Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» реалізує проект «Покращення регулювання екологічної складової регіональних програм у Львівській області».«На сьогодні екологічна ситуація в багатьох регіонах України критична або близька до критичного стану. Беззаперечним є той факт, що питанням екологічної безпеки та охорони довкілля потрібно приділяти належну увагу. Зокрема, європейська практика показує, що досягнення економічно та соціально збалансованого розвитку країни неможливе без врахування питань забезпечення належного рівня охорони довкілля», – зазначає Олена Кравченко, виконавчий директор МБО «Екологія-Право-Людина».
«Принцип наскрізності екологічної політики стає домінуючим у системі державного управління», – відзначила експерт проекту, викладач Національного університету «Львівська політехніка» Алла Войціховська. Предметом проекту стали Обласна програма поводження з твердими побутовими відходами (ТПВ) на період до 2015 р., Стратегія розвитку малого та середнього підприємництва Львівської області до 2020 р. та Регіональна програма розвитку малого і середнього підприємництва у Львівській області на 2013-1015 рр. Програма щодо ТПВ, яка була розроблена у 2007 р. і на даний час вже є застарілою, потребує змін із врахуванням проблем з санкціонованими та несанкціонованими сміттєзвалищами області, питання утилізації небезпечних відходів (медичних, електричних, електронних), необхідності зменшення утворення відходів та багато ін.
«На території Львівської області налічується майже 2 тисячі населених пунктів, у яких проживає 2,51 млн. осіб. Разом з промислово-господарським комплексом створюється щорічно біля 5,0 млн. м3 твердих побутових відходів, з яких централізованим збором та захороненням охоплено лише 1,7 млн. м3 (37%), решта вивозиться стихійно. Ці відходи практично без сортування (частково відділяється папір, поліетилен і незначна частина скляної тари) вивозяться на сміттєзвалища, яких у області є 53 міських і селищних та 519 сільських. Ситуація є складною і потребує уваги і громади Львівщини, і місцевої влади.», – відзначила експерт проекту Оксана Нагорна.
На сьогоднішній день в області існує 51 полігон твердих побутових відходів та понад 600 несанкціонованих звалищ. Загальна площа, зайнята під сміттєзвалища, складає 461 га, в т. ч. під стихійні – 300 га (65 %). Більшість сміттєзвалищ влаштовані без проектів на їхнє будівництво і експлуатацію.
Окремою, надзвичайно складною екологічною і соціальною проблемою, є питання функціонування Львівського міського сміттєзвалища, розташованого біля с. Грибовичі Жовківського району, на яке щороку вивозиться близько 1 млн. м3 побутових та невелика кількість малонебезпечних промислових відходів. сміттєзвалище перевищило передбачені санітарними нормами терміни функціонування. на сьогодні відсутнє альтернативне рішення щодо розміщення нового полігону для Львова.
Однією з причин такого стану зі сміттєзвалищами, а також у цілому з побутовими відходами, є невиконання в повному об’ємі обов’язків, покладених на районні державні адміністрації та органи місцевого самоврядування у цій сфері, а саме: організація збирання і видалення побутових та інших відходів, у тому числі відходів дрібних виробників; створення полігонів для їхнього захоронення, а також здійснення роздільного збирання корисних компонентів цих відходів.
«Важливою є робота із бізнесом і населенням. Ми повинні ставити акценти на попередження та зменшення обсягів відходів, що продукуються населенням та бізнесом, заохочувати до їх повторного використання, переробки та видалення в належних місцях. Слід на національному рівні врегулювати питання фінансового забезпечення заходів із утилізації тари та упаковки від продукції, яка продукується чи імпортується на Україну, щоб залучити додаткові і вкрай необхідні кошти для сфери поводження із ТПВ. Є багато питань, пов’язаних з утилізацією ТПВ, такі як утилізація небезпечних відходів включаючи відходи електричного і електронного обладнання та медичні відходи, які зовсім не врегульовані», – зазначила керівник юридичного відділу МБО «Екологія – Право – Людина» Оля Мелень-Забрамна.
Саме з метою привернення уваги до цієї проблеми на регіональному та національному рівнях та надання експертної допомоги у вирішенні вищеозначених проблем ЕПЛ реалізуватиме проект, заходи якого передбачаютимуть розроблення і подання коментарів та пропозицій до Стратегії та Програми розвитку підприємництва, розробку методології моніторингу та оцінювання результативності Регіональної програми поводження з ТПВ, оцінка теперішнього стану виконання даної програми, здійснення Стратегічної екологічної оцінки Обласної програми поводження з твердими побутовими відходами на період до 2015 р., розробка пропозицій змін до цієї програми, розроблення механізму включення вартості утилізації відходів у вартість товару.
Результати оцінки Програми з поводження з відходами та пропозиції змін обговорюватимуться на регіональному круглому столі.
———————————————————————————————————–
Проект реалізується за фінансової підтримки Програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”. Мета програми – запровадження сталого діалогу громадянського суспільства з владою в тих сферах реформ, які можуть сприяти розвитку громадянського суспільства, через участь основних зацікавлених сторін у прийнятті та моніторингу виконання рішень органів влади на всіх рівнях.
http://www.irf.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=9757&Itemid=204
Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) заснована у 1994 році з метою надання допомоги у захисті екологічних прав фізичним та юридичним особам, сприяння розвитку природоохоронної справи, екологічної освіти, науки та культури.