Фото з Червоної книги України
На фотографії бурозубка альпійська. Відповідно до постанови КМУ від 7 листопада 2012 року № 1030 «Про розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, а також за знищення чи погіршення середовища їх перебування (зростання)» за один екземпляр знищеної бурозубки альпійської сплачувалось 600 грн у 2012 році. Станом на зараз, враховуючи розмір інфляції, розмір компенсації за одну бурозубку альпійську має становити 1531 грн 20 коп. Якщо таких бурозубок буде знищено 100, це вже 153 120 грн. А скільки їх не народиться?
У висновку з ОВД планованої діяльності «Будівництва вітрової електростанції 120 МВТ на території Воловецької селищної ради Воловецького району та на території Березняківської, Дусинської, Неліпинської та Тибавської сільських рад (за межами населених пунктів) Свалявського району Закарпатської області»1 визначаються екологічні умови провадження планованої діяльності. Зокрема, у п. 1.2. йдеться, що «при виконанні будівельно-монтажних робіт в разі необхідності видалення природних ресурсів, їх використання здійснювати після отримання відповідних дозвільних документів». Для червонокнижних видів такого законного порядку не існує.
У той же час, на суб’єкта господарювання у п. 4.4. покладається із здійснення компенсаційних заходів, зокрема: «на підставі додаткового дослідження наявності рослин та тварин занесених до Червоної книги України на території планованої діяльності обрахувати компенсації за знищення або пошкодження видів тваринного та рослинного світу, занесених до Червоної книги України, а також за знищення чи погіршення середовища їх перебування (зростання) згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2012 року № 1030 та оприлюднити зазначене і розрахунки на веб-сайтах місцевих органів влади і направити до департаменту».
Отже, Закарпатський департамент розуміє незаконність такого знищення червонокнижних видів, тому у висновку відразу пропонує інвестору порахувати такі збитки і компенсувати незаконне знищення червонокнижних видів.
У той же час, на суб’єкта господарювання покладається обов’язок із запобігання, уникнення, зменшення (пом’якшення), усунення, обмеження впливу планованої діяльності на довкілля, а саме: «збереження біологічного різноманіття території ВЕС відповідно до Закону України «Про Червону книгу України» та міжнародних конвенцій». Яким чином, буде виконуватися ця умова, якщо відповідно до попередньої – буде сплачена просто фінансова компенсація?
То ж скільки коштує в Україні знищення біорізноманіття та червонокнижних видів? Скільки коштуватиме Україні будівництво ВЕС на полонині Боржава?
Більше про захист Боржави на epl.org.ua та за телефоном +38(032) 2257682