є інформацією з обмеженим доступом, вимога щодо захисту якої встановлена законом.
Оператори критичної інфраструктури протягом трьох місяців з дня внесення відомостей про об’єкт критичної інфраструктури до Реєстру об’єктів критичної інфраструктури забезпечують подання на погодження паспорта безпеки на об’єкт критичної інфраструктури до відповідного державного органу, визначеного законодавством відповідальним за забезпечення формування та реалізацію державної політики у сфері захисту критичної інфраструктури в окремому секторі критичної інфраструктури.
СХВАЛЮЄМО
Постанова Кабінету Міністрів України “Деякі питання оголошення припинення статусу відходів” від 08.08.2023 № 827
Постанову розроблено відповідно до вимог частини третьої статті 8 та пункту 3 частини першої статті 19 Закону України “Про управління відходами“ (далі – Закон) та Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, ратифікованої Законом України № 1678-VII від 16 вересня 2014 року, з метою гармонізації національного законодавства із законодавством ЄС.
Прийняття Постанови забезпечить виконання положень Закону, що сприятиме закріпленню уніфікованого порядку припинення статусу відходів, а також переліку критеріїв оголошення припинення статусу відходів. Прийняття Постанови дозволить вирішити питання ефективнішого управління відходами з подальшою їх переробкою у матеріали, речовини або предмети для їх подальшого використання.
Необхідність затвердження порядку оголошення припинення статусу відходів та відповідних критеріїв забезпечить зменшення впливу на навколишнє природне середовище, ризиків для здоров’я населення та забезпечить приведення національного законодавства у відповідність до аналогічного, що застосовується в Європейському Союзі, з метою врегулювання перероблення відходів у матеріали, речовини або предмети для їх подальшого використання і є підставою для прийняття цієї Постанови.
СХВАЛЮЄМО
Постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження Правил надання послуги з управління побутовими відходами та типових договорів про надання послуги з управління побутовими відходами” від 08.08.2023 № 835
Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2023 р. № 835, якою визначено механізм надання суб’єктами господарювання у сфері управління відходами незалежно від форми власності послуги з управління побутовими відходами у містах, селищах і селах.
Також затверджено:
– типовий індивідуальний договір про надання послуги з управління побутовими відходами;
– типовий колективний договір про надання послуги з управління побутовими відходами;
– типовий договір з індивідуальним споживачем про надання послуги з управління побутовими відходами;
– типовий договір з колективним споживачем про надання послуги з управління побутовими відходами.
СХВАЛЮЄМО
Постанова Кабінету Міністрів України “Про припинення дії Угоди між Урядом України і Урядом рф про співробітництво в галузі переробки ртутьвмісних відходів” від 23.08.2023 № 903
Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2023 р. № 903, якою припинено дію Угоди між Урядом України і Урядом рф про співробітництво в галузі переробки ртутьвмісних відходів, вчиненої 28 травня 1997 р. у м. Києві.
Сторони вже не будуть розвивати і зміцнювати взаємовигідне і
рівноправне співробітництво в галузі переробки ртутьвмісних
відходів, оптимізації виробництва і споживання ртуті.
СХВАЛЮЄМО
Постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку проведення конкурсу на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів” від 25.08.2023 № 918
Цей Порядок визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з визначення суб’єктів господарювання на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів відповідно до правил благоустрою населеного пункту, регіональних та місцевих планів управління відходами на відповідній території територіальної громади за територіальним принципом та/або за видами побутових відходів.
Ціллю прийняття акта було запровадження уніфікованого механізму проведення конкурсу на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів, забезпечення конкурсних умов на збирання та перевезення побутових відходів. Визначення виконавців таких операцій на конкурсній основі призведе до розвитку конкурентного ринку надання послуг із збирання та перевезення побутових відходів. В свою чергу посилення конкуренції сприятиме покращенню якості послуг з управління побутовими відходами для населення.
СХВАЛЮЄМО
Постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку розроблення, погодження та затвердження місцевих планів управління відходами” від 05.09.2023 №947
Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку розроблення, погодження та затвердження місцевих планів управління відходами» розроблено з метою врегулювання механізму розроблення місцевих планів управління відходами, їх погодження та затвердження.
Необхідність прийняття була зумовлена потребою визначення порядку розроблення, погодження та затвердження місцевих планів управління відходами, як це передбачено Законом України «Про управління відходами».
Реалізація має мати позитивний вплив на ключові інтереси органів державної влади, органів місцевого самоврядування (територіальних громад) та представників громадянського суспільства.
Постановою пропонується, зокрема, встановити: порядок організації та процес розроблення місцевих планів управління відходами (далі – МПУВ); вимоги до змісту та наповнення МПУВ; процедуру погодження МПУВ; механізм затвердження та оприлюднення МПУВ; порядок внесення змін до затвердженого МПУВ; порядок організації виконання МПУВ.
СХВАЛЮЄМО
Постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку визначення суб’єктів господарювання, які здійснюють відновлення та видалення побутових відходів” від 05.09.2023 № 941
Цей Порядок встановлює процедуру та механізм визначення суб’єктів господарювання, які здійснюють відновлення та/або видалення побутових відходів з урахуванням правил благоустрою населеного пункту, регіонального та місцевих планів управління відходами на території територіальної громади за територіальним принципом та за видами побутових відходів.
Розроблено на виконання вимог частини четвертої статті 33 Закону України від 20 червня 2022 р. № 2320-ІХ «Про управління відходами». Зокрема, законом визначено, що виконавець послуги з управління побутовими відходами укладає договори з суб’єктами господарювання, які здійснюють відновлення та видалення побутових відходів.
Таким чином прийняття акта забезпечить виконання п. 290 Плану пріоритетних дій Уряду на 2023 рік, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів Українивід 14 березня 2023 р. № 221-р, а також реалізацію частини четвертої статті 33 Закону України від 20 червня 2022 р. № 2320-ІХ «Про управління відходами» та дозволить запровадити єдиний порядок визначення суб’єктів господарювання на здійснення операцій з відновлення та видалення побутових відходів.
СХВАЛЮЄМО
Постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку уповноваження підприємств, установ, організацій на проведення державних випробувань з метою біологічної, екологічної та токсиколого-гігієнічної оцінки для цілей державної реєстрації пестицидів і агрохімікатів та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 1996 року № 295” від 08.09.2023 № 966
Цей Порядок визначає процедуру уповноваження підприємств, установ, організацій на проведення державних випробувань пестицидів і агрохімікатів з метою біологічної, екологічної та токсиколого-гігієнічної оцінки для цілей державної реєстрації пестицидів і агрохімікатів.
Умовою проведення підприємствами, установами, організаціями державних випробувань пестицидів і агрохімікатів є внесення зазначених суб’єктів до переліку уповноважених підприємств, установ, організацій на проведення державних випробувань пестицидів і агрохімікатів з метою біологічної, екологічної або токсиколого-гігієнічної оцінки для цілей державної реєстрації пестицидів і агрохімікатів (далі – уповноваження). Уповноваження проводиться Міндовкіллям. Строк дії уповноваження становить п’ять років та є безоплатним.
Проблема неналежного використання пестицидів і агрохімікатів, а особливо притягнення до відповідальності за порушення законодавства у цій сфері часто полягає у відсутності належної експертизи таких речовин та елементів довкілля, які були ними оброблені. Існуючі державні ресурси в цій частині значно обмежені, тож механізм передання подібних повноважень недержавним підприємствам, установам, організаціям може стати досить корисним у частині зростання кількості таких досліджень. Втім, слід враховувати, що такі недержавні субʼєкти мають здійснювати експертизу належної якості і нести відповідальність у випадку порушення такого обовʼязку.
СХВАЛЮЄМО
Постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку формування середньозваженого тарифу на послугу з управління побутовими відходами, а також тарифів на збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів” від 26.09.2023 № 1031
Цей Порядок визначає механізм формування середньозваженого тарифу на послугу з управління побутовими відходами, а також тарифів на збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів.
Цей Порядок застосовується суб’єктами господарювання, що надають послугу з управління побутовими відходами (далі — послуга), здійснюють операції із збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів (далі — операції), під час формування тарифу на послугу з урахуванням витрат адміністратора послуги (у разі наявності) та тарифів на операції із збирання, перевезення (у тому числі під час подання документів на конкурс на здійснення збирання та перевезення побутових відходів), відновлення та видалення побутових відходів, а також для зміни таких тарифів.
Тариф на послугу є середньозваженим тарифом, що формується на основі тарифів на операції. Витрати на адміністрування послуги розраховуються окремо відповідно до цього Порядку та включаються до середньозваженого тарифу виконавця послуги.
Розрахунок тарифу на послугу здійснює виконавець послуги. Розрахунок тарифів на операції здійснюють суб’єкти господарювання, які здійснюють відповідні операції. Встановлення тарифів нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на надання відповідних послуг не допускається.
До розрахунку тарифів включаються витрати, які згідно з Податковим кодексом України враховуються під час обчислення об’єкта обкладення податком на прибуток суб’єктів господарювання.
СХВАЛЮЄМО
Постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, завданої порушенням законодавства про рибне господарство внаслідок незаконного добування (вилову), знищення або пошкодження водних біоресурсів, а також незаконного знищення чи погіршення середовища існування водних біоресурсів” від 29.09.2023 № 1042
Існування до сьогодні двох різних підходів для розрахунку збитків, заподіяних рибному господарству за порушення правил рибальства, призводило до дискримінації порушників. А саме поділ їх на підприємців та фізичних осіб, яким нараховувались різні суми збитків за одні і ті ж порушення правил рибальства.
Водночас при розрахунку таких збитків для підприємців були й інші суттєві недоліки. Методика розрахунку збитків містила складні формули з багатьма складовими, які не враховували розмір шкоди заподіяний водним мешканцям. Також існували корупційні ризики при розрахунку збитків, адже була можливість маніпулювання цінами на водні біоресурси для конкретного регіону на момент проведення розрахунків тощо.
Нова Постанова затверджує єдині такси, як для підприємців, так і фізичних осіб, для обчислення розміру шкоди, яка завдана водним мешканцям при порушенні рибоохоронного законодавства.
У свою чергу, держава отримає компенсаційні кошти на витрати для відтворення водних біоресурсів у вигляді відповідного збільшення надходжень до бюджету.
Судова практика у справах про притягнення до відповідальності за порушення рибоохоронного законодавства часто стикається із тим, що обрахунки шкоди за чинними методиками здійснює особа, яка не є експертом у цій сфері. Питання легітимності таких розрахунків змушений вирішувати суд. Тож, доцільно додати відповідне положення у новоприйняту методику і визначити, у яких випадках легітимними можуть бути розрахунки за методиками, проведені не експертами і чи можуть такі визнаватися дійсними взагалі.
СХВАЛЮЄМО із рекомендаціями
Постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку класифікації відходів та Національного переліку відходів” від 20 жовтня 2023 року № 1102
Зі вступом в дію Національного переліку відходів суб’єкти ринку проводитимуть класифікацію відходів вже за новим, аналогічним до європейського, переліком відходів (List of Waste) і відповідно до Порядку класифікації визначатимуть код з урахуванням небезпечних властивостей відходів. Загалом новим Національним переліком передбачено 20 груп та 895 видів відходів.
У новому Національному переліку як класи відходів, так і термінологія відповідають вимогам ЄС. Відмінність українського класифікатора від європейського полягає хіба що у наявності групи “Відходи, що утворились у зв’язку з пошкодженням (руйнуванням) будівель та споруд внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій або проведенням робіт з ліквідації їх наслідків». Поява такої групи зумовлена необхідністю окремого обліку та управління відходами, які утворились через війну. У майбутньому ця група може бути вилучена з документу або відкоригована. Національний перелік відходів буде переглядатись кожні три роки.
Для цілей оподаткування Національний перелік відходів та Порядок класифікації відходів, затверджені цією постановою, застосовуються з 1 січня 2025 року.
СХВАЛЮЄМО