26 березня команда ЕПЛ презентувала бріф про реформи у сфері охорони довкілля, який було підготовлено нашою командою в рамках Української конференції реформ, що відбудеться у липні 2020 року у Вільнюсі. В онлайн-презентації, із відео-записом якої можна ознайомитись тут, взяло участь близько 40 представників громадянського суспільства та парламенту. Організаторами заходу стала Спілка РПР. У бріфі представлений аналіз політики уряду та парламенту по впровадженню заходів на вирішення екологічних проблем за вересень 2019-січень 2020 року.
Наталія Куць, головний автор бріфу, аналітик, юрисконсульт ЕПЛ, презентувала бріф та наголосила, що у сфері екологічного контролю уряд обрав курс на збереження Держекоінспекції замість створення Держекослужби. Натомість на сьогодні залишається не прийнятим законопроект «Про державний екологічний контроль», який вирішує проблеми недієвості та корупційності екоконтролю, та вводить адміністративно-господарські санкції для юридичних осіб.
Щодо секторальних змін, парламенту вдалось прийняти закони з моніторингу парникових газів, господарській діяльності із озоноруйнівними речовинами та фторованими парниковими газами, які є давно очікуваними для України.
Однак, великим кроком назад у діяльності уряду та парламенту є прийнята закону про бурштин, який переносить проведення оцінки впливу на довкілля (ОВД) на етап після укладення угоди про розподіл продукції(УРП), яка є рішенням про здійснення планованої діяльності. Крім того, на сьогодні уряд розробив законопроект, який скасовує вимогу по проведенню ОВД для отримання спецдозволів на надрокористування. Такі законодавчі зміни унеможливлюють попередити заподіяння шкоди довкіллю, суперечать меті проведення ОВД, та національним і міжнародним нормам, та свідчать, що політика уряду спрямована на якомога швидше укладення УРП та розробку корисних копалин ціною довкілля і здоров’я людей.
Олена Краченко, співавтор бріфу, виконавчий директор ЕПЛ, зауважила, що основна діяльність органів влади повинна бути направлена саме на вирішення горизонтальних проблем, адже вони є передумовою вирішення 70% секторальних проблем, а саме: на зміну системи екологічного контролю з прорадянської, корупційної та неоперативної на проєвропейську, прозору, ефективну і оперативну; на зміну юрвідповідальності за екологічні порушення в частині поширення адміністративно-господарських санкцій та заходів кримінально-правового характеру на юридичних осіб; на створення якісної системи моніторингу за станом довкілля, впровадження інтегрованого дозволу.
Дмитро Скрильніков, директор Бюро екологічних розслідувань, головний експерт довкіллєвого нпрямку РПР, наголосив, що значний вплив на політику Уряду та профільного парламентського комітету у сфері охорони довкілля мало об’єднання Мінприроди та Міненерговугілля у одне міністерство. Але ця практика вже продемонструвала свою неефективність, оскільки довкілля відійшло на другий план.
Команда ЕПЛ вдячна учасникам заходу за участь у дискусії та закликає продовжити у співпраці роботу над впровадженням горизонтальних і секторальних реформ у сфері охорони довкілля.
Наші контакти:
Олена Кравченко, виконавчий директор ЕПЛ, okravchenko@epl.org.ua
Наталія Куць, аналітик, юрисконсульт ЕПЛ, natalia.kuts1@gmail.com