24 лютого 2015 з’явилися повідомлення про те, що КМДА запланувала реконструювати 23 парки у м. Києві
http://dreamkyiv.com/kmda-planuye-rekonstruyuvaty-23-kyyivskyh-parky/ . Зокрема, у парках заплановано зробити мощені доріжки, навігацію, велоінфраструктуру, лавки, урни, освітлення, мережу Wi-Fi, питні фонтанчики, відеокамери та кнопки виклику екстреної допомоги. Коштом бюджету заплановано профінансувати встановлення освітлення, відео нагляду та Wi-Fi, решта – зі сторонніх джерел. Таким чином, КМДА заявляє про намір пошуку інвесторів на «оновлення» парків.
“Проте не всі парки у Києві мають однаковий статус. Частина озеленених територій загального користування є об’єктами природно-заповідного фонду. Так, серед 23 парків, передбачених під реконструкцію, 16 мають статус природно-заповідного фонду (Хрещатий, Володимирська гірка, Маріїнський і Міський сад, Печерський ландшафтний парк, Парк імені Шевченка, Наводницький, Парк імені Рильського, Нивки, Сирецький, Парк імені Пушкіна, Березовий гай, Парк Партизанської слави, Юність, Перемога, Відрадний), а 4 – плануються до заповідання (Солом’янський ландшафтний лісопарк, Пам’яті борців за свободу і незалежність України, Оболонь (Урочище Наталка) та Труханів острів), в тому числі Труханів острів зарезервований для заповідання рішенням Київради ще у 1994 році”, – коментує еколог ЕПЛ Катерина Норенко.
“Кожен із заповідних парків має затверджене положення, в якому передбачено, що саме на його території можна робити, а що – ні. Втім, у повідомленнях КМДА йдеться про пошук проектів та інвесторів, а не про цінні природні території, які знаходяться під охороною держави”, – додає еколог ЕПЛ Олексій Василюк. – Не можна пропустити і те, що КМДА шукає саме інвесторів а не меценатів, тому будуватимуть в парках те, що приноситиме гроші. Більше того, 15 парків були зазначені в Програмі розвитку зеленої зони м. Києва як такі, в яких заплановано проведення ландшафтної реконструкції до 2010 року, на що було виділено 290,68 млн. грн. Якщо зараз знову необхідна реконструкція, постає питання, чи за призначенням були використані бюджетні кошти.”
Для прикладу, парк ім. М. Рильського – це частина Національного природного парку «Голосіївський». На цій території будь-що можна робити лише згідно з Проектом організації території, що затверджується в Міністерстві екології та природних ресурсів України з метою охорони цінних природних комплексів території. Для забаганок інвестора жодної правки в Проект організації нацпарку Міністр не вноситиме. Тим більше правки розробляються щонайменше протягом року за бюджетні кошти. Відтак будь-які перетворення в цьому парку, що можуть здійснюватись новоприйдешніми інвесторами стануть порушенням законодавства, що тягне на відповідальність згідно з ст. 252 Кримінального кодексу України. Слід зазначити, що більшість парків-пам’яток садово-паркового мистецтва, які заплановані до реконструкції, мають загальнодержавне значення, і тому без перепогодження положень про них у Мінприроди навряд чи можна здійснити тут будь-які зміни.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Олексій Василюк, еколог ЕПЛ
Еmail: office@epl.org.ua; vasyliuk@gmail.com
Tел. (032) 225 – 76 – 82, (097) 100 – 04 – 73
Норенко Катерина, еколог ЕПЛ
Еmail: office@e[l.org.ua; kateryna.norenko@gmail.com
Тел. (032) 225 – 76 – 82, (097) 352 – 84 – 85