24 квітня 2024 року Касаційний господарський суд ВС заслухав касаційну скаргу Громадської організації “Життя Дерев” на рішення судів першої та апеляційної інстанцій, якими розірвано Договір №150 на право довгострокового тимчасового користування лісами від 30.06.2022 року, укладений між ГО “Життя Дерев” та ДП “Хустське дослідне господарство”. Даним договором, ТОВ “Життя Дерев” надано в користування лісову ділянку загальною площею 2, 3 га, яка розташована в Драгівському лісництві у кварталі 31 (виділи 17 і 24) на території Драгівської територіальної громади Хустського району, Закарпатської області. Дане ГО “Життя Дерев” отримало дану лісову ділянку для проведення сезонних літніх таборів на Теребле-Ріцькому водосховищі, яке також відоме як Закарпатське море.
До даної справи суд першої інстанції залучив громадськість, а саме: ГО “Чисто.Де” та ЕПЛ в якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору (за нашими заявами).
На фото юристи ЕПЛ та члени ГО «Чисто.Де»
Представники третіх осіб наполягали на законності рішення суду першої інстанції, яким розірвано Договір №150 на право довгострокового тимчасового користування лісами через порушення ГО «Життя дерев» умов договору, засмічення території, спорудження автостоянки, інший «благоустрій», що не характерний для літнього табору. Є підстави побоюватися, що дане ГО (яке також пов’язане із ТОВ «Життя дерев», яке також на підставі договору на право довгострокового тимчасового користування лісами проводить ніби то літні табори для дітей в Драгівському лісництві на підставі рішення Закарпатської ОВА) планує поступово освоїти землю Драгівського лісництва та забудувати ліси та берег Закарпатського моря.
Представники ГО «Життя дерев» проігнорували судове засідання і в касаційні інстанції, і в апеляційній інстанції, хоча самі ініціювали апеляційний та касаційний перегляд рішення суду першої інстанції.
ДП “Хустське лісове дослідне господарство”, як постійний лісокористувач, неодноразово фіксувало наслідки господарювання відповідача – ГО “Життя дерев” та ТОВ «Життя дерев» на наданій йому земельній ділянці та складала акти про порушення даним ГО та ТОВ своїх зобов’язань, нищення ґрунтового покриву, забруднення лісових ділянок відходами, ґрунтовими роботами та перебуванням будівельної техніки на вказаних ділянках.
До сьогодні в суді першої інстанції перебуває ще одна справа щодо захисту Закарпатського моря, де відповідачем вже є ТОВ «Життя дерев», яке також отримало від ЗОДА лісову ділянку в довгострокове тимчасове користування на території ДП «Хустське лісове дослідне господарство» для рекреаційних цілей у 2022 році. ЕПЛ також залучена до даної справи і дуже сподіваємося, що рішення Касаційного господарського суду вплине на результат розгляду даної справи щодо ТОВ «Життя дерев».
А тим часом Закарпатська обласна рада своїм рішенням 15.12.2022 року № 725 створила ландшафтний заказник місцевого значення “Берег Закарпатського Моря” на площі 90,6662 га. Ландшафтний заказник місцевого значення створено, щоб зберегти ландшафтний комплекс посеред Національного природного парку “Синевир”, ділянки букових лісів, гірських полонин, території навколо Вільшанського водосховища, що не увійшли до складу НПП. Захистити популяції рідкісних видів флори й фауни і надання ряду екосистемних послуг.
https://uk.wikipedia.org/wiki/Берег_Закарпатського_Моря#/media/Файл:Берег_Закарпатського_моря_восени.jpg
ЕПЛ продовжує надавати ГО «Чисто.Де» правову допомогу для захисту «Закарпатського моря» від забудови та знищення, а також забруднення відходами. Робота ГО «Чисто.Де» – це приклад того, як може громадська організація добиватися успіхів у вирішенні екологічних проблем, створенні заповідних територій, за умови залучення правників та екологів та постійної комунікації зі всіма зацікавленими сторонами.