Місто Нью-Йорк подало позов проти п’яти глобальних нафтових гігантів BP, Chevron, ConocoPhillips, Exxon Mobil та Royal Dutch Shell1 за внесок у зміни клімату і заявило, що планує продати свої інвестиції в компанії з виробництва викопного палива. Губернатор Нью-Йорка Ендрю Куомо заявив у грудні, що штат також продасть свої інвестиції.
Кампанії десятиліттями знали, що спалення викопного палива сприяло змінам клімату, однак продовжували свою діяльність й вводили в оману споживачів щодо впливу їхньої продукції на зміни клімату, порушивши цим Закон про захист прав споживачів. Компанії неправильно визначили розмір своїх інвестицій у технології з низьким рівнем викидів та відновлювану енергію з нульовим викидом у рекламі, соціальних мережах та інших рекламних матеріалах.
Нью-Йорк хоче використати збитки, щоб компенсувати витрати на захист міста від майбутніх наслідків глобального потепління.
Не відрізняється й вплив на довкілля кампаній з видобутку на території України, однак до цього вони додають блокування природоохоронних законів, зокрема законопроєкту 4461 «Про території Смарагдової мережі»2. Природа України зазнала настільки потужного антропогенного впливу, що зараз збереження кожного дерева, кожної лісового масиву, клаптика степу, болота та річки грає надзвичайно важливу роль у регуляції мікроклімату, мезоклімату та клімату загалом. Розробники ідеї Смарагдової мережі вкладали в неї парасолькову концепцію – збереження виду зберігає його оселище, що в свою чергу впливає на всі компоненти природи, одним з яких є клімат.
Також, окрім впливів на кліматичні умови видобувна промисловість є причиною таких впливів:
- Сейсмологічна розвідка:
а) чинник неспокою (вибухові роботи, ударний вплив на ґрунт);
б) порушення ґрунтово-рослинного шару (знищення рослин, ходів і житла підземних тварин, ущільнення ґрунту).
- Буріння:
а) чинник неспокою (особливо у «період тиші») від роботи бурильних установок, руху автотранспорту, перебування на ділянці обслуговуючого персоналу;
б) забруднення ґрунту, вод внаслідок протікання або аварійних скидів бурових розчинів;
в) забруднення ґрунту і вод паливно-мастильним матеріалами;
г) механічне руйнування верхнього шар ґрунту, рослинного покриву внаслідок проведення робіт з підготовки майданчиків для бурових установок;
д) забруднення вод внаслідок неякісного тампонажу свердловин або порушення режимів використання свердловин;
е) порушення єдності екосистем внаслідок прокладання лінійних споруд (трубопроводів, під’їзних шляхів тощо).
3. Шурфи, канави, вибухові роботи:
а) чинник неспокою (вибухові роботи, ударний вплив на ґрунт);
б) порушення ґрунтово-рослинного шару (знищення рослин, ходів і житла підземних тварин, ущільнення ґрунту).
Не можна лише забирати ресурси в природи, потрібно віддавати, робити заходи зі збереження. Розвиток має бути збалансованим. Має бути досягнута гармонія.
Тому ми закликаємо асоціації з видобутку нафти й газу до розуміння та неблокування законопроєкту 4461 «Про території Смарагдової мережі» через народних депутатів в парламенті, що підтримують бачення надровиків.
Катерина Полянська, МБО «Екологія-Право-Людина»
Анатолій Павелко, Бюро екологічних розслідувань.