У 2015 році ЕПЛ зверталась із інформаційними запитами до Івано-Франківської ОДА та її Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури з проханням надати інформацію, що стосувалася видалення відходів гексахлорбензолу з полігону небезпечних відходів поблизу Калуша. Зокрема, ЕПЛ просила надати інформацію про кількість видалених відходів, концентрацію ГХБ, про подальшу долю цих відходів, про наявність у виконавця видалення відходів ліцензії на здійснення такої діяльності, та інформацію, яка підтверджує відповідність виконавця кваліфікаційним вимогам процедури закупівлі послуг з видалення відходів.
Івано-Франківська ОДА та її Департамент надали неповну інформацію. Також, вони відмовили у наданні значної частини інформації, обґрунтовуючи це тим, що документи із запитуваною інформацією вилучено за ухвалою слідчого-судді у рамках кримінального провадження, а документація із закупівель послуг на вивезення небезпечних відходів є конфіденційною.
ЕПЛ звертали увагу органів влади на те, що така інформація є публічною і не може бути обмеженою у доступі, та що зазначена причина ненадання інформації не належить до вичерпних підстав відмови у наданні інформації. Окрім того, при вилученні документації у рамках кримінального провадження на місці залишають копії таких документів. А володілець документів, у якого вони були вилучені, може звернутися до слідчого-судді з клопотанням надати доступ до вилучених документів. Відтак у Івано-Франківської ОДА та її Департаменту була можливість надати усю запитувану інформацію на запити ЕПЛ.
Попри це, Івано-Франківська ОДА та її Департамент відмовились надати ЕПЛ запитувану інформацію, у зв’язку з чим ЕПЛ звернулись до суду (справа № 813/2654/15). Суди першої та апеляційної інстанцій визнали протиправними дії відповідачів у ненаданні інформації, однак НЕ зобов’язали їх надати інформацію. Такі рішення жодним чином не захищали право ЕПЛ на доступ до інформації та унеможливлювали відновлення порушених прав.
Водночас, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду нарешті поставив крапку у цій справі та зобов’язав відповідачів надати інформацію щодо видалення ГХБ. Верховний Суд погодився із доводами ЕПЛ, та констатував, що запитувана позивачем інформація не віднесена ані до конфіденційної, ані таємної, ані службової, а є саме публічною інформацією, а відмова у наданні інформації є необґрунтованою.
Таким чином, ЕПЛ вдалось у судовому порядку відстояти своє право на доступ до інформації. Станом на сьогодні триває виконавче провадження у цій справі.
Нагадаємо, що у 2015 році представники ЕПЛ безпосередньо їздили на полігон небезпечних відходів поблизу Калушу та відбирали проби землі уже після видалення ГХБ. Результати досліджень були шокуючими: після так званого видалення відходів, перевищення концентрації ГХБ у ґрунтах на полігоні відносно норми складає 518 000 разів! Детальніше див тут.
Детальніше про справу: http://epl.org.ua/law-posts/nenadannya-informatsiyi-departamentom-ivano-frankivskoyi-oda/
За додатковою інформацією звертайтеся за контактами:
Ольга Мелень-Забрамна, керівник юридичного відділу ЕПЛ
Наталія Куць, юрисконсульт, аналітик ЕПЛ
+380 32 225 76 82, office@epl.org.ua