23 червня 2020 року британська незалежна розслідувальна організація Earthsight оприлюднила звіт «Ліс в пласкій упаковці. Проблема ІКЕА з незаконною деревиною та скомпрометована «зелена марка», що за цим стоїть»
Це вже другий звіт цієї організації про проблеми лісової галузі України.
Попередній звіт «Причетні до корупції. Як компанії‐мільярдери та уряди країн ЄС не справляються з проблемами українських лісів», який був оприлюднений в 2018 році вказував на системні проблеми української лісової галузі, корупцію про продажі незаконного зрубаної деревини за кордон і про масштабні схеми нелегальної лісозаготівлі внаслідок зловживання санітарними рубками.
У відповідь на публікацію звіту, тодішній уряд Гройсмана ініціював масштабні перевірки лісогосподарських підприємств. Результатом цього став звіт Державної аудиторської служби України, який виявив чисельні порушення в діяльності лісової галузі. На наявність порушень і системних проблем в лісовій галузі вказував і звіт моніторингової місії ЄС . Проте, жодних рішучих дій у вигляді розділення функції Держлісагенства чи інших системних реформ так і не було вчинено і проблеми, висвітлені британськими розслідувачами так і лишились невирішеними по цей день.
У своєму новому звіті Earthsight дослідив діяльність деревообробних підприємств, які постачають вироби для шведського меблевого гіганта IKEA, та діяльність українських лісгоспів, де заготовлюється для цього деревина.
Як виявилось, ці лісгоспи проводять заготівлю з масовим і регулярним порушенням природоохоронного законодавства – зокрема вимог Закону України «Про тваринний світ», «Про оцінку впливу на довкілля», низки підзаконних актів лісівничого та природоохоронного законодавства. Частина цих порушень навіть була зафіксована під час перевірок Державної екологічної інспекції України.
Незважаючи на це все, заготовлена з порушенням вимог законодавства деревина була відправлена на європейський ринок як заготовлена «сталим способом», відповідно до системи міжнародної добровільної лісової сертифікації FSC.
Також британці вказують, що проблеми з FSC мають системний характер, відмічені у багатьох країнах світу протягом тривалого часу і роблять висновок, що внаслідок бажання охопити сертифікацією побільше площі лісів, FSC фактично перетворився на інструмент грінвошінгу.
Дослідники закликають IKEA використати свій вплив, щоб перезапустити систему FSC, вирішивши критичні проблеми її функціонування, а ЄС посилити контроль за деревиною з країн з високим ризиком нелегальних лісозаготівель у рамках EUTR, а уряд України провести системні реформи в лісовій галузі.
Звіт доступний за посиланнями :
https://www.earthsight.org.uk/flatpackedforests-en – англійська версія звіту
https://www.earthsight.org.uk/flatpackedforests-ukr – українська версія звіту
ЕПЛ погоджується з ключовими тезами звіту, які стосуються України і нагадує, що ми неодноразово зверталась до Держлісагенства та уряду з вимогами вирішити нагальні проблеми лісової галузі, проте жодного разу ми так і не були почуті.
Також ми неодноразово вказували на проблеми з природоохоронним аспектом сертифікації FSC, проте і український офіс FSC, і вказана в звіті аудиторська компанія SGS не вживали жодних кроків для їхнього вирішення.
І навіть навпаки на останній зустрічі із зацікавленими сторонами, яку проводило українське представництво FSC в червні цього року, представники FSC озвучували необхідність перегляду законодавства в частині «сезону тиші» та оцінки впливу на довкілля, оскілки регулярне недотримання сертифікованими підприємствами вимог цих законів може призвести до втрати сертифікатів.
Ми сподіваємось, що чинне керівництво Держлісагенства не буде повторювати шлях попередників і розганяти у жовтій пресі замовні публікації про «фейковий звіт британців», а подивиться на ситуацію реально і нарешті розпочне дії з вирішенні тих системних проблем лісової галузі, на які неодноразово вказували українські і міжнародні експерти.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Петро Тєстов, аналітик ЕПЛ
Email: petro.testov@gmail.com
Тел.: (032) 225 – 76 -82; (068) 934 – 95 – 74