З радістю ділимося новиною про історичну подію – вчора була підписана угода про реалізацію в Україні проєкту програми ЄС LIFE. Заявником виступило Агентство охорони природи Чеської Республіки, партнерами стали ГО «Українська природоохоронна група» і МБО «Екологія-Право-Людина», а афілійованим партнером Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України.
Для того, щоб допомогти Україні та Молдові виконати вимоги набуття членства Європейського Союзу, у 2023 році Європейська Комісія відкрила окремий напрямок програми LIFE, у тому числі для сектору «Охорона природи».
Наступних два роки команда проєкту буде творити історію – напрацьовувати остаточні пропозиції щодо внесення змін до законодавства та інституційної реформи для імплементації Оселищної та Пташиної директив ЄС в Україні. Система охорони природи в Чехії є однією із найкращих серед країн Європейського Союзу і те, що Агентство охорони природи цієї країни буде лідером у реалізації проєкту, дає великіий надії на його успішність та результативність.
Проєкт також отримав підтримку від Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України, Інституту ботаніки ім. М. Г. Холодного НАН України, кафедри екології факультету природничих наук НаУКМАКиєво-Могилянської академії, підкомітету з питань лісових ресурсів, біорізноманіття, природних ландшафтів, об‘єктів природно-заповідного фонду та з питань адаптації законодавства України до положень права ЄС Комітету екологічної політики та природокористування Верховної Ради України, Управління екології та природних ресурсівДепартаменту екології Ммиколаївської ОДА.
Довгостроковою метою проєкту є створення ефективної системи управління та моніторингу Смарагдової мережі в Україні на основі інструментів Natura 2000, підкріплених законодавством, гармонізованим із відповідним законодавством ЄС. Проєкт визначить, які зміни необхідно внести в українське законодавство, і підготує чіткий план заходів, які мають привести Україну до повної транспозиції та імплементації Пташиної та Оселищної Директив в українську правову систему. Буде проведено оцінку організаційної структури природоохоронних органів в Україні та запропоновано її вдосконалення. Буде збільшено спроможність української влади у сфері охорони природи та створено можливості для підготовки нових лідерів у цій сфері.
Ми також плануємо підготувати пропозиції щодо включення нових видів та оселищ, які мають охоронятися на рівні Європейського Союзу, оскільки наша країна, як найбільша країна Європи є домівкою для живих організмів, які не зустрічаються у більшості країн ЄС.
При підготовці конкретних заходів в рамках проекту ми взяли до уваги попередні напрацювання у цьому напрямку, які були підготовлені протягом останніх десятиліть.
Це великий виклик для нас і велика відповідальність здійснити таку важливу місію. Тому команда проєкту забезпечить максимальне поінформування про етапи, заходи та результати проєкту і буде вдячна за активне залучення усіх зацікавлених сторін.
В час, коли природа України зазнає небачених руйнувань, системні та ефективні дії для збереження біорізноманіття є життєво важливими і маємо надію, що саме цей проєкт зробить революційний прорив у цій сфері.
*************************************************************************************************************
Проєкт фінансує Програмою LIFE Європейського Союзу та Міністерством захисту довкілля Чехії