Відбулася перша робоча зустріч Координаційної платформи Реєстру збитків для України та організацій громадянського суспільства. Участь в зустрічі в онлайн та офлайн форматі взяли понад 80 організацій.
З вітальним словом виступив виконавчий директор Реєстру збитків для України Маркіян Ключковський, який наголосив, що це перша важлива зустріч Реєстру збитків з представниками громадянського суспільства. Мета такої платформи – працювати для людей і всіх, хто постраждав від війни, щоб кожен знав і розумів, що таке Реєстр, його повноваження, вимоги до подання заяв тощо. Також п. Маркіян наголосив на тому, що Реєстр досить швидко працює, з кожним місяцем всі плани стають реальністю. На даний час Рада Реєстру схвалила форми заяв по всіх 45-ти категоріях, відтак надалі ці форми будуть винесені на погодження Конференції учасників Реєстру, засідання якої планується в січні. На даний час доступ для подання заяв відкритий лише по категорії А 3.1 – Пошкодження або знищення житлового нерухомого майна. Станом на день зустрічі прийнятними визнано 832 заяви, подані до Реєстру по цій категорії. Доступ для подання заяв по інших категоріях буде відкриватися поступово по мірі готовності технічної, правової та інформаційної бази по кожній формі заяви. Також виконавчий директор Реєстру метафорично порівняв співпрацю з ІГС з «вулицею з двостороннім рухом», оскільки саме від громадськості Реєстр очікує обмін інформацією по проблемних та найбільш частих питаннях, з якими стикаються заявники та користувачі реєстру, з метою напрацювання інформаційно-роз’яснювальних матеріалів та покращення роботи Реєстру.
Директор департаменту міжнародного співробітництва та представництва Міністерства юстиції України Захар Тропін підкреслив, що міністерство тісно співпрацює з Реєстром заради спільної справи, першим кроком в якій стало функціонування Реєстру. Також наголосив, що Реєстр є лише частиною міжнародного компенсаційного механізму (МКМ), мандат якого обмежений прийняттям заяв. Разом з тим МКМ задуманий і реалізується як самодостатній механізм з чіткою структурою. Національні реєстри це допоміжні, підтримуючі механізми, проте вони не повинні конфліктувати з Реєстром, а бути достатньою базою для МКМ. Також п. Захар наголосив на тому, що сам факт подання заяви в Реєстр ще не свідчить про 100% компенсацію, а відтак не повинен створювати надмірні очікування в людей. Тому важливо проводити роз’яснювальну роботу і Міністерство юстиції готове всіляко цьому сприяти.
Радниця з питань роботи з Реєстром збитків Ірина Кірєєва також підкреслила важливість співпраці Реєстру та громадських організацій, необхідність доносити складну юридичну інформацію простою та зрозумілою мовою, також наголосила на скоординованій роботі задля уникнення спекуляцій та недопустимості поширення недостовірної інформації про роботу Реєстру. Закликала всіх учасників користуватися сайтом Реєстру, як першоджерелом інформації про правила його роботи та етапи впровадження. Також озвучила ключові процедурні моменти, зокрема: важливість узгодження термінів в правилах реєстру та національному законодавстві, обов’язковіcть заявника ознайомитися з Застереженнями – скороченою версією правил роботи Реєстру, а також те, що право на подання заяв мають також і особи, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях, чи територіях, на яких ведуться активні бойові дії.
На запитання представника від МБО «Екологія-Право-Людина» Марти Панькевич щодо орієнтовних строків відкриття Реєстру для подання заяв по категорії Екологічна шкода, п. Ірина зазначила, що чітких дат та черговості відкриття заяв немає. Це залежить від технічної та нормативної готовності. Проте, переважно на сайті Реєстру анонсується інформація, щодо наступних для відкриття категорій заяв. Відтак ще раз закликала слідкувати за новинами, які публікуються на сайті.
Учасники заходу мали можливість коротко представити свої організації та висловити пропозиції щодо форм співпраці. Модератор заходу, Голова київського офісу Реєстру збитків Ганна Христова підсумувала, що платформа – це живий інструмент, основна цінність якого – рухатися скоординовано, щоб всі постраждалі отримали належну та достатню увагу про роботу Реєстру, його мандат та вимоги до подання заяви. Відтак пані Ганна закликала всіх учасників брати активну участь у рамках роботи платформи.