Навесні 2020 року лісами та болотами Житомирщини пройшлись найбільші за останні десятиліття пожежі, які охопили 43 тис. га лісового фонду Держлісагентства, а також біля 6 тис. га у Древлянському природному заповіднику.
ЕПЛ вже писала про наслідки цих пожеж у Радогощанському лісництві Лугинського держлісгоспу, в якому суттєвих пошкоджень, за даними супутникових знімків Sentinel 2, зазнали понад 1700 га лісів (або 30% території лісництва).
Ліс після інтенсивної низової пожежі в Радогощанському лісництві Лугинського лісгоспу.
Після цього, зовнішнім експертом ЕПЛ в сфері ГІС-технологій та охорони, Антоном Біатовим було проведено більш детальний аналіз наявних даних дистанційного зондування Землі та підготовлено загальну оглядову карту пошкоджених пожежами лісів у всій північній частині Житомирської області. Оскільки понад 90% пройдених пожежами площ Житомирщини розташовуються саме тут, було вирішено створити оглядову карту не всієї області, а саме цієї найбільш постраждалої частини.
Карта складається із базового шару, який можна обрати серед 5 варіантів (від Google Hybrid до OSM Standard), двох композитних шарів створених на основі супутникових знімків Landsat-8 (за 10 травня – 15 вересня 2020 року, тобто після пожеж і контрольний шар за 30 травня -10 вересня 2015-2019 рр.).
Також додано окремий шар власне пошкоджених вогнем територій
з індексом ΔNBR, розрахованим на основі методики Лісової служби США за космознімками Landsat-8, який доступний для завантаження у векторному форматі. Цей шар чітко показує, що найбільші площі пошкоджених вогнем лісів та боліт знаходяться на землях, що перебувають у постійному користуванні ДП «Овруцьке лісове господарство» та «Овруцьке спеціалізоване лісове господарство». Але суттєво постраждали також Словечанський лісгосп, Народицький спецлісгосп (декілька великих масивів пожеж), Лугинський та Білокоровицький (більше дрібніших масивів) лісгоспи.
Загальна площа суттєво пошкоджених пожежами територій на Житомирщині, обчислена за індексом ΔNBR, складає 38,6 тис. гектарів (включаючи Древлянський ПЗ). Тобто, пошкодження принаймні 10 тис. га лісового фонду були не надто великими і непомітними згори (по кронах дерев) вже за 2-3 місяці.
В цілому, така карта дозволить оцінити доцільність проведених лісогосподарських заходів з ліквідації наслідків пожеж та запроектувати протипожежні заходи аби не допустити повторного проходження вогнем лісів, особливо в межах природно-заповідного фонду.
Карта «Лісові пожежі в Житомирській області навесні 2020 року»