В рамках діяльності Центру правової дії «Еко SOS» з надання невідкладної правової допомоги громадянам із захисту їхніх екологічних прав та вирішення нагальних довкіллєвих проблем до МБО «Екологія-Право-Людина» звернулись представники громадськості міста Гуляйполе Запорізької області. Стурбовані мешканці вказували, що у їхньому місті хочуть почати розробляти Гуляйпільське родовище магнетитових кварцитів. Подібні спроби розробки родовища вже тричі мали місце у 2005, 2008, 2013 рр. Втім, активній громадськості вдавалось протидіяти такій діяльності. Заявники вказували, що у зв’язку із змінами до законодавства про надра, цілий ряд повноважень виводиться з місцевого рівня на державний.
Можливі негативні наслідки, спричинені відкритою розробкою залізних кварцитів досліджувались рядом науковців. Зокрема, науковиця Сапун Тетяна Олександрівна у своїй статті «Гідрологічні дослідження Гуляйпільського родовища залізних кварцитів» за результатами дослідження Гуляйпільського родовища магнетитових кварцитів виклала наступні висновки: «Аналіз отриманих гідрогеологічних результатів вивчення водоносних горизонтів Гуляйпільського родовища залізних кварцитів показав, що район бідний поверхневими водами. Ресурси підземних вод Гуляйпільського району обмежені. Це пояснюється малою кількістю опадів, малою потужністю горизонтів, недостатністю глинистості водовмісних пісків. Обмеженість ресурсів підсилюється ще й тим, що якість не відповідає вимогам державних стандартів для господарсько-питних вод. Відповідно, відкрита розробка залізних кварцитів сприятиме негативному впливу на гідрогеологічний баланс навколишнього середовища Гуляйпільського району».
Ускладнюється дана ситуація також тим, що Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 16 липня 2021 року “Про стимулювання пошуку, видобутку та збагачення корисних копалин, які мають стратегічне значення для сталого розвитку економіки та обороноздатності держави”» від 23 липня 2021 року введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 16 липня 2021 року “Про стимулювання пошуку, видобутку та збагачення корисних копалин, які мають стратегічне значення для сталого розвитку економіки та обороноздатності держави”.
Відповідно до згаданого рішення Ради національної безпеки і оборони України, для забезпечення потреб національної економіки стратегічно важливою сировиною, Рада національної безпеки і оборони України зобов’язала Кабінет Міністрів України у двомісячний строк затвердити перелік ділянок надр (родовищ корисних копалин), які мають стратегічне значення для сталого розвитку економіки та обороноздатності держави, що надаватимуться у користування шляхом проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами.
Гуляйпільське родовище увійшло до проекту Переліку ділянок надр (родовищ корисних копалин), які мають стратегічне значення для сталого розвитку економіки та обороноздатності держави, що надаватимуться у користування шляхом проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та на умовах угод про розподіл продукції.
З метою недопущення відкритої розробки залізних кварцитів, уникнення можливих несприятливих наслідків для довкілля, зокрема для вод та біорізноманіття, МБО «Екологія-Право-Людина» було надано представникам громадськості покрокову консультацію із наявними актуальними нормами законодавства .
Вказувалось на потребу проведення експертних досліджень природної цінності території для підсилення обгрунтування можливості створення там обʼєкту ПЗФ, а також для збору даних про цінність території, які можуть бути використані на подальших етапах боротьби проти розробки родовища (на етапі ОВД). ЕПЛ рекомендувала жителям звернутись із запитом до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, у якому поставити питання, зокрема, про цільове призначення земельних ділянок родовища, про власника чи користувача цієї землі, звернутись із зверненнями від імені громади до Міндовкілля та Держгеонадр про урахування всіх особливих природніх умов, що стосуються Гуляйпільського родовища та описом наслідків видобутку корисних копалин на цій території, звернутись до Гуляйпільської міської ради щодо визначення ними можливості надання надр в користування, із врахуванням містобудівної документації місцевого рівня та інтересів громади, та звернення ради до Міндовкілля та Держгеонадра із вимогою про зупинення діяльності, спрямованої на розробку даного родовища корисних копалин. Також рекомендовано звернутись із зверненням до РНБО.
Слідуючи рекомендаціям МБО «Екологія-Право-Людина» громадськістю було ініційовано звернення органами місцевого самоврядування до профільного міністерства. У відповіді Пологівській районній раді Запорізької області Міндовкілля вказує на врахування пропозиції про виключення Гуляйпільського родовища із згаданого переліку. Також Міндовкілля листом від 28 грудня 2021 р. №25/1-22/27699-21 подало на розгляд Уряду проєкт постанови КМУ «Про затвердження Переліку ділянок надр (родовищ корисних копалин), які мають стратегічне значення для сталого розвитку економіки та обороноздатності держави, що надаватимуться у користування шляхом проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами». У проєкті Переліку, що пропонується затвердити, Гуляйпільське родовище залізних руд (Запорізька область) відсутнє.
Звичайно, для досягнення цілковитого убезпечення Гуляйпільщини від розроблення родовища, що може потягнути за собою завдання шкоди значним обсягам вод, рослинного, тваринного світу, тощо слід пройти ще досить складний шлях. Втім, вважаємо, що врахування Міндовкіллям пропозицій громадськості та місцевих органі влади, а також звернення із відповідною пропозицією до Уряду є вагомим кроком у цьому напрямку.
Дана ситуація якнайкраще демонструє, що активна позиція громадськості у взаємодії із розумінням правових механізмів може стати серйозною зброєю для захисту довкілля.