Хто відповідатиме за меліорацію земель та чи збережений екоконтроль за такою діяльністю?
24 травня 2021 року КМУ прийняв постанову № 539 “Деякі питання розподілу окремих повноважень центральних органів виконавчої влади у сфері меліорації земель” https://www.kmu.gov.ua/npas/deyaki-pitannya-rozpodilu-okremih-povnovazhen-centralnih-organiv-vikonavchoyi-vladi-u-sferi-melioraciyi-zemel-i240521-539
Постанова прийнята з метою запровадження реформи, пов’язаної із організацією належного забезпечення водними ресурсами агропромислового комплексу.
Нагадаємо, що Стратегія зрошення та дренажу в Україні на період до 2030 року,
визначила такі проблеми у цій сфері:
неспроможність зрошувальних і дренажних систем виконувати функції через вкрай низький рівень використання наявного потенціалу;
недосконалість законодавства з питань управління водними ресурсами та меліорації земель;
недосконалість системи управління водними ресурсами та меліорацією земель;
неврегульованість механізмів використання внутрішньогосподарських систем.
Протягом третього етапу реалізації Стратегії (2025-2030 роки) передбачалось здійснення комплексу заходів щодо:
проведення інституційної реформи управління водними ресурсами та меліорацією земель;
створення нових управлінських структур зрошення та дренажу, зокрема організацій водокористувачів.
Що змінюється постановою
Обмежено функції Держводагенства України щодо гідротехнічної меліорації земель.
Припинено завдання Держводагенства щодо управління, внесення пропозицій щодо розвитку меліорації земель та експлуатації державних водогосподарських об’єктів комплексного призначення, міжгосподарських зрошувальних та осушувальних систем.
Припинено обов’язки Держводагенства щодо виконання державних цільових програм, забезпечення галузей економіки, затвердження правил та режимів, контролю та попередження аварій на меліоративних системах та каналах, проведення галузевих експертиз, забезпечення експлуатації, розроблення напрямків розвитку та передачі їх до Міндовкілля. Держводагенство більше не інвентаризує та не паспортизує, не вивчає меліоративні системи.
Розширюються функції Держрибагенства, яке перейменували у Державне агентство з питань меліорації та рибного господарства України.
Цій установі додали повноваження щодо меліорації земель та експлуатації державних водогосподарських об’єктів. Також цьому органові додано завдання з реалізації політики щодо меліорації та експлуатації державних водогосподарських об’єктів комплексного призначення, міжгосподарських зрошувальних і осушувальних систем, подання пропозицій щодо меліорації земель та експлуатації державних водогосподарських об’єктів комплексного призначення, міжгосподарських зрошувальних та осушувальних систем. Орган атестує наукові установи, розробляє та виконує державні цільові програми, визначає пріоритети гідротехнічної меліорації земель, здійснює контроль за режимом каналів, моніторить стан меліоративних систем та гідротехнічних споруд, проводить галузеві експертизи, забезпечує експлуатацію державних водогосподарських об’єктів комплексного призначення, готує нормативну документацію із проектування, забезпечує урахування галузевих особливостей проектування, забезпечує виконання науково-прикладних робіт, здійснює інвентаризацію та паспортизацію, готує та вносить зміни до цільових програм, інформує громадськість, надає замовлення для підготовки фахівців, організовує наукову діяльність, розробляє прогнози.
Міндовкілля передало Мінагрополітики повноваженнями щодо формування політики у сфері гідротехнічної меліорації земель, щодо розвитку гідротехнічної меліорації земель, визначення порядку здійснення меліорації, дотримання екологічно безпечного зрошення, осушення, управління поливами та водовідведенням.
Втім звертаємо увагу, що Міндовкілля та департаменти екології та природних ресурсів відповідних обласних адміністрацій продовжують здійснювати оцінку впливу на довкілля діяльності, що стосується сільськогосподарського та лісогосподарського освоєння, рекультивації та меліорації земель (управління водними ресурсами для ведення сільського господарства, у тому числі із зрошуванням і меліорацією) на територіях площею 20 гектарів і більше або на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду чи в їхніх охоронних зонах на площі 5 гектарів і більше, будівництво меліоративних систем та окремих об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем. (Ст. 3 Закону України “Про оцінку впливу на довкілля”)
Мінагрополітики передані господарські функції формування та реалізації державної політики у сфері меліорації земель та експлуатації державних водогосподарських об’єктів комплексного призначення, міжгосподарських зрошувальних і осушувальних систем.
Мінагрополітики забезпечує виконання політики у сфері меліорації земель та експлуатації державних водогосподарських об’єктів комплексного призначення, міжгосподарських зрошувальних і осушувальних систем, нормативне забезпечення, визначення порядків, екологічно безпечне зрошення, режими експлуатації, контроль за каналами, моніторинг технічного стану, проведення галузевої експертизи, виконання наукових робіт.
Що не зроблено?
У Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру від 14 січня 2015 року № 15 зміни не внесені, тому за цим органом збережено повноваження щодо участі у роботі комісій під час прийняття в експлуатацію меліоративних систем і рекультивованих земель, захисних лісонасаджень, протиерозійних гідротехнічних споруд та інших об’єктів, які споруджуються з метою підвищення родючості ґрунтів та забезпечення охорони земель.
Слід наголосити, що затверджений порядок не буде повноцінно виконаним без внесення змін до законодавства, які передбачені проєктом закону № 5202. Зокрема, планується суттєве доповнення Закону України “Про меліорацію” та внесення змін у Закон України “Про охорону земель”. Зокрема проєкти меліорації замінюються документацією із землеустрою про меліоративну мережу або складову частину чи частини меліоративної мережі для державної реєстрації меліоративної мережі в Державному земельному кадастрі. Вимоги щодо проходження екологічної експертизи заміниться вимогою здійснення стратегічної екологічної оцінки.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Софія Шутяк, провідний юрисконсульт ЕПЛ
Email: office@epl.org.ua
Тел.: (032) 225 – 76 – 82