У березні 2021 року громадськість Харкова та всієї України здивувала новина, що серйозний забруднювач повітря Харкова, завод із більше як 50-літньою історією, що переходить з рук в руки, отримав від Міндовкілля дозвіл на викиди забруднюючих речовин. До сьогодні ведуться дебати серед представників громадськості та Міндовкілля щодо законності та обґрунтованості даного дозволу.
Нещодавно нам стало відомо, що Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів (Міндовкілля) звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом про анулювання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами №6310137900-00389 від 05.03.2021р., виданого Харківському ТОВ «Коксовий завод «Новомет». Міндовкілля в позовній заяві вказало лише на одну підставу для визнання недійсним дозволу на викиди, а саме надання відповідачем недостовірної інформації при зверненні за дозволом на викиди.
Так, стаття 4-1 Закону «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності” вказує, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації.
Міндовкілля лише в червні 2021 року після видачі дозволу на викиди з’ясувало, що ТОВ «Коксовий завод «Новомет» не взято на державний облік, згідно з вимог ст. 31 Закону «Про охорону атмосферного повітря», хоча в обґрунтовуючих документах товариство вказувало, що воно взято на державний облік. Представники громадськості під час аналізу тих документів знайшла ще багато інших порушень і з боку Міндовкілля, і з боку Новомета під час видачі спірного дозволу на викиди.
Міндовкілля прозвітувало 6 квітня на своєму сайті, що дозвіл на викиди Новомету виданий у відповідності до вимог законодавства (https://mepr.gov.ua/news/37160.html). В той самий час проти держслужбовця, що видав даний дозвіл, ДБР відкрило справу про службову недбалість (https://pravdatut.ua/news/34184). І згодом, 30 липня 2021 р. Міндовкілля подало до суду позов про анулювання спірного дозволу на викиди.
Хочемо зауважити, що викиди Харківського кокосового заводу, який сьогодні знаходиться в оренді ТОВ «Коксовий завод «Новомет», більше пів століття турбують харків’ян. Так, петиція до Президента щодо обмеження викидів Коксового заводу № 22/104478-еп набрала 25 373 голосів – https://petition.president.gov.ua/petition/104478. Усього в Харкові за період існування ТОВ «Коксовий завод «Новомет» пройшло більше 30 пікетів проти його діяльності. Тому, питання функціонування даного підприємства з дотриманням природоохоронного законодавства є дуже важливим, адже йдеться про порушення підприємством права жителів міста на безпечне для життя і здоров’я довкілля.
Отож, найбільшими порушеннями та зловживаннями, що ставлять під сумнів законність та обґрунтованість спірного дозволу на викиди харківського коксового заводу Новомет є:
Відсутність погодження Держпродспоживслужбою оновленого та доопрацьованого варіанту обґрунтовуючих документів
Так, Держпродспоживслужба листом від 18.12.2020 № 12.2-8/1/7375 на лист Міндовкілля від 02.12.2020 № 14/14-01/1633-20 не заперечує проти видачі дозволу та повернула до Міндовкілля документи, в яких обґрунтовуються викиди ТОВ «Коксовий завод «Новомет». Проте з 18.12.2020 р. документи, які подавав ТОВ «Коксовий завод «Новомет» для отримання спірного дозволу на викиди, неодноразово доопрацьовувались. Держпродспоживслужба фактично розглядала лише перший варіант документів.
Так, 14 січня 2021 року (після погодження Держпродспоживслужби) Міндовкілля повернуло документи, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, оскільки ці документи не відповідають загальним вимогам до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів для отримання дозволу на викиди (Інструкція № 108).
Наступного дня, 15 січня 2021р. черговий раз ТОВ «Коксовий завод «Новомет» листом від 15.01.2021 № 15/01-02 подав документи, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Чи доопрацювали за 1 день вони суттєві зауваження Міндовкілля до обґрунтовуючих документів – невідомо.
Листом від 01.03.2021 № 14/14-01/538-21 Міндовкілля повідомило відповідача щодо необхідності доопрацювання зазначених документів, тобто відмовило у видачі дозволу на викиди, також із проханням доопрацювати документи по змісту на оформленню.
Через 3 дні ТОВ «Коксовий завод «Новомет» знову подав заяву до Міндовкілля про отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря із документами, що обґрунтовують обсяги викидів забруднюючих речовин.
Таким чином, після 18.12.2020 р. документи, які розглядала Держпродспоживслужба, змінювалися, доопрацьовувалися, тому після звернення ТОВ «Коксовий завод «Новомет» до Міндовкілля 4 березня 2021 року, останнє повинно було надіслати обґрунтовуючі документи до Держпродспоживслужби для отримання згоди на видачу дозволу на викиди. Проте Міністерство цього не зробило, хоча громадськості повідомило, що документи, які подані черговий раз Новометом 15 січня 2021 року, Міндовкілля вважало як вперше подані.
Порушення процедури участі громадськості
4 березня 2021 року ТОВ «Коксовий завод «Новомет» звернувся до Міндовкілля із заявою про отримання дозволу на викиди, причому ще 1 березня Міндовкілля повернуло всі документи щодо дозволу на викиди для коксового заводу для їхнього доопрацювання (черговий раз). Тому при зверненні до Міндовкілля 4 березня 2021 року Новомет повинен був пройти заново процедуру отримання дозволу на викиди, а саме: помістити в місцевих медіа повідомлення про намір отримати дозвіл на викиди, отримати погодження Держпродспоживслужби, а також отримати листа від місцевої адміністрації про наявність чи відсутність зауважень громадськості, що передбачено пп.5-7 Порядку проведення та оплати робіт, пов’язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян – підприємців, які отримали такі дозволи. Проте цього не було зроблено, і Міндовкілля видало 5 березня 2021 року дозвіл на викиди. Цікаво, що 14 січня 2021 року при поверненні документів Новомету на доопрацювання Міндовкілля у своїй відповіді вказало на відсутність листа місцевої адміністрації щодо наявності чи відсутності зауважень від громадськості. Нагадаємо, що ТОВ «Коксовий завод «Новомет» опублікував повідомлення в ЗМІ ще 24 грудня 2019 року, коли ще не були готові обґрунтовуючі документи для отримання дозволу на викиди, а лише почалася підготовка звіту з інвентаризації стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин. (Договір про підготовку цього звіту УНДІЕП укладено лише в жовтні 2019 року)
Крім того, інформація про отримання дозволу для ознайомлення з нею громадськості готується як частина документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (інструкція №108). Тому в грудні 2019 року Новомет не міг публікувати повідомлення про намір отримати дозвіл на викиди (адже з таким наміром звернувся лише через 1 рік), а зміст цього повідомлення не відповідає вимогам до такого повідомлення. Так, повідомлення про намір субʼєкта господарювання отримати дозвіл на викиди повинно містити таку інформацію:
– опис промислового об’єкта (адреса розташування, мета отримання дозволу на викиди, опис виробництв та технологічного устаткування);
– відомості щодо видів та обсягів викидів забруднюючих речовин;
– заходи щодо впровадження найкращих існуючих технологій виробництва;
– перелік заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин;
– пропозиції щодо дозволених обсягів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря;
– адреса місцевої держадміністрації, до якої можуть надсилатися зауваження та пропозиції громадських організацій та окремих громадян щодо видачі дозволу на викиди для субʼєкта господарювання.
Саме Міндовкілля нагадало на своєму сайті суб’єктам господарювання про вимоги до повідомлення та попередило, що: заява та документи для отримання дозволу на викиди будуть повертатися суб’єкту господарювання без розгляду у разі, коли буде порушено порядок або/та надано неповну інформацію у повідомленні про намір отримати дозвіл на викиди, яке було розміщено в місцевих друкованих медіа. https://mepr.gov.ua/news/36000.html
А оголошення ТОВ «Коксовий завод «Новомет» не містить основних даних, які необхідні громадськості, а саме: опису промислового об’єкта (адреса розташування, мета отримання дозволу на викиди), опису виробництв та технологічного устаткування, заходів щодо впровадження найкращих існуючих технологій виробництва; переліку заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин; пропозицій щодо дозволених обсягів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Також за додатковою інформацією Новомет запропонував громадськості звертатися на вул. Карачівське шосе, 44 в м. Харків, де також зареєстровано ряд суб’єктів господарювання. Отже, достатньої інформації в громадськості, щоб надати свої коментарі та зауваження на дане повідомлення, не було. Така публікація була завчасною, адже на цей момент Новомет не міг подати даних, що вимагаються для такої публікації, оскільки тільки розпочався процес підготовки звіту з інвентаризації викидів та обґрунтовуючих документів для отримання дозволу на викиди.
Міндовкілля, незважаючи на стару публікацію повідомлення в медіа, на невідповідність змісту публікації вимогам до такого повідомлення, на відсутність обґрунтовуючих документів для отримання дозволу на викиди на момент такої публікації, видало спірний дозвіл на викиди в березні 2021 року.
На окрему увагу заслуговує лист Харківської місцевої адміністрації, яка повідомила про відсутність зауважень від громадян щодо наміру ТОВ «Коксовий завод «Новомет» отримати дозвіл на викиди та наявність скарг на роботу ТОВ «Коксовий завод» (такої юридичної особи не існує) по вул.Карачівське шосе, 44. Не дивно, що на публікацію повідомлення громадськість не відреагувала, що було метою Новомета, адже повідомлення в медіа вийшло напередодні новорічних свят, заголовок повідомлення не вказував про намір отримати дозвіл на викиди, а наданої в повідомленні інформації недостатньо для обґрунтованих коментарів та зауважень громадськості. Також не було надано жодних контактів особи, в якої громадськість може отримати додаткову інформацію.
Отже, в процедурі участі громадськості в процесі отримання дозволу на викиди ТОВ «Коксовий завод «Новомет» відбулися такі порушення: відсутність участі громадськості та, як результат, неврахування думки громадськості в спірному дозволі на викиди.
Наявність недостовірних даних та інформації в обґрунтовуючих документах
Так, в обгрунтовуючих документах їх розробник вказав, що у ТОВ «Коксовий завод «Новомет» наявний висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 29.12.2006 року (сторінка 54), проте у 2006 році такої юридичної особи, як ТОВ «Коксовий завод «Новомет» не існувало. (https://youcontrol.com.ua/catalog/company_details/42031832/)
Поведінка ТОВ «Коксовий завод «Новомет» в процесі отримання дозволу на викиди свідчить про небажання публічності, небажання вдосконалювати документи, в яких обґрунтовуються обсяги викидів, небажання залучати громадськість. Т
Представники громадськості також занепокоєні і засекречуванням інформації про викиди заводу Міндовкіллям, яке відмовило в наданні доступу до звіту з інвентаризації викидів та документів, в яких обґрунтовуються обсяги викидів ТОВ «Коксовий завод «Новомет» в повному обсязі.
Цікаво також, що новий і старий дозвіл на викиди, який був виданий у 2017 року для ПрАТ Харківський коксовий завод», дещо відрізняються. Зокрема заходи щодо скорочення викидів у старому дозволі передбачають будівництво когенераційного комплексу, який повинен бути впровадженим на кількох джерелах, серед яких джерело № 320 – факел спалювання надлишкового коксового газу. Дата завершення заходу – 2024 рік. У новому дозволі такого заходу немає, і невідомо, чи цей захід був здійснений хоча б частково, чи ні, і якщо він не був виконаний, то чому він відсутній у новому дозволі. Адже питання факелу на заводі давно хвилює жителів Харкова, і у 2019 році було обіцяно факел забрати та побудувати теплогенеруючу станцію.
Після подачі Міндовкіллям позовної заяви до суду, громадськість Харкова та ЕПЛ звернулися до Харківського окружного адміністративного суду про вступ у справу в якості третьої особи, щоб наглядати за судовим процесом з оскарження дозволу на викиди. Втім суддя Спірідонов М. О. відмовив всім заявникам в такому проханні, оскільки останніми не надано доказів, яким чином анулювання дозволу на викиди вплине на права та інтереси членів громади м. Харків та заявників зокрема.
Попри все, ЕПЛ і надалі буде слідкувати за даним судовим процесом та перевіркою наявності всіх дозвільних документів у коксового заводу та відповідності його діяльності вимогам природоохоронного законодавства, та консультувати жителів міста Харків щодо способів та інструментів захисту їхніх екологічних прав.