Ще 21 вересня 2014 року Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) та Всесвітній альянс з екологічного права (ELAW) на міжнародному симпозіумі «Права людини та довкілля у новій Україні: на честь проф. Світлани Кравченко», що пройшов у Львові, звернулися із закликом до світової спільноти юристів-екологів зробити усе можливе для припинення військової агресії на Сході України та зупинення руйнування довкілля у зоні військових дій.
Від цього часу ситуація на сході України не покращилася і навіть не стабілізувалася, а з кожним днем суттєво погіршується: гинуть люди, йде тотальне знищення інфраструктури та довкілля.
Ризики, пов’язані із пошкодженням комунікацій, підприємств та інших об’єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, мають особливе значення, адже в умовах відсутності контролю та можливостей ліквідації їхніх негативних наслідків потенційно збільшуються масштаби негативного впливу з кожним днем. Більшість очевидних загроз, викликаних війною, наслідки яких досить легко уявити, пов’язані або з механічним пошкодженням природних ландшафтів, або з тимчасовою втратою державою контролю над порушеннями і технологічними процесами в зоні бойових дій.
Ситуація, що склалася, потребує вжиття заходів з невідкладного виявлення наявних техногенних екологічних проблем, спричинених війною, широке оприлюднення рівня небезпеки, локалізації кожної з проблем та розробка детального плану їхньої ліквідації залежно від рівня небезпеки або динаміки прогресування кожної з проблем.
Україна потребує допомоги з боку міжнародного співтовариства, щоб оцінити шкоду та відновити довкілля. Перший крок полягає в інвентаризації шкоди, завданої, й інфраструктурі, й довкіллю. Після того, як оцінювання шкоди буде проведене, лише тоді можуть розпочатися роботи з відновлення довкілля.
Екологи ЕПЛ та ELAW працюють над оцінюванням шкоди, завданої довкіллю внаслідок військових дій на сході України, яка стане одним із інструментів у прийнятті управлінських рішень на державному та міжнародному рівнях та рушійною силою для привернення уваги світової спільноти з встановлення миру заради життя у контексті збереження і захисту довкілля. Детальніше про дослідження ЕПЛ та ELAW можна ознайомитися тут.